Ostřejší koření má zahřívací schopnost, proto má nezastupitelnou roli především v zimě. Může vám ale pomoci i s hubnutím. Které má nejlepší účinky? Kajenský pepř – chilli Sáhnete po něm, když chcete dosáhnout mimořádně pikantní chuti pokrmů.
Kajenský pepř se získává mletím jedné z odrůd chilli papriček a patří k těm pálivějším, ostrou chuť mu dodává látka kapsaicin. Právě ta pomáhá urychlovat spalování tuků a také dodává tělu pocit sytosti.
Funguje i jako antioxidant, takže pomáhá posilovat imunitní systém.
2. Zázvor Zázvor má protizánětlivé účinky, příznivě působí na imunitní systém a díky své schopnosti zvýšit termoregulaci našeho těla umí trochu popohnat i metabolismus, takže i on funguje jako pomocník při hubnutí.
Je plný vitaminu C a minerálních látek jako železo, vápník, fosfor, hořčík, zinek, měď, mangan a chrom. Pro nejlepší účinky je dobré ho jíst v syrovém stavu.
Skvěle funguje a chutná i čaj na zahřátí – stačí najemno nastrouhat kousek čerstvého oddenku zázvoru, nasypat ho do konvice a přelít horkou vodou vodou.
Nechte přibližně 5 minut louhovat, poté přeceďte a podle chuti přidejte šťávu z citronu nebo pomeranče. Čaj nechte mírně vychladnout a pak přidejte lžíci medu, případně špetku skořice a hřebíček.
3. Skořice Skořice je nejen oblíbené vánoční koření s příjemným aroma, ale i léčivá látka s antioxidačními účinky, příznivým vlivem na léčbu cukrovky nebo demence.
Používá se do celé řady sladkých i slaných jídel. Obsahuje silice, které zlepšují trávení a některé studie tvrdí, že i malá dávka skořice dokáže redukovat hladinu krevního cukru a cholesterolu. Existují dva druhy: pravá neboli cejlonská skořice a kassia neboli čínská skořice.
Kassia má silnější chuť a vůni a je podstatně levnější. Prospěšnější pro naše tělo je však ta cejlonská, která má naopak jemnější a sladší chuť. 4. Kardamom Pravý kardamom má citrusovo-pryskyřičnou vůni, delikátní chuť a je známý i pro své léčivé účinky.
Využívají se celé plody i mletá semena. Kardamom je zdrojem mnoha prospěšných látek, například vitaminu C a skupiny B, vápníku, fosforu, draslíku a dalších. Obsahuje i zdravé omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, bílkoviny a silice.
Podporuje trávení, pomáhá proti žaludečním křečím, nadýmání, pálení žáhy, nevolnosti nebo zácpě, dodává chuť k jídlu. Navíc jde o silný antioxidant, takže chrání buňky před poškozením a přispívá k prevenci nádorových onemocnění.
Doporučuje se i při zánětech v krku a ústní dutině, protože má antimikrobiální účinky. 5. Kurkuma Kurkuma je oblíbeným kořením v Indii, kde ji považují za indické zlato.
Obsahuje antioxidanty, které pomáhají pročistit organismus, má antivirové a antibakteriální účinky, používá se k léčbě kožních problémů, k posílení imunitní funkce a zabraňuje znovuobnovení spálených tukových buněk. Kromě toho pomáhá ovládat nezkrotné chutě.
Víte, že…
Skořice se na hubnutí používá i zevně ve formě zábalů?
Na Středním východě a v Egyptě se kardamom přidává do kávy?