Pleťový krém, tělové mléko, ale i řasenka, pudr nebo štětec na make-up. V kosmetických přípravcích a pomůckách se mohou uhnízdit bakterie, a vy se místo zkrášlení dočkáte problémů s pletí. Jak se tomu vyhnout?
Čím dál víc krémů se prodává ve vzduchotěsných baleních opatřených pumpičkou, do kterých se bakterie jen tak nedostanou. Při nákupu byste jim měla dávat přednost, jsou bezpečnější a vydrží déle.
Hodně přípravků se ale stále ještě prodává v kelímku, ale kdykoli do takového krému sáhnete prsty, nějaké bakterie do něj přenesete.
Na krém jedině se špachtličkou
Proto je dobré používat na nabírání krému plastovou špachtličku, kterou seženete v lékárně nebo parfumerii. Otevřený krém byste také měla spotřebovat do tří měsíců, i když ho uchováváte na tmavém, suchém a chladném místě.
V koupelně, kde je vysoká vzdušná vlhkost a teplota, ho spotřebujte do jednoho měsíce. Tady nejsou podmínky pro skladování vůbec vhodné.
Pokud patříte mezi příznivkyně přírodní kosmetiky, měla byste vědět, že má většinou menší životnost než klasické přípravky. Neobsahuje totiž tolik konzervačních látek, někdy dokonce žádné.
To se týká hlavně tzv. čerstvých krémů a pleťových masek. Ty je dobré uchovávat v chladničce a rozhodně je spotřebovat před určeným datem. Také přírodní kosmetické oleje potřebují zvláštní péči. Lépe než na poličce nad umyvadlem jim bude ve spíži.
Líčidla se nikdy nepůjčují
Když vás kamarádka poprosí, abyste jí půjčila řasenku nebo stíny, vyhovíte jí? Chyba! Stačí, že si při líčení do kosmetiky zanášíte bakterie sama. Líčidla proto raději nikomu nepůjčujte. A jak je to s trvanlivostí?
Zjistíte ji na obalu, většinou je to dvanáct nebo dvacet čtyři měsíců. To, že stíny nebo pudr stále dobře vypadají, neznamená, že jsou nezávadné. Po uplynutí doby spotřeby byste se jich měla zbavit.
U rtěnky nebo make-upu většinou poznáte, že má své dobré časy za sebou. Jakmile se změní vůně nebo konzistence přípravku, vyhoďte je.
Žádné omlazování
Existuje celá řada zaručených babských rad, jak prodloužit život kosmetických přípravků.
Přidávat ale cokoli do vysychající řasenky, laku na nehty nebo krémových stínů není dobrý nápad, stejně jako zahřívání přípravků ve vodní lázni. Na záchranné akce proto raději zapomeňte.
Čistota půl zdraví
I naše kosmetické pomůcky potřebují pravidelnou očistu. Štětce na tekuté a krémové přípravky byste měla jednou týdně vyprat. Udělejte to třeba o víkendu.
Péče o štětce a další pomocníky
Štětec lehce promněte v teplé vodě s jemným dětským šamponem. Opakujte to tak dlouho, dokud voda nebude čistá. Pak ho ještě propláchněte proudem vody a nechte na teplém, vzdušném místě uschnout.
Stejným způsobem se postarejte i o kosmetické houbičky. Na štětce a aplikátory na suché přípravky je dobré si pořídit dezinfekční sprej.
Pokaždé, když štětec použijete, otřete ho do papírového kapesníčku a poté postříkejte. Nezapomeňte ani na dezinfekci pinzet a kleštiček na řasy. I tam se totiž hromadí spousta bakterií.
Tak to je super článek. Dává smysl dát přednost balením s pumpičkou. Už jsem na to párkrát narazila, ale netušila jsem proč. Děkuji za info!
Tyjo, nikdy bych nevěřila, kolik bakterií můžou mít kosmetický produkty! Určitě si příště koupím krém s pumpičkou, díky za tip.