Žádná jiná skupina rostlin nekvete tak intenzivně jako letničky. Jejich pestré květy se hodí nejen do vázy, ale jsou užitečné i pro opylovače.
Bez pestrých květů by zahradě stále něco scházelo. Víte, že se tyto květiny na zahradách objevovaly už před několika staletími? I teď zažívají zlaté časy, a není se čemu divit.
Hvězdy šlechtických zahrad
Letničky jsou rostlinami, které měly své místo na zahradách už kdysi dávno. Jejich sortiment se oproti dnešnímu lišil, ale i tak se bez nich neobešly žádné šlechtické ani sběratelské zahrady.
Už tehdy byly ukazatelem toho, že si je majitel zahrady může dovolit.
Zatímco v minulosti se hojně používaly především rostliny vhodné do složitých ornamentálních záhonů, které by se daly nazvat jako formální díky pravidelnému uspořádání, v dnešní době jsou v oblibě hlavně rostliny do přírodních a o něco více rozevlátých záhonů.
Pro majitele zahrad může být důležité třeba i to, že jsou letničky užitečné pro opylovače nebo že se některé hodí také k řezu.
Pokud patříte mezi milovníky jídla, jistě jste také zaznamenali, že se z květů některých letniček vyrábí i bylinné čaje, voňavé koření nebo že se čerstvé používají na zdobení pokrmů.
Pracná nádhera
To už dávno neplatí, je ale důležité vybrat si adekvátně náročné druhy. Zatímco některé letničky se neobejdou bez časově náročnějšího předpěstování v teple domova nebo ve skleníku, jiné si vypěstují i ti, kteří nemají žádné jiné možnosti.
Právě květiny určené pro přímý výsev patří mezi méně náročné, které se obejdou i bez častého zalévání nebo hnojení. Květiny podle svého gusta si tedy vybere jak pečlivý, tak i časově zaneprázdněný zahradník.
Záhon pro tvořivé duše
V posledních několika letech se do popředí zájmu dostávají hlavně rostliny, ze kterých si můžete vytvořit pestrou letní kytici nebo vypichované aranžmá. Tyto květiny jsou prostě ideálním řešením pro milovníky tvoření. Jaké se budou hodit pro vás?
Do nejkrásnější kytice
Letničky s delšími stonky jsou jako stvořené pro aranžování. Pokud jste zvyklí mít od jara do zimy ve váze čerstvé květiny, určitě dejte šanci i rozevlátým letničkám.
Zvláště druhy s pevnými stonky vydrží ve váze pět až sedm dní, stačí jim denně měnit vodu. Dobrou volbou budou osvědčené ostálky, které bývají součástí i některých letničkových směsí pro výsev, dále hledíky, neskutečně jemné šatery nebo osvědčené astry.
K řezu se ale perfektně hodí také slunečnice a pro někoho možná trochu překvapivě i popínavé hrachory. Pokud chcete své květinové výtvory trochu odlehčit, nezapomeňte do nich přidat jednoleté okrasné trávy.
Na záhon i do nádob
Pokud se o letničky začnete trochu více zajímat, zjistíte, jak neskutečně široká je jejich nabídka. Ačkoli se šlechtily už před mnoha lety, teď už možná ani nebudete vědět, po jakých sáhnout dříve.
Zatímco u některých druhů budete mít na výběr mezi odrůdami s odlišně zbarvenými květy, u jiných jsou vyšlechtěny také odrůdy s netradičním zbarvením listů. Neskutečně variabilní je letničkový sortiment, i co se týče výšky.
U jediného druhu se můžete setkat se zástupci vyššími než půl metru, ale stejně vás potěší i nízké kompaktní odrůdy, které se perfektně hodí hlavně do nádob.
Trpaslíci a obři
Asi už dávno tušíte, že jsou mezi jednotlivými odrůdami i druhy neskutečné rozdíly. Tato variabilita nám ale hraje doslova do karet, protože díky ní můžete letničky pěstovat v různých podmínkách i v různých typech výsadeb.
Kromě půdopokryvných kobercovek, dorůstajících sotva deset centimetrů, najdete v sortimentu také třímetrové matadory, které na zahradě uvidíte už z dálky. Stačí si vzpomenout na odrůdy oblíbené slunečnice roční.
Jaké druhy zvolit?
Použití letniček se odvíjí nejen od požadavků na stanoviště, ale také od jejich výšky.
Nízké odrůdy, dorůstající do výšky 20 centimetrů, nacházejí uplatnění hlavně na okrajích záhonů, ve formálních záhonech, kde z nich vyčarujete i složitější obrazce, nebo třeba v nádobách na terase a balkonu.
