Nafouklé břicho, pocity plnosti, ale i bolest břicha, křeče, nadýmání a nevolnost. Tak se obvykle projevuje zácpa. Vyzrajte na ni právě teď!
O zácpě často lidé nechtějí mluvit ani se svými nejbližšími, natož s lékařem. Jenže tento zdravotní problém přináší i velká rizika.
Je to opravdu zácpa?
Řada lidí se domnívá, že trpí zácpou, pokud nejdou každý den na „velkou“. Denní vyprazdňování ale není nutné a ani není určujícím ukazatelem správné funkce střev.
Důležitější je, když je pravidelné a bezbolestné. O zácpu se jedná až při méně než třech stolicích týdně. Zácpa obvykle bývá důsledkem nesprávného jídelníčku, špatného životního stylu či stresu, např. při cestování.
Pečujte o střeva
Ve střevech sídlí značná část imunitního systému, proto si zaslouží šetrnou péči. Nezdravá strava je pro trávicí ústrojí obtížně zpracovatelná a zůstává v něm několik týdnů, ale třeba i dva měsíce.
Může se tak v těle nahromadit až 7 kg zbytků jídla. Z něj vznikají toxické látky, které se uvolňují dál do těla.
Co pomůže
Zácpě můžete předcházet nebo ji i zmírňovat zařazením dostatku vlákniny, probiotik a prebiotik do stravy, omezením průmyslově zpracovaných či smažených pokrmů a sladkostí.
V akutních stavech pomáhají projímavé minerálky. Zkusit můžete i lněné semínko: do šálku horké vody namočte na dvě hodiny 1–2 lžičky semínek a vypijte před spaním.
Mírně projímavé účinky mají i švestky, jablka či sušené meruňky, pomáhá i česnek. Důležitý je i pravidelný pohyb, který má pozitivní vliv na střeva.
Dobré rady
• Doplňky stravy s probiotiky a prebiotiky také pomáhají.
• Pokud se zácpa neléčí, může být i jednou z příčin vzniku hemoroidů.
Mám pocit, že je to dost tabuizované téma, ale přitom to může ovlivnit tolik aspektů našeho života. Díky za tipy, určitě je zkusím.
Zajímavá téma! Myslím, že pravidelný pohyb a zdravá strava jsou klíčové faktory nejen pro správnou funkci střev, ale celkovou pohodu.
Já se s tím potýkala taky a pomohlo mi změnit stravu, hlavně když jsem přidala víc vlákniny. Je fakt důležitý se o to starat včas!