Jmenuje se Slunečnice Topinambur a pod zemí si stejně jako brambory vytváří jedlé, chutné a zdraví velmi prospěšné hlízy.
Topinambury obsahují velké množství vitamínů skupiny B, také vitamíny A, C i D.Dále draslík, hořčík, vápník, fosfor, železo a zinek.
Na rozdíl od brambor neobsahují škroby a oleje, ale zato vysoké množství inulínu, který dokáže snížit hladinu krevního cukru, cholesterol i krevní tlak a zároveň se v těle chová jako zdravá vláknina, pomáhá čistit střeva a zlepšuje trávení.Topinambury se používají i jako dietní živina , protože zasytí a přitom mají nízkou energetickou hodnotu.
Mají silné antistresové a detoxikační účinky. Mají také protiastmatické účinky a vyrábí se z nich utišující sirup.Pokud byste se rozhodli topinambury pěstovat, s jejich pěstováním nebudete mít žádné starosti. Postará se o sebe sama.
Je to trvalka, vesele se množí i v chudobných podmínkách a nemá žádné zvláštní nároky na světlo, půdu ani vláhu.Navíc vám nadělá na zahrádce parádu.
Chroupejte syrové
Pokud rostlinu necháte v hlíně, můžete šetrně odebrat od kořenů libovolné množství hlíz a rostlina si vytvoří hlízy nové.
Topinambury jsou značně mrazuvzdorné, takže je nemusíte ani sklízet a odpadne vám tak starost se skladováním.Podzemní části přečkají bez úhony i značné mrazy. Takže můžete hlízy vyhrabat i uprostřed ledna z pod sněhu.
Na rozdíl od brambor se topinambury dají jíst i syrové (chutnají podobně jako lískové oříšky) a mají tenkou slupku, takže je nemusíte ani loupat.
Můžete je chroupat jako kedlubny nebo ředkvičky, nastrouhat do salátu samotné nebo s jinou zeleninou, pokapat citronem a olejem. Nebo je můžete přimíchat do tvarohu na pomazánku nebo do jogurtu na zálivku.Čerstvé syrové jsou nejlepší. .