Středně velké letničky se často hodí k řezu, můžete si je tedy vysadit na speciální floristický záhon. Vyšší druhy zase vyniknou jako dominantní solitéra. Je zkrátka z čeho vybírat a jistě si přijde na své úplně každý.
Pestrá krása pro nenáročnou zahradu
Pokud máte letničky zažité jako extrémně náročné rostliny, které se neobejdou bez zálivky a hnojení, budete určitě překvapeni, že tomu tak nemusí být vždy.
V sortimentu letniček je kupodivu pestrá nabídka i takových květin, které se obejdou bez hnojení i pravidelné zálivky. Jaké to jsou a kdy je výhodné takové květiny pěstovat?
Ideální do přírodní zahrady
Pokud si chcete ušetřit spoustu práce při péči o svou zahradu, vybírejte takové letničky, které se dají vysévat rovnou na záhon. Zaměřit se můžete na jednotlivé druhy nebo se porozhlédněte po nabídce směsí osiva.
V jednom sáčku můžete mít namíchané osivo letniček pro řez, pro užitečný hmyz nebo na suchou zahradu. Semínka nenáročných druhů letniček se vysévají většinou v dubnu nebo květnu.
Hlavně vybrat správné
Už při plánování si ujasněte, kolik péče svým květinám můžete dopřát. Pokud máte času málo, rovnou vybírejte takové květiny, které se vyrovnají například se suchem nebo slunečním úpalem.
Některé letničky jsou naštěstí zvyklé na to, že si musí poradit i bez speciální péče. Mezi ně určitě patří nenáročná sluncovka kalifornská, která poroste i v písčité půdě na slunečním úpalu.
Podobně tomu je u sukulentní šruchy velkokvěté, u které by nadměrně vyhnojená půda způsobila sice bujný růst, ale jen malou násadu květů.
Hvězdou mezi nenáročnými letničkami je také sporýš argentinský, který se běžně vysazuje i do prérijních trvalkových záhonů.
Nejúžasnější podívaná hned za oknem
Ačkoli se za vizitku zahradníka často považuje trávník, my si stojíme za tím, že toho hodně o každém pěstiteli prozradí terasa nebo balkon.
Pokud nemáte vlastní zahradu, určitě nezoufejte. Mezi letničkami totiž najdete po celou sezonu kvetoucí poklady, které jsou speciálně určeny pro pěstování v nádobách.
Náročnější, ale bohatě kvetoucí
Na zahradě se sice můžete pustit do pěstování i opravdu nenáročných letniček, u balkonovek ale počítejte s větší pracností. Od těchto květin se očekává perfektní kondice a vydatné kvetení od května nejlépe do října.
Každá krása ale něco stojí a u balkonových květin to platí dvojnásobně. Šetřit u nich nebudete na substrátu, hnojivu ani vodě. Ale ta podívaná za to prostě stojí.
Květiny mnoha tváří
Každý druh balkonovky je jedinečný. Zatímco některé rostou vzpřímeně, jiné mohou tvořit i metr dlouhé výhony, které přepadají přes okraj nádoby.
Pěstovat můžete i květiny polovzpřímené. S tímto pojmem se setkáte například u některých odrůd pelargonií. Jedinečnost každé květiny respektujte a umožněte jí vyniknout v té správné nádobě.
Do truhlíku i závěsné nádoby
Při pěstování balkonových květin vám může pomoci správně zvolená nádoba. Měla by být dostatečně velká, aby se v ní květiny mohly dostatečně rozrůst.
Pro balkonové pěstování se perfektně hodí hlavně nádoby samozavlažovací s dostatečně velkou nádrží na vodu. V samozavlažovací verzi seženete jak truhlíky za okna, tak i závěsné nebo velkoobjemové květináče, do kterých k sobě sesadíte více letniček.
Pokud vám ale časté zalévání nevadí, můžete samozřejmě zvolit i nádoby bez samozavlažovacího systému. V tomto případě si budete moci vybírat mezi nádobami z plastu nebo keramiky.
Výhodou plastu je především to, že se ani na horkém parapetu nepřehřeje a drží vodu. V keramických nádobách hrozí jak výrazné přehřátí, tak i nadměrné vysychání. Na druhou stranu se tím ale vyhnete dalším plastům…
Myslete i na zeleň
Rozkvetlá terasa od jara do podzimu je snem každého milovníka zahradničení.
Klasika v jasných barvách
Neskutečně široký výběr odrůd budete mít u polovzpřímených petúnií. V jejich případě si můžete vybírat mezi odrůdami s jednoduchým i plným květem.
Pokud hledáte balkonovku s drobnějšími květy, volte příbuzné mini petúnie. Tyto květiny najdete také pod názvem Calibrachoa nebo Million Bells.
