Na první pohled bývá neviditelný a ne vždycky o sobě dá vědět bolestí. Podle čeho tedy poznáte, že ve vašem těle probíhá zánět a jakým způsobem s ním bojovat?
Zánět je přirozená reakce těla na infekci nebo zranění. Záněty podporuje a spouští i dlouhodobá strava bez vitaminů, minerálů a antioxidantů, která zároveň snižuje imunitu.

Zánět tělu prospívá, protože se vás snaží zbavit akutního problému. Pokud se ale v organismu drží příliš dlouho, přechází do chronického stavu a stává se nebezpečným, protože může trvale poškodit tkáně. Chronický zánět může vzniknout na jakémkoli místě v těle.
Pokud trpíte různými záněty, můžete svůj boj s nimi podpořit léčivými bylinami a potravinami, které působí protizánětlivě.
Zavodňujte, ale správně
Důležitou součástí prevence je pitný režim a celková hydratace organismu. Pijte čistou vodu, zelený čaj, bylinné čaje nebo čerstvé zeleninové šťávy. Snižte na minimum příjem kofeinu a úplně omezte slazené nápoje. Nevhodné je i pití mléka.
Raději jej nahraďte rostlinnými alternativami. Stravujte se čerstvě, pestře, sezonně a co nejméně zpracovaně. Čím čerstvější surovina a jednodušší úprava, tím lépe.
Umíchejte si svůj elixír zdraví
Vašemu tělu prospěje, když si dáte každý den nalačno sklenici medové vody. Připravíte ji snadno. Smíchejte 250 ml převařené vlažné vody se lžičkou medu a šťávou z půlky citronu. Přidat můžete i špetku mletého zázvoru.

Vsaďte na doplňky
Zmírnit zánět v těle pomohou i některé doplňky stravy, které volně koupíte v lékárně nebo v obchodech se zdravou výživou. Patří mezi ně například boswelie, která tlumí produkci zánětlivých cytokinů. Bojuje nejen se záněty, ale i s chronickou bolestí.
Výrazné protizánětlivé účinky má také rozmarýn, jenž je zvláště efektivní při zmírňování zánětů a bolestivosti kloubů.
Přírodní pomocníci
Dobrou službu vám prokáže i šišák bajkalský, který se využívá k léčbě zánětů i alergií, horečky, kašle, ale také závažných nemocí, jako jsou nemoci srdce a cév, dále pak extrakt ze zeleného čaje a kurkumin – jedna z nejsilnějších přírodních protizánětlivých látek, která je účinná i proti řadě různých typů chronických bolestí.
30 minut pohybu denně
Nemusíte běhat desítky kilometrů, stačí pravidelný pohyb. Výzkumy ukazují, že půl hodiny každodenní fyzické aktivity v mírném tempu pět dní v týdnu může snížit hladinu zánětlivých proteinů cytokinů až o 12 procent. Můžete se věnovat svižné chůzi, běhu nebo plavání.
Důležitá relaxace
Najděte si také činnosti, které vám umožní takzvaně vypnout. Může to být jóga, čtení nebo meditace.
Často se setkávám s pacienty, kteří podceňují význam zánětů. Článek je skvělým vodítkem, jak s nimi efektivně bojovat, obzvlášť v kombinaci s doplňky stravy.
Moc zajímavé! Nenapadlo by mě, že může mít jídlo a pitný režim takový vliv na záněty. Zkusím tu medovou vodu, to zní dobře.
Super článek, já jsem poslední dobou s tímto tématem fascinovaná. Zajímaly by mě konkrétně technologické novinky, které by mohly pomoct sledovat záněty v těle.