Ryby patří mezi nejzdravější maso na světě. Obsahují vysoké koncentrace živin, které potřebujeme pro kondici našeho mozku, srdce i očí.
Podle odborníků bychom měli jíst alespoň jednu až dvě porce rybího masa týdně. Ale pozor! Některé druhy ryb jsou lepší než ostatní, přičemž za nejzdravější jsou považovány takzvané tučné ryby. K nim patří například losos, pstruh, sardinky, tuňák nebo makrela.
Takže, čím a jak jsou ryby pro nás prospěšné?
1. Obsahují důležité živiny
Nedostatkem těchto živin trpí většina lidí.
Především to je vitamin D a omega-3 mastné kyseliny, které jsou důležité pro optimální fungování našeho těla a mozku, snižují riziko vzniku řady onemocnění a ženy je potřebují pro správný vývoj plodu v době těhotenství.
Kromě toho jsou ryby bohatým zdrojem vysoce kvalitní bílkoviny, jódu a řady různých vitamínů a minerálů.
2. Zachovají zdravé srdce
Ti, kdo alespoň jednou týdně jedí ryby, jsou méně ohroženi rizikem předčasného úmrtí na infarkt myokardu a také na mozkovou mrtvici, což jsou nemoci, které na celém světě patří mezi nejčastější příčiny úmrtí.
A jsou to právě tučné ryby, které jsou pro zdravé srdce nejvíc přínosné, protože obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin.
3. Zvýší šedou hmotu mozku
Konzumace ryb zpomaluje zhoršování funkce mozku ve stáří. Lidé, kteří několikrát týdně konzumují ryby, mají více šedé hmoty v těch oblastech mozku, které jsou odpovědné za paměť a emoce.
4. Jsou zdrojem vitaminu D
Rybí maso je jediným kvalitním potravinovým zdrojem vitamínu D, který napomáhá ke správné funkci imunitního systému a udržuje zdravé kosti, svaly a zuby. Nejvíce ho obsahuje losos nebo slaneček, skvělý je i tresčí olej.
Jedna porce lososa (110 g) znamená cca 100 % doporučené denní dávky vitamínu D a jedna polévková lžíce tresčího olej dodá tělu více než 200 % jeho denní doporučené dávky.
5. Zlepší spánek
Na poruchách spánku se může do značné míry podílet také nedostatek vitamínu D. U lidí, kteří jedí lososa třikrát týdně, dochází ke zlepšení kvality spánku i celkového fungování během dne.