Věděli jste, že Sardinie je po Sicílii druhý největší ostrov ve Středozemním moři? Geograficky patří k Itálii a najdeme zde nejen průzračně tyrkysové moře, ale také členitá vápencová pohoří s jeskyněmi, které lákají nejen horolezce.
Ostrov Sardinie je velký zhruba jako naše Morava. Na rozloze necelých 24 000 km2 však najdeme pozoruhodná a různorodá místa, mezi nimiž si opravdu každý vybere to, které mu vyhovuje nejvíc.
Nádherné pobřeží, které omývá průzračně modré moře, bývá většinou v obležení turistů.
Už na počátku června se zde totiž teplota pohybuje kolem 25 C. Nejluxusnější turistickou část tvoří Smaragdové pobřeží v severovýchodní části Sardinie, které si oblíbili i světové celebrity. Toužíte-li však spíše po klidu, zkuste raději poloostrov Capo Figaro.
Kousek za městečkem Porto Aranci totiž končí silnice a dál už se dostanete opravdu jen pěšky. Odměnou vám však bude spleť mnoha malých zátok a soukromých plážiček, kde budete mít to opravdové soukromí.
Po stopách nuraghů
Sardinie není ale samozřejmě jen o plážích. Na své si zde přijdou i milovníci historie.
V sardinském vnitrozemí se totiž můžete vydat po stopách tajemných nuraghů, které byly zařazeny do seznamu památek UNESCO. Podivné stavby neznámého původu i smyslu typické svou jedinečnou strukturou najdeme totiž napříč celou Sardinií a v různém stádiu celistvosti je jich tu prý více než 7 000! Některé dosahují výšky až dvacet metrů.
Nikdo však netuší, k čemu tajemné nuraghy v minulosti sloužily a protože po sobě lidé z nuraghské kultury nezanechali žádné písemné památky, zůstane jejich doba nejspíš navždy obestřena tajemstvím.
Neptunova jeskyně
Když už budete v Sardinii, musíte určitě vidět Neptunovu jeskyni. Ta měří 1200 metrů, nachází se na vápencovém výběžku Capo Caccia a patří k nejznámějším v celé Sardinii.
K jeskyni je možné doplout lodí, protože leží na úrovni hladiny moře, ale je přístupná i z pevniny. Sestoupit k ní však musíte po 656 schodech. Krasová jeskyně s typickými krápníky v sobě ukrývá i sto metrů dlouhé jezero.
V horách je klid
Pokud nepatříte zrovna mezi milovníky moře ani historie, můžete si v Sardinii vyrazit do hor. Ačkoli by to jen málokdo čekal, ve skalnatém vnitrozemí je na rozdíl od pobřeží téměř liduprázdno a život zde tepe úplně jiným tempem.
Na druhém největším italském ostrově se tak můžeme během několika dní setkat s několika naprosto odlišnými světy. Který z nich zaujal právě vás?