Stát se to může každému. Zapomeneme opalovací krém, neodhadneme sílu paprsků, usneme na sluníčku – a spálíme se.
I když už jsme nějaký ten bronz nachytali, neznamená to, že nás to před spálením od slunce ochrání. Co tedy dělat, když kůže nepříjemně zčervená, pálí a bolí, případně se objeví puchýřky?
Pozná to každý
Správné a včasné ošetření spálených míst na těle může snížit riziko poškození kůže a přispět k její rychlejší obnově. Nejprve se objeví typické zčervenání a kůže bývá na dotek horká, citlivá nebo až bolestivá na dotek.
V horších případech se na ní mohou objevit otoky, pnutí, ale také bolestivé puchýřky naplněné tekutinou. Často se po pár dnech poškozená kůže začne odlupovat.
V extrémních případech může spálení v těle spustit reakci, jako jsou bolesti hlavy, horečka, zimnice a vyčerpání. Tyto projevy už vyžadují lékařské vyšetření.
Co na spáleniny?
Jakmile si uvědomíte, že jste se na slunci spálili, je důležité zasáhnout ihned. Prvním krokem je odejít ze slunce, abyste předešli dalšímu poškození.
Dejte si chladnou sprchu nebo na 10–15 minut vlhký studený obklad. Pomůže zmírnit bolest a horkost.
Pijte hodně vody, tělo je potřeba hydratovat. Pokožku ošetřete jemným hydratačním krémem nebo krémem po opalování.
Do doby, než se kůže zotaví, se slunci vyhýbejte a chraňte ji před ním. Můžete také využít prověřené babské rady.
Vaječný bílek
Stačí namazat postižená místa syrovým bílkem a nechat několik minut působit. Báječně kůži zchladí a zklidní.
Poté ho jemně smyjte vlažnou vodou. Postup můžete i několikrát zopakovat.
Aloe vera
Aloe je skvělá obzvlášť na spálený obličej. Gel z listů chladí, pleť zklidní a dodá jí hydrataci, čímž předchází vysušování a loupání kůže.
Obsahuje vitaminy A, C a E, které umějí zklidnit, vyživit a regenerovat pokožku, a také vitaminy skupiny B, které jsou součástí mnoha krémů po opalování. Uřízněte list z aloe, vymačkejte gel a opatrně potírejte spálená místa.
Mléčné výrobky
Mléko, tvaroh, jogurty… to vše na spálenou kůži působí jako chladivý a léčivý balzám. Vytvořte si třeba masku ze zakysané smetany, tvarohu či kvalitního bílého jogurtu – živé probiotické kultury a enzymy pomáhají léčit pokožku.
Ideální je mléčné výrobky před použitím vychladit. Naneste je na popálenou kůži, nechte působit, dokud nezteplají, a potom smyjte vlažnou vodou. Aplikujte tak často, jak jen to jde, vytrvejte alespoň dva dny, pokožka vám za to poděkuje.
Bylinkové obklady
Blahodárné jsou také obklady z bylinek. Skvělá je máta, heřmánek či zelený čaj. Připravte výluh, nechte ho vychladit, namočte do něj nějakou látku a přikládejte na spálená místa po několik dní.
Mám doma tvaroh i jogurt, takže to hned zkusím, až se mi zase něco takového přihodí. Stačí chvilka na slunci a kůže je v ohrožení.
Vždycky se snažím nezapomenout na krém, ale když to náhodou nevyjde, chtěla bych poradit co je nejrychlejší pomoc. Díky za praktické rady s mléčnými maskami, určitě to vyzkouším!
Jako sportovkyně trávím hodně času venku na slunci, ale spáleniny jsou vážně noční můra! Díky za tipy, určitě zkusím aloe vera příště, když zapomenu opalovací krém.