Březnové teploty jsou jako na houpačce a duben obvykle přináší aprílové počasí. Ani se nenadějeme – a nemoc je tu.
Jarní rýmy, kašel a nachlazení nemusíte léčit jen přípravky z lékárny. Příroda sama nám poskytuje řadu ověřených léčivých ingrediencí.
Vyrobte si z nich vlastní, zaručeně přírodní a účinnou medicínu. Takzvaná přírodní antibiotika fungují sama o sobě, a když se jejich síly správně spojí, ani nebudete muset do lékárny.
Cibule
Má nezastupitelné místo nejen v kuchyni, ale i v léčbě mnoha různých neduhů. Cibule obsahuje složky, které ničí bakterie a potlačují zánět.
Uleví při nachlazení, rýmě, kašli, bolesti v krku i astmatu. Zkuste třeba tradiční cibulový sirup.
Cibuli nakrájejte na kolečka, zalijte je medem a nechte 2 hodiny odstát, dokud cibule nepustí šťávu. Vzniklý sirup pak užívejte po lžičkách během dne.
Při onemocnění průdušek a bolesti v krku si z ní udělejte zábal. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno.
V kastrolu ji zalijte 3 lžícemi vody a za stálého míchání krátce povařte. Pak ji rozložte na bavlněnou látku, zabalte, teplý obklad přiložte na krk a ještě převažte suchou látkou. Nechte působit 2–3 hodiny.

Med
Patří k nejsilnějším přírodním antibiotikům, pomáhá při širokém spektru nemocí i jako prevence. Skvělý je med např. ve spojení se skořicí, která má silné dezinfekční účinky a pomáhá eliminovat bakterie v ústní dutině.
Na medovo-skořicový lék smíchejte 2 lžíce medu se šťávou z ½ citronu a 1 lžičkou mleté skořice. Při obtížích užívejte 1 lžičku 2× denně, ráno a večer.
Česnek
Je známý jako silné přírodní antibiotikum, má silné antibakteriální, protiplísňové i antivirové účinky a posiluje imunitu. Česnek je skvělý při léčbě viróz, nachlazení i suchého kašle.
Připravte si česnekový elixír, který pomáhá při virózách, reguluje hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak, užívat lze i jako prevence. Utřete 10 stroužků česneku na jemnou pastu a smíchejte ji se 100 ml jablečného octa a 150 ml medu.
Směs dejte do lahvičky a nechte týden uležet v lednici, občas promíchejte. Užívejte ráno nalačno 1–2 lžičky rozmíchané ve 150 ml vody.
Potřebujete-li posílit imunitu, vaše tělo ocení také česnekový nápoj: Vložte do uzavíratelné sklenice ½ paličky jemně nasekaného česneku, 90 ml jablečného octa, ½ jemně nasekané cibule, 3 lžíce strouhaného křenu, 3 lžíce kurkumy a 3 čerstvé chilli papričky.
Uložte ji na 3 týdny na temné a chladné místo, občas promíchejte. Pak přeceďte přes pláténko do tmavé lahvičky. Užívejte denně 3 lžíce.

Křen
Pochoutka se štiplavou chutí obsahuje hodně vitaminu C, vitaminy skupiny B a minerály. Silice, které křenu dávají typickou chuť, dokážou bojovat proti bakteriím, při nachlazení, rýmě a kašli pomáhají uvolňovat dýchací cesty.
Spolu s medem vytvoří skvělou medicínu. Křen oloupejte a nastrouhejte. Smíchejte 2 lžíce strouhaného křenu s 1 lžící medu a poté užívejte 3× denně lžičku.
Dobré rady
• Při nachlazení uleví i zázvorový čaj s citronem a medem.
• Pořádnou dávku vitaminů C a A dodáte tělu rakytníkem, ideálně v podobě oleje.
Nikdy jsem netušila, kolik toho cibule umí! Rozhodně vyzkouším ten zábal na krk.
Je fajn vidět, jak se vracíme k přírodním metodám. Sama jsem zkoušela česnekový elixír a můžu potvrdit jeho účinky.
Články takového typu mě vždy zaujmou. Příroda nám opravdu nabízí mnoho přirozených řešení. Med a skořice jsou úžasná kombinace!
To je skvělý, teď už vím, co udělat s tím cibulovým sirupem. Cibule je opravdu zázračná, dřív jsem to nechápala.