Většina nádorových onemocnění má lepší prognózu než srdeční selhání. Právě chronické srdeční selhání však často lidé nevnímají jako hrozbu.
Krátí se vám dech
Jedním z hlavních signálů srdečního selhání je dušnost a obtíže při dýchání. Dušnost se začne projevovat nenápadně, nejprve při větší námaze, později i když jste v klidu.
Typická je také dušnost vleže, která dokáže vytrhnout ze spánku a donutí nás posadit se, abychom dosáhli úlevy. Proti nočním komplikacím zpočátku pomůže vypodložení zad a hlavy polštáři, rozhodně tím ale není vyřešena příčina. „Srdeční selhání můžeme zdánlivě považovat za nemoc, která není bolestivá, a může se zdát, že pacient příliš nestrádá. To ale není pravda.
Příznaky s sebou nesou značná omezení v běžném životě,“ doplňuje vedoucí Centra preventivní kardiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze na Karlově náměstí, profesor MUDr. Richard Češka.
Náhlé otoky
Otoky dolních končetin trápí řadu pacientů. Jsou způsobené zadržováním tekutiny v těle, což je typický příznak srdečního selhání.
Vlivem zadržování vody může nemocný člověk během krátké doby výrazně přibrat na váze i přesto, že nemá chuť k jídlu. Nejedná se však o klasické tloustnutí. Nárůst váhy má na svědomí zadržená tekutina.
Otoků si pacienti všimnou, když je začnou tlačit ponožky či boty. Otoky bývají náhlé a výrazné. Nemoc provází i únava a malátnost. Oba příznaky mohou vypovídat o tom, že naše srdce nezvládá plnit svou funkci.
Více než polovina Čechů vyhledá svého lékaře až v případě, že se příznaky opakují či přetrvávají delší dobu. Včasná diagnostika chronického srdečního selhání je ale zásadní pro další vývoj onemocnění.
.