Chrápání je nepříjemný zvuk, který trápí nejen ty, co chrápou, protože mají nekvalitní spánek, ale i jejich spolunocležníky. Nejvíce chrápání trápí muže (až 40 %), ale i velké procento žen.
Chrápání vzniká při dýchání vibracemi měkkých tkání hltanu, protože během spánku se snižuje napětí svalů. Menší měrou se na něm může podílet i nos, například při větším vybočení nosní přepážky nebo chronické rýmě.
Často trápí také obézní lidi. Nejčastěji lidé začínají chrápat po čtyřicítce, kdy se snižuje pružnost vaziva a svalového napětí.
V některých závažnějších případech lze chrápání řešit laserovou operací, ale předtím můžete ještě vyzkoušet pár tipů na zmírnění tohoto problému.
Změňte polohu Neměli byste usínat na zádech, ale na boku nebo ještě lépe na břiše s paží položenou pod polštářem. Pokud se během noci stále převalujete, vyzkoušejte tento tip:
zašijte si do zadní části pyžama golfový nebo tenisový míček, který zabrání převalení na záda.
Pomůže také vyšší polštář, když ležíte v mírně vyvýšené poloze, budou dýchací cesty průchodnější. Zvlhčete vzduch Jako prevence proti chrápání je také dobré doma používat zvlhčovače vzduchu. Suchý vzduch může sliznice dráždit a mimo jiné způsobovat i chrápání.
Před usínáním také dobře místnost vyvětrejte a spěte při 18–20 °C. Pozor na alkohol a cigarety Chrápání zhoršuje i kouření a pití alkoholu. Cigarety dráždí měkké tkáně, dochází kvůli tomu k jejich zduření a tím vzniku chrápání.
Alkohol by se neměl pít dvě hodiny před spánkem, protože způsobuje uvolnění svalů v krku a také častější buzení v noci.
Dobré rady: Do zvlhčovače si přidejte extrakt z máty nebo eukalyptu, které působí na uvolňování dýchacích cest. Pozor na sedativa, mají na chrápání stejný vliv jako alkohol. .