Víte, že jsou pochutinou s neuvěřitelně malou energetickou hodnotou? Díky tomu mohou být skvělou stravou pro ty, co chtějí v létě zhubnout.
Dříve se jim říkávalo maso chudých, ale dnes se houbaření stalo nejpopulárnějším sportem našeho národa. Co se jejich složení týče, obsahují 2,8% bílkovin s poměrně vyváženým obsahem aminokyselin.
Za zmínku stojí bohatý obsah minerálních látek a vitaminů, především skupiny B. Ve složení dominuje hlavně vláknina a voda, proto se v našem trávicím traktu příliš dlouho nezdrží.Hlíva ústřičná a penízovka sametonohá patří svými antioxidačními a protirakovinotvornými účinky mezi zdraví nejvíce prospěšné houby,.
Žampionům se zase přisuzuje antidiabetický účinek a doporučují se zahrnout do jídelníčku pro cukrovkáře.Za houbu věčného mládí a dlouhověkosti se označuje lesklokorka.
Výtažky z lesklokorky mají protizánětlivé účinky, snižují hladinu cholesterolu a slouží k léčbě vysokého krevního tlaku.
Pozor na chyby
Neznámé houby samozřejmě nikdy nesbíráme, ale i při sbírání známých hub se můžeme dopustit chyby a způsobit tzv.sekundární otravu. Abychom se takové situaci vyvarovali, nesbíráme houby nikdy do igelitových sáčků!
Nejlepší je proutěný košík, který zabrání zapaření hub a tím vzniku škodlivých látek! Houby se rychle kazí. Nejstarším a nejvyužívanějším způsobem uchování hub je sušení. Sušené houby jsou ale nejhůře stravitelné, proto je lepší pracovat s houbami čerstvými.
Pro skladování je určitě lepší mražení nebo zavařování.Houby se obtížně tráví, i když se zdržují v zažívacím traktu krátce. Je to způsobeno chitinem, který obsahují. Proto není konzumace hub vhodná večer. Z úprav dávejte přednost vaření nebo dušení. Smažení do zdravé stravy rozhodně nepatří.
.