Díváte se na něj jak na mimozemšťana, když ho chytne vztek a začne řádit jako černá ruka? Máme pro vás tipy, jak zvládnout vzteklouna a zároveň mu zcela otevřeně říct to, co zrovna máte na srdci.
Záchvaty vzteku mají tendence se zesilovat v průběhu času. Kvůli tomu pak mají velmi negativní dopady na vztahy.
Pokud jsou u vás doma emocionální výbuchy na denním pořádku, je důležité vědět, jak na ně správně reagovat a jak partnerovi pomoci celou situaci překonat, aniž by to na vaší psychice zanechalo šrám.Následující strategie vám mohou pomoci záchvaty zuřivosti zvládnout s klidem a empatií.

Zůstaňte klidná a vyrovnaná
Když váš partner prožívá záchvat vzteku, je velmi snadné nechat se strhnout emocemi také. Každopádně to není nejlepší reakce, protože pravděpodobně pouze přilejete olej do ohně.
Naopak, pokud dokážete zachovat ledový klid, vaše vyrovnanost může výrazně přispět ke zklidnění situace. Když partner začne vybuchovat, dejte si chvíli na zklidnění – zhluboka se nadechněte a snažte se udržovat klidný a vyrovnaný oční kontakt. Nepřerušujte ho, ale soustřeďte se sama na sebe.
Kontrolujte své reakce
Udržujte svůj hlas klidný a neagresivní. Křik ani obviňování dané situaci nijak nepomohou. Pokud cítíte, že je situace až příliš vyhrocená, je lepší se na chvíli vzdálit a vrátit se, až budete oba klidnější. Díky krátké přestávce se může pročistit ovzduší a uvolnit napětí.
Pokud vás partner začne urážet, nenechte se vtáhnout do jeho emocí a spirály negativní energie, ze které by se vzápětí strhla pořádná hádka, a v klidu mu řekněte, že tohle už přehnal a že vás jeho slova zranila.A pokud je to potřeba, odejděte pryč z místnosti.
Volte správná slova
Když začne běsnit jako tygr, zkuste mu odpovědět: „A jak myslíš, že se cítím já, když na mne takhle řveš?“ Tím mu nastavíte zrcadlo a pomůže to zklidnit situaci. Místo obviňování druhého zkuste vyjádřit své vlastní emoce.
Namísto: „Ty nikdy neposloucháš,“ zkuste: „Já se cítím přehlížena a ignorována.“ Také se snažte vyjadřovat co nejkonkrétněji, například místo: „Vždycky to děláš,“ řekněte: „Když jsi na mě včera křičel, cítila jsem se špatně.“
Mne nevytočíš, lásko
Všímejte si, jaký tón partner používá, když je rozčilený. Pokud zvýšeně gestikuluje a zesiluje hlas, nemusí to mít nic společného s vámi. Mohl ho někdo naštvat v práci a on je rozhozený, nervózní a maskuje to tímto chováním.
Kontrolujte tedy své reakce – udržujte svůj hlas klidný a neagresivní. Křik ani obviňování ke zklidnění situace nijak nepomohou. Pokud cítíte, že je dusná atmosféra až příliš vyhrocená, je lepší se na chvíli vzdálit a vrátit se, až budete oba klidnější. Díky krátké přestávce se může pročistit ovzduší a uvolnit napětí.
Naslouchejte a projevte zájem i empatii
Když dokážete, že mu nasloucháte, ujistíte partnera o tom, že ho opravdu chápete. Můžete také vyslovit jednu ze zázračných uklidňujících vět, například: „Slyším, že jsi opravdu rozrušený.“
Další takové věty, které mohou dokázat vaši empatii, jsou: „Rozumím, proč se tak cítíš,“ nebo: „Chápu, že je to pro tebe hrozné.“ Podpora může vašemu partnerovi pomoci cítit se méně osamělý ve svém boji s emocemi.
Větičky typu: „Jsem tady pro tebe a chci ti pomoci najít řešení,“ mohou být vážně uklidňující, ač se vám zdá, že jde o frázi.
Pokud je partner otevřený diskusi o tom, co by mohlo pomoci situaci zlepšit a jak můžete oba přispět, hledejte řešení společně. Díky těmto krokům můžete pomoci partnerovi cítit se slyšený, a hlavně pochopený.
Mít někoho, kdo se často vzteká, může být fakt vyčerpávající. Umění zůstat klidná a naslouchat by mohlo vztahy zachránit.
Je někdy fakt těžký udržet klid, když ten druhý vybuchne. Ale zkusit se zklidnit a nechat ho mluvit může pomoct. Snaha pochopit, proč se cítí naštvaný, může situaci vyjasnit.