Všichni víme, že kouření, nadměrná konzumace alkoholických nápojů nebo nedostatek pohybu ničí zdraví. Ale délku života negativně ovlivňují i mnohem méně nápadné věci.
Některé naše běžné každodenní zlozvyky nebo špatné celoživotní návyky a různé stravovací prohřešky si mnohdy lidé už ani neuvědomují. Přitom hrají nesmírně důležitou roli pro naše zdraví. Jak si tedy zkracujeme život, aniž bychom o tom věděli?
1. Neschopnost odpočívat
Je překvapivé, kolik lidí neumí odpočívat. Zdravý odpočinek rozhodně není vylehávání na gauči a sledování televize, nebo naopak dřina na zahrádce či sportovní výkony na hranici vašich možností.
Pamatujte, že soustředění na výkon k odpočinku rozhodně nepatří. Zdravý odpočinek by měl být pravidelný, dostatečný, a hlavně vyvážený. Co to znamená?
Odpočívat byste měli každý den alespoň hodinu. Ideální odpočinek si můžete představit jako čas, kdy se věnujete tomu, co máte rádi.
O víkendu by měl být odpočinkový alespoň celý jeden den. Při odpočinku byste se měli uvolnit tělesně i duševně. Dobrou cestou je střídání lehké fyzické činnosti (procházky, koupání aj.).
2. Nedostatek nebo nadbytek spánku
Doba, již trávíme spánkem, se neustále zkracuje. Hodně lidí považuje spánek za nutné zlo. To je ale obrovská chyba. Nedostatek spánku ničí tělo i duši. Jeho nadbytek je však také škodlivý.
Nejhorší je, když přes týden, většinou kvůli práci a rodině, nespíte více než šest hodin denně, a o víkendu se to potom snažíte „naspat“ či vás k tomu samo tělo přímo nutí.
Problémy se spánkem vedou ke vzniku a zhoršení depresí, ovlivňují i vznik a průběh většiny civilizačních onemocnění (vysoký tlak, cukrovka, kardiovaskulární nemoci i zažívání).
Podle doporučení odborníků by dospělý člověk měl spát sedm až osm hodin denně. Spát a vstávat byste měli pokaždé ve stejnou dobu.
3. Diety
Opakované diety, i když vám pomohou udržet si štíhlou linii, vaše zdraví ničí. Na rozdíl od vyváženého jídelníčku jsou diety vedoucí k rychlému zhubnutí založeny na výrazném omezení některé ze složek jídelníčku, ať už jde o sacharidy, tuky, nebo bílkoviny.
To je přitom pro tělo nepřirozené a poškozuje to metabolismus. Velké riziko představují diety, při kterých se konzumují potraviny a nápoje „z prášku“.
I když tvrdí opak, rozhodně neobsahují vše, co tělo potřebuje. To má za následek problémy s trávením, metabolismem a téměř vždy jo-jo efekt krátce po ukončení diety.
4. Všudypřítomné chemikálie
Dokonale čistý domov reklamy představují jako základ šťastného života. Nadměrné používání čisticích prostředků ale znamená, že se vám do těla dostane víc škodlivých chemických látek.
Podobné je to i s kosmetikou, třeba s barvami na vlasy a pleťovými krémy. Pokud chcete, aby se vám v organismu nehromadily chemické látky, vsaďte na ekologické čističe a přírodní kosmetiku.