Vlasy sice vypadávají průběžně po celý rok, ale v určitých obdobích jako by nás kštice chtěla opustit. A to se děje například nyní na jaře. Jak nadměrnému vypadávání vlasů zabránit?
Zatímco normální ztráta je asi 50 vlasů denně, na jaře a na podzim se obvykle vyšplhá nad 100 kusů denně, a někdy dokonce i víc. Vlasy totiž mají svůj životní cyklus.

Po aktivním období růstu se dostanou asi na tři měsíce do klidového stadia, poté vypadnou a na jejich místě začnou růst vlasy nové. U zdravé vlasové pokožky je ve fázi růstu vždy asi 90 % vlasů a 10 % jich vypadává.
Pokud z nějakých příčin dojde k narušení cyklu růstu, vlasy začnou vypadávat víc. Je to úplně normální, a když v kartáči najdete víc vypadaných vlasů, není to ještě důvod k panice.

Pokud ale problém během dalších tří měsíců nepřestává, a třeba se navíc i stupňuje, pak je na čase začít ho velmi radikálně řešit.
Dobře je nakrmte
Na jaře je kromě toho nejčastější příčinou vyčerpání organismu po zimě. Tělu chybí potřebné živiny, vlasová pokožka je vysušená, protože byla v chladném období dlouhodobě vystavována nízké vlhkosti vzduchu.
Jak si pomoci? Především správnou výživou a životním stylem. Do jídelníčku zařaďte víc bílkovin – libové maso, ryby, kysané mléčné produkty a tvarohy, tvrdé a přírodní sýry a vejce.
Vlasy se také neobejdou bez některých vitaminů a minerálů. Zkuste jíst víc mrkve (vitamin A), citrusy (vitamin C), dýňová semínka (zinek), kvasnice, vaječné žloutky nebo vnitřnosti (vitamin H – biotin).
V lékárnách můžete také zakoupit nejrůznější tabletky nebo séra určené přímo pro posílení vlasů a výživu vlasových kořínků.
Ochraňte je péčí
Důležité je dodat živiny vlasům i pokožce hlavy také zvenčí. Podle typu vašich vlasů si vyberte šampon a kondicionér. Pro jemné a lámavé vlasy posilující, pro poškozené a matné vlasy uhlazující a pro suché vlasy hydratační.
Dopřejte jim i nadstandardní péči v podobě masek či vlasových sér a olejů. Skvěle fungují například posilující prostředky s obsahem pšenice, kolagenu, aminokyselin, keratinu a také kofeinu, který stimuluje vlasové folikuly a tím i růst vlasů.
Zajděte si ke kadeřnici
V kadeřnických salonech jednak používají šetrnější prostředky a také vám můžou udělat intenzivní vyživující vlasovou kúru. Nechte si zastřihnout konečky, případně vytvořit nový účes.
Ne proto, že by vám pak vlasy přestaly padat nebo zhoustly, ale zamezíte tím lámání konečků a při zvolení vhodného účesu mohou vaše vlasy opticky působit hustěji.
Kadeřnice vám poradí, jak s účesem, který se bude hodit k vašemu typu, ale také s výběrem kosmetických prostředků vhodných přesně pro váš typ vlasů.
Když je nejhůř
Pokud dochází k výraznému řídnutí vlasů, nebo dokonce tvorbě lysých míst, je namístě poradit se s odborníkem.
Obor zabývající se problémy vlasové pokožky a vlasů a jejich léčbou se jmenuje trichologie. Využívá znalosti z dermatologie, kosmetologie, biologie a genetiky.
Pomocí přístrojů s mnohonásobným zvětšením vám prozkoumají vzorek vlasu s kořínkem (stačí tři vytržené vlasy) i stav pokožky hlavy, určí příčiny problému a doporučí vhodný způsob léčby. Není to sice levná záležitost, ale vyplatí se to.
Tak nějak bylo jasný, že vlasy vypadávaj víc na jaře a na podzim, ale myslela jsem, že to je čistě přiroda. Víc bílkovin a vitamínů? To nejsou špatný rady!
Technologie na vlasy! Ani jsem nevěděla, že se trichologie tak rozvinula. Zní to cool, možná to někdy zkusím, až budou vlasy opravdu v krizovce.
No, mně se vlasy lámou pořád, ale jaro je fakt horší. Asi fakt zajdu na nějakou masku, jak je psáno v článku. Třeba mi to pomůže!
Jsem ráda, že existují přirozené způsoby, jak pečovat o vlasy. Zkusím víc bílkovin a uvidím, jestli se to na mých vlasech projeví. K tomu nějaké ty oleje a snad to pomůže!
Ach jo, jarní padání vlasů mě vždycky stresuje. Článek ale přináší spoustu dobrých tipů, jak se s tím vypořádat. Určitě začnu lépe jíst a zkusím nějaké ty masky, co radí!