I když nepatříte mezi milovníky sněhu a lyžování a nejvíce času trávíte doma ve vytopeném obýváku, nedělejte zbytečně chyby, které vám mohou oslabit imunitu a připoutají vás na lůžko.
Období zimy je velmi nevyzpytatelné, kor v době pandemie koronaviru. Výrazný pokles teplot s sebou přináší různé rýmy, chřipky, kašel a další zdravotní problémy.
A zatímco děti se z nemocí poměrně snadno vyleží, dospělí mají často tendenci virózy podceňovat a přecházet. Jenže i úplně obyčejná viróza může nakonec způsobit vážné zdravotní komplikace.
Aby se tak nestalo, máme pro vás několik rad, které stojí za to dodržovat, i když máte po ruce řadu prostředků, které vám v nejhorším pomohou. Nejlepší je vždycky prevence.
Zahřejte se potravinami
Pokud je lidskému tělu zima, potřebuje spoustu energie na to, aby se zahřálo, a tak je třeba mu pomoci. K důležitým zahřívačům patří třeba koření, proto se snažte přes zimu přidávat do jídel pepř, kurkumu, bazalku, oregano nebo třeba i chilli.
Termogenní efekt má také skořice, hřebíček nebo vanilka. Významným zdrojem energie jsou pak i bílkoviny a luštěniny, které by se alespoň čtyřikrát týdně měly ve vašem jídelníčku objevit.
Týdenní očista
Zejména hned po Vánocích vyměňte sladké a smažené za spoustu ovoce, zeleniny, bílého jogurtu a bylinkových čajů.
Denně vypijte minimálně litr a půl čisté neperlivé vody a doplnit to můžete i bylinkovým čajem z máty, kopřivy, fenyklu, pampelišky nebo ostropestřce.
Snažte se také jíst co nejvíce tepelně neupravených potravin. Když už vaříte, tak buď bez oleje nebo s kapkou olivového a omezte sůl.
Vynechte alkohol
V souvislosti s detoxikací těla, zkuste také úplně vynechat alkohol. I když se vám může zdát, že vás horký svařák pěkně zahřeje, jde v podstatě o optický klam. Alkohol rozšiřuje cévy a teplá krev proudí blíže k pokožce, kde jsou senzory tepla.
Ve skutečnosti ale vaše tělesná teplota klesá, protože krev pochází z vnitřních orgánů, kterým najednou chybí. Tělo se navíc přestává třást, čímž svaly produkují méně potřebného tepla.
Omezte jízdu MHD
Chápeme, že občas není zbytí a zejména ve větších městech je někdy nutné využít městskou hromadnou dopravu. Mějte ale na paměti, že jde o místo, kde se můžete velmi snadno nakazit čímkoli, co se přenáší kapénkovou infekcí.
Podle některých vědců dokážou choroboplodné kapénky při kýchnutí či zakašlání doletět až 3 metry od nemocné osoby. Mějte proto vždycky správně nasazenou roušku a vždy po výstupu si vydezinfikujte ruce.
Jste-li náchylní na jakékoli onemocnění, noste roušku i venku. Studený vzduch dráždí dýchací cesty, které se chladem stahují, což způsobuje kašel a sípání. Nošením roušky toto riziko minimalizujete.
Měňte často povlečení
Obzvlášť na polštáři se drží velké množství bakterií a dalších choroboplodných zárodků, proto v zimě měňte povlečení často, ideálně jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní. Povlečení pak vyperte na šedesát stupňů, abyste měla jistotu, že bakterie budou pryč.