Víte, jak se správně starat o močový měchýř a močové cesty? Stačí dodržovat základní pravidla prevence.
Důležitou roli hraje celková imunita organismu, proto se ji snažte co nejvíce posílit. Zajistěte tělu dostatečný přísun vitaminů, a to především vitaminu C.
Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují.
Ke svačině brusinky
K účinným zbraním při boji proti zánětům močových cest patří brusinky. Jejich konzumace přispívá rovněž k prevenci tohoto onemocnění. Brání totiž patogenním bakteriím držet se na stěnách močového měchýře a zamezují tím vzniku infekce.
Správný pitný režim
Pro zdravé močové ústrojí je nezbytný dostatečný příjem tekutin. Optimální množství tekutin si můžete vypočítat podle tělesné váhy. Počet kilogramů vynásobte koeficientem 0,035.
Například osoba, která váží 60 kg, by měla vypít denně minimálně 2,1 litru (60 x 0,035 = 2100). Preferujte obyčejnou vodu bez bublinek a neslazené bylinkové čaje.
Nezadržujte moč
Nahromaděná moč vytváří příznivé prostředí pro množení bakterií. Proto není správné potlačovat nutkání na močení a již při prvních pocitech nucení je dobré močový měchýř vyprázdnit.
Dýňová semínka
Posilují močový měchýř, ale také oslabené pánevní dno. Pomohou tak řešit stresovou inkontinenci, která se týká často žen po porodu a menopauze.
Pomáhají také při hyperaktivním močovém měchýři, tedy tehdy, když potřebujeme během dne i v noci chodit „na malou“ nepřiměřeně často. Kolik dýňových semínek sníst? Doporučená denní dávka je 25 až 50 gramů.