Pro milovníky dlouhých závěsů plných květů je jako stvořená surfínie. Z kvetoucích rostlin se ale nesmí zapomenout ani na klasiku v podání pelargonie vzpřímené a páskaté.
Skvělou volbou budou i vějířovky, bakopy, vitálky či bidens. Nezapomeňte ale také na zeleň v podobě africké kopřivy, stříbrného déště, penízovky nebo třeba molice.
Péče o zahradu plnou letniček
I když péče o letničky nějaký čas zabere, je jen na vás, jaké druhy zvolíte. Některých si skoro nemusíte všímat, jiným prospěje pravidelné hnojení a zálivka.
Letničky jsou všeobecně považovány za náročné květiny, které se bez péče neobejdou. Ale i tady se najdou výjimky. Co všechno obnáší pravidelná péče?
Abyste na své zahradě při údržbě letniček nenechali ruce, je dobré si všechno důkladně promyslet. Na péči budou všeobecně nejnáročnější velkokvěté druhy, vyžadující pravidelné zalévání i hnojení.
Během horkého léta se tyto květiny musí zalévat každý den. I druhy pěstované na klasickém záhonu zálivku vyžadují, stejně tak počítejte s hnojením i odstraňováním odkvetlých květů.
Úlevu nečekejte ani u balkonovek pěstovaných v nádobách. V jejich případě si ale můžete usnadnit první týdny pěstování tím, že je vysadíte do kvalitního substrátu pro balkonové květiny s počáteční dávkou hnojiva.
Pokud víte, že květinám tolik pozornosti dopřát nemůžete, volte květiny nenáročné, které ve své domovině rostou na extrémních stanovištích.
Nezapomínejte na hnojení
Naprostá většina letniček je vděčná za sezonní hnojení. I když je na jaře vysadíte do kvalitní, důkladně vyhnojené zeminy, i tak počítejte s tím, že se bez dodatečného hnojení neobejdou.
Mezi hnojenými a nehnojenými květinami uvidíte obrovský rozdíl. Pro výživu letniček používejte krystalická hnojiva rozpustná ve vodě.
Dobrou volbou budou také tekutá hnojiva, která se podobně jako hnojiva krystalická rozmíchají v zálivkové vodě. V případě hnojení se mohou názory poněkud rozcházet.
Zatímco někdo doporučuje aplikaci hnojiva jednou týdně, někteří zahradníci hnojí prakticky při každé zálivce. V tomto případě se určitě vyplatí sledovat, jak se vašim květinám daří. Hnojivo aplikujte vždy na vlhkou zeminu, aby nedošlo k popálení.
Na slunce i do stínu
U letniček se zajímejte také o to, jaké vyžadují světlo. Naprostá většina z nich bude prospívat na plném slunci, jen některé vydrží hlubší stín nebo sluneční úpal.
Do stínu se hodí netýkavky nebo lobelky. S ostrými slunečními paprsky se dobře vyrovnají sluncovka, šrucha či gazánie.
Vytrvalci mezi letničkami
Jsou to neskutečně vitální květiny, které po dokvetení vytvoří spoustu semínek. Ta se pak mohou díky větru, vodě, hmyzu nebo ptákům šířit do okolí. U jakých květin se dá očekávat, že vám na zahradě pokvetou opakovaně?
✿ Neskutečnou vitalitu očekávejte u lnu setého, který se může na jediném záhonu přemnožit tak, že postupně vytlačí i jiné květiny. Jakmile ho jednou vysejete, pravděpodobně se objeví i na jiných záhonech.
✿ Pokud máte rádi léčivé bylinky, určitě budete vděčni za to, že se vám bude po dlouhé roky na záhonech přesévat měsíček a heřmánek.
✿ Doslova jako plevel se může na vaší zahradě usídlit sporýš argentinský. Ten dokáže v našich podmínkách i přezimovat.
✿ Mezi samovýsevné druhy patří také mák nebo černucha, z popínavek jsou to svlačec trojbarevný, hrachor vonný nebo fazol šarlatový.
✿ Semínka můžete také sbírat, usušit a uchovat v papírových sáčcích do jara.
Je fascinující, jak letničky dokážou udělat z obyčejné zahrádky království barev. Oceňuji i jejich historii, překvapilo mě, že byly populární už ve šlechtických zahradách.
Letničky na zahradě jsou fakt bomba. Ty barvy! Ale že to byli už dřív tak ceněný, to jsem fakt nevěděla. Asi to zkusím i letos zasít.
Hele, letničky vypadaj fakt dobře. Nemusí se s nima moc dělat, ale je to nádhera. Možná to zkusím i na balkoně!
Letničky jsou úžasný způsob, jak oživit zahradu! Líbí se mi, že kromě krásy přinášejí užitek i opylovačům. Skvělý článek.