Častou zdravotní komplikací bývá nepříjemná bolest zad. Může se objevit v jakémkoli věku, a pokud se bolest opakuje nebo neustává, měli bychom se poradit s lékařem, jak se jí urychleně zbavit. Jaké jsou druhy bolesti zad, co je může způsobovat a jak záda vyléčit?
Důležitou oporou lidského těla, která drží vzpřímeně hlavu i celý trup a umožňuje nám pohyb, je páteř. Díky tomu zároveň patří mezi nejvíc zatěžované části těla, což se může projevit právě bolestí v zádech.
Druhy bolesti zad
Bolesti zad rozdělujeme na akutní a chronické. Akutní bolest zad se většinou soustředí do jednoho místa, bývá způsobena přetížením svalů nebo vzniká při výhřezu ploténky a obvykle do tří týdnů zmizí. Chronická bolest zad často trvá déle než šest měsíců.
Způsobuje ji ochabnutí zádových svalů, což vede k omezení hybnosti těla a brnění končetin.
Rozlišujeme bolest v krční, hrudní nebo bederní oblasti. Nejčastěji nás dokáže potrápit bolest zad v křížové oblasti, která je spojena s křečí zádových svalů nebo s nepříjemnou bolestí zad mezi lopatkami.
Tyto komplikace se objevují při pohybu nebo během dlouhého stání a často se pojí s poruchami hybnosti.
Příčiny bolesti zad
Bolesti zad mohou mít celou řadu různých příčin. Mezi nejčastější patří nedostatek fyzické aktivity, sedavý způsob života, špatné držení těla, prochladnutí, příliš namáhavá aktivita, obezita a nadváha, ploché nohy, ale i stres.
U žen se v průběhu menstruace projevuje bolest zad v oblasti ledvin, zcela běžné jsou tyto bolesti před porodem.
Bolesti zad často signalizují zánětlivé onemocnění, nebo dokonce nádor. Tyto komplikace mohou být projevem různých nemocí, jako je třeba řídnutí kostí, vředy, infarkt myokardu, žlučníkové nebo ledvinové kameny a další. Bolest v zádech se pojí s celou řadou dalších projevů.
Typická je prostá bolest svalů, dále svalové napětí a ztuhlost, bolesti kloubů a hlavy, případně pocity brnění či pálení. Pokud dojde k porušení nervů, bolest zad provázejí poruchy hybnosti a necitlivost končetin.
Jak si od bolesti zad ulevit?
Bolest zad může být projevem závažnějšího onemocnění, proto ji není radno podceňovat. Pokud lékař neodhalí žádnou vážnější příčinu, alespoň vám doporučí vhodný způsob léčby.
Bolest zmírní vhodné léky a masáže nebo prostředky, které můžete aplikovat přímo na postižená místa.
Existují různé masti či gely, výborné jsou také náplasti s hřejivým účinkem, které svaly uvolní a bolest tak utlumí. Dalším způsobem léčby mohou být různé obstřiky v okolí postiženého místa.
Když odezní akutní potíže, je vhodné zaměřit se na cílenou profesionální rehabilitaci.
Domácí léčba
Pomoci nám mohou také různé koupele z bylinek. Skvělý je rozmarýn a smrkové jehličí, úlevu nám přinese i třezalkový olej. Na bolavá záda se také doporučuje přikládat dvakrát týdně zázvorový obklad. Na bolest zad pomáhá nejvíce zdravý pohyb.
Nejlepší je vyhledat fyzioterapeuta, který nám doporučí, jaké cviky jsou pro nás vhodné.