Migréna má genetický podklad, ačkoli jsou známy i případy bez rodinné zátěže.
Migrénou trpí víc než milion Čechů. Úporná bolest, která může trvat minuty i hodiny, ale dokáže potrápit jednou za čas každého.
Už zase ta bolest
Migréna sužuje mnohem častěji ženy než muže. Silnou bolest hlavy navíc může provázet ještě zvracení, nevolnosti i světloplachost. Může jít o bolest, která člověka doslova paralyzuje, že mu to zabrání provádět běžné činnosti. Takové ataky mohou trvat i několik dní.
Jak na prevenci?
Stoprocentní prevence běžných bolestí hlavy ani migrény neexistuje. Můžeme ale nástup i příznaky zmírnit. Vyvarovat se stresu, dbát na dostatek pohybu na čerstvém vzduchu, to vše má mnohem víc přínosů pro celkový zdravotní stav.
Střídejte aktivity s odpočinkem a jednotlivé fáze, kdy vás trápí bolest hlavy, si zapisujte. Můžete tak snadněji zjistit, co je právě u vás hlavním spouštěčem. To, po čem pak obvykle sáhneme, je lék proti bolesti. Výhodou je rychlý efekt úlevy, nevýhodou ovšem vedlejší účinky.
Možnosti léčby
Navíc pokud se k takovým lékům uchylujete častěji, mohou být časem návykové. Pokud vás trápí ataky, vhodnou formou může být biologická léčba, kterou proplácí pojišťovna. Z tzv.
babských rad pak můžete sáhnout po bylinkách, jako jsou řimbaba obecná, andělika lékařská, sporýš nebo majoránka.