Ve světě jsou používány různé druhy octů, odlišují se chutí i vůní, ale všechny se mohou pyšnit širokými léčivými účinky. Vinný ocet likviduje bakterie, viry a plísně.
Podporuje trávení, zklidňuje průjmy, migrény, potlačuje bolesti v krku, afty.Zevně ho můžeme nanášet na veškeré kožní neduhy, štípance, mykózy, je vhodný i k dezinfekci poranění.
Vinný ocet vždy upřednostňujeme v bio kvalitě, máme tak jistotu, že je opravdu kvalitní. Pomáhá při pálení žáhy a průjmech.Při těchto problémech si dopřáváme 3x denně 1 lžičku octa smíchanou s 2 dl teplé vody.
Vinný ocet také patří k nejoblíbenějším lidovým prostředkům proti bolestem hlavy. Obklad si připravíme tak, že hadřík namočíme do octa a přiložíme si ho na čelo.Necháme hodinu působit.
Jablečný ocet je elixír mládí
Dalším velmi účinným prostředkem je jablečný ocet. Ocet z jablečné šťávy je bohatý na draslík, vápník, fosfor, sodík a většinu stopových prvků.
Má příznivý vliv na metabolismus.Při únavě, vysokém krevním tlaku, obezitě, bolestech kloubů a svalů, srdečních potížích, otocích ledvinového a srdečního původu se doporučuje tento nápoj:
Ráno nalačno a večer 2 hodiny před spaním si smícháme 3 čajové lžičky jablečného octa (pozor na ochucené octy, které jsou z léčivého hlediska téměř bezcenné, často až škodlivé) s 1 čajovou lžičkou kvalitního medu a zalijeme 3 dl čisté neperlivé vody.Pijeme pomalu po douškách.
Při bolestech v krku je dobré několikrát denně kloktat 2 dl teplé vody s 1 lžíce jablečného octa, večerní nápoj připravený s 3 dl teplé vody s 1 lžičkou jablečného octa povzbudí činnost střev.
Postižené místo po bodnutí hmyzu je dobré ihned natřít neředěným čistým jablečným octem. Rána se okamžitě vydezinfikuje a přestane svědit. .