Horké letní počasí je někdy pro naše čtyřnohé parťáky velmi náročné. Jakou péči během léta pejsci potřebují a na co si dát největší pozor?
Nejhůře snášejí letní vedra psi, kteří mají nadváhu, problémy se srdcem, dýchací obtíže a také psi, kteří mají tmavě zbarvenou srst. Dobře vedra nedělají ani starším pejskům, trpasličím plemenům, která jsou rozpálenému asfaltu nejblíž, nebo malým štěňátkům.
Během letní sezóny byste proto měli péči o psa věnovat zvýšenou pozornost.
1 Delší procházky je nejlepší směřovat na ráno a večer, kdy teploty nejsou tak vysoké. Polední a odpolední venčení omezte jen na dobu pro psa nezbytně nutnou.
Ideální trasa procházky by měla vést přes stinná místa, chůze po rozpáleném asfaltu není pro psa příjemná a navíc zde hrozí riziko popálení tlapek, které je pro zvíře velmi bolestivé.
Snažte se vyhýbat také extrémní zátěži, kterou je například běh do kopce nebo aportování, a pozor dávejte i na to, aby rozehřátý pes neskočil do ledové řeky nebo rybníka.
2 Nejen během léta, ale po celý rok, musí mít pes neustále k dispozici čerstvou pitnou vodu. Dodržováním pitného režimu můžete předejít nebezpečnému přehřátí (dospělý zdravý pes by měl denně vypít asi 50 ml vody na 0,5 kg tělesné hmotnosti, v létě může být toto množství samozřejmě vyšší).
Misku dávejte na stinné místo, kde ji nemohou ohřát sluneční paprsky. Pejskovi nedovolte, aby pil z kaluží nebo jiných stojatých vod, protože mohou být kontaminovány bakteriemi, které mohou způsobit zvířeti zdravotní potíže.
3 Dalším rizikem pro psy v horkých dnech je cestování. Pokud se psem cestujete dopravními prostředky, je nezbytné myslet na to, aby nedošlo k přehřátí pejska a zároveň, aby vnitřní teplota ve vozidle nebyla o více než 7 °C nižší než venku.
Během jízdy autem dělejte pravidelné přestávky (každou hodinu a půl), během kterých se pes proběhne, vyvenčí a osvěží.
4 Srst je pro psa izolační vrstvou proti zimě i proti horku. Izoluje však jen tehdy, pokud je dobře pročesaná. Pod plstnatou srstí je větší horko a pes může mít i nepříjemné kožní problémy.
Nezapomínejte proto pejska, nehledě na typ jeho srsti, pravidelně vyčesávat. Psy naháče natírejte krémy s vysokým UV faktorem.
5 Během léta se nedoporučuje krmení pouze granulemi, protože jsou těžké na trávení a pejsek po nich může mít problémy se zažíváním, například zácpu. Suché krmivo může navíc dehydratovat a tím pádem zatěžovat jeho ledviny.
V horkých letních dnech doporučují veterináři spíše syrovou stravu, ideálně syrové maso, které obsahuje hodně vody.