Nohy vás mohou bolet po delší turistické túře nebo třeba kvůli nekvalitním botám. Existují však spousta dalších důvodů.
Úplně mávnout rukou nad bolavýma nohama byste neměli nikdy. Lidé si často nedají bolesti chodidla do souvislosti s jiným onemocněním a lékaři o svých bolestech neřeknou. Přitom jde o důležitý příznak zdraví.
Právě zde se například objevují první varovné signály přicházející cukrovky nebo aterosklerózy, poznáte na nich i artrózu.
1. Vysoké podpatky
Prodlužují nohy a ženy v nich vypadají ženy velmi sexy, nohám to však nesvědčí. Podpatky vyšší než 6 cm působí oproti těm nízkým až sedminásobně vyšším tlakem na prsty a přední část chodidla.
Nepřirozená poloha „šlapek“ způsobuje bolesti nejen chodidel, ale i kotníků, lýtek a kolen, a protože chůze na jehlách posouvá těžiště těla dopředu, zatěžují se také záda. Následkem nepřiměřeného opakovaného přetěžování může dojít i k únavovým zlomeninám.
Ideální je široká i vysoká ve špičce tak, aby se prsty mohly volně pohybovat. Podpatek by měl být vysoký mezi 1,5 a 4 cm a široký jako bota.
2. Úzké špičaté boty
Boty do špičky vypadají sice elegantně, ale brání volnému pohybu prstů, které se pak nedokrvují, a navíc se deformuje chodidlo. Úzké špičky způsobují tlak na kloub palce u nohy, což může mít za následek vybočení palce (tzv. halux).
Kromě toho, že to špatně vypadá, bývá tato deformace i velmi bolestivá. Naštěstí už tento tvar bot není příliš trendy.
3. Bolest kyčle
Pokud vás bolí například levá kyčel, pak je přirozené, že při chůzi dáváte větší váhu na pravou nohu. Ta ale na takovou zátěž není zvyklá, a proto vás bolí. V tomto případě nezbývá nic jiného, než řešit původní příčinu.
4. Diabetes
Cukrovka ovlivňuje krevní oběh, a tak může způsobit bolesti svalů vašich nohou. Jestliže začnete trpět výraznými bolestmi, navštivte lékaře, který vám zkontroluje hladinu cukru v krvi. Jedinou léčbou je prevence, to znamená dostatek pohybu.
Ideální je chůze, běh a jízda na kole. Nezapomeňte také správně ošetřit každé drobné poranění, například zarostlý nehet na palci. Jinak může problém skončit i amputací končetiny.
5. Ateroskleróza
Při ateroskleróze se na vnitřních stěnách usazují cholesterolové pláty, které zužují jejich průměr, zhoršují průtok a zásobování dolních končetin krví a živinami. Pokud máte tyto příznaky, chce to rozhodně vyšetření.