nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Bohatá úroda po celý rok
Bohatá úroda po celý rok

Také toužíte po vlastnoručně vypěstované zelenině a ovoci plném vitaminů? Pokud si pěstování trochu více rozplánujete, můžete se dokonce v některých plodinách stát soběstační.

Pokud si stále pohráváte s myšlenkou soběstačnosti, ale ještě jste neudělali první krok, poradíme vám, jak na to. Stát se soběstačným je zvláště u některých plodin překvapivě snadné, tak hurá do toho.

Pěstování ve velkém má jen samé výhody, navíc je i skvělým relaxem pro celou rodinu. Nemusíte mít nutně velkou zahradu, bohatou sklizeň si užijete i na menších plochách. Než se do toho pustíte, zkuste si sepsat, kolik času můžete svým záhonům týdně věnovat. Při pěstování svépomocí si na záhony vysadíte přesně ty odrůdy, které se vám zamlouvají. Nejprve začněte s pěstováním jednodušších plodin a v menším množství. Úspěch skladování tkví i ve správném uložení sklizených plodin. Dají se sklízet i v zimě: Zelí vydrží dlouho čerstvé, ale skvělé je také kvašené. Dají se sklízet i v zimě: Listy mangoldu se dají zamrazit stejně jako špenát. Dají se sklízet i v zimě: Růžičková kapusta vám vydrží v mrazáku šest až devět měsíců. Zelenina pro dlouhodobé skladování - zelí Zelenina pro dlouhodobé skladování - česnek Zelenina pro dlouhodobé skladování - cibule Zelenina pro dlouhodobé skladování - mrkev Zelenina pro dlouhodobé skladování - pastinák Zelenina pro dlouhodobé skladování - kedlubna Při skladování ovoce a zeleniny je zásadní hlavně teplota. Některé plodiny by se u sebe neměly skladovat, například brambory a cibule. Zeleninu i ovoce skladujte ideálně vždy pouze v jedné vrstvě. Naprosté většině zeleniny vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost okolo 80 %. Krecht musíte důkladně oddrenážovat a zajistit, aby do něj proudil dostatek vzduchu. Pěstovat zeleninu a ovoce lze i na jediném metru čtverečním. Malá zahrádka má velkou výhodu. Uhlídáte ji mnohem lépe. Musíte na ní ale efektivně střídat plodiny. Nedostatek prostoru nemusí být překážkou. Stačí jen dobrý nápad a můžete se pustit do práce. Pětitelské ambice se dají přenést i na úplně malý prostor.

Jde to i bez „plantáží“

Možná jste se už někdy setkali s názorem, že soběstačnosti dosáhnou jen majitelé několikahektarových zahrad. Jenže dobře skladovatelné plodiny si zvládnete v dostatečném množství vypěstovat i na zahradě o ploše mnohem menší.

Zatímco někdo si bohatě vystačí se zahradou o několika stovkách metrů čtverečních, ti náročnější budou muset pracovat s pozemkem o ploše v řádu tisícovek metrů.

Zcela jiné obzory se samozřejmě otevírají majitelům polností, ale v tomto případě je pěstování v tak velkém množství pro běžného člověka chodícího do zaměstnání nemožné.

Dobrou zprávou ale je, že i při běžném zaměstnání toho můžete spoustu vypěstovat v takovém množství, že pokryjete celoroční spotřebu své rodiny.

Zvládne to opravdu každý?

Nezkušení pěstitelé by si pro začátek neměli vytyčovat moc velké cíle. I když zvolíte méně náročnou zeleninu, i tak se o ni budete muset postarat. Práci si samozřejmě můžete usnadnit automatickou závlahou a mulčováním, přesto vás mohou překvapit škůdci.

Vypěstováním to rozhodně nekončí

A pak je tu možnost dlouhodobého uskladnění. Ideálním řešením je samozřejmě dobře větraný sklep nejlépe o několika místnostech s rozdílnými podmínkami.

Jestliže jím nedisponujete, budete muset plodiny uskladnit v menším množství ve spíži a zbytek tepelně zpracovat.

Začínáme být soběstační

Než se pustíte do velkých akcí, odpovězte si nejdříve na několik otázek.

Vše si promyslete

✿ Soběstačnost je samozřejmě velice sympatická, ale bohužel ne každý má na pěstování ve velkém čas a zkušenosti. Než se do toho pustíte, zkuste si sepsat, kolik času můžete svým záhonům týdně věnovat.

Pokud se vám těžko daří do vašeho programu začlenit jedinou hodinu, pak se myš­lenky na pěstování ve velkém vzdejte.

I pěstování na několika málo záhonech má ale určitě své kouzlo, koneckonců i na nich toho může vyrůst dost od zázračných bylinek přes křupavou zeleninu až po šťavnaté ovoce.

Pro méně zkušené

✿ Pěstování zeleniny může být pro méně zasvěcené náročné, ale možná si troufnete na pěstování tradičních ovocných stromů. Ty budou vyžadovat spíše nárazovou údržbu v době řezu, ale jinak se dočkáte poměrně spolehlivé sklizně.

Jděte do toho!

Přijde vám snaha o pokrytí celoroční spotřeby plodin v dnešní doby zbytečná? Přece jenom si po celý rok můžete v supermarketu pořídit vše v dostatečném množství a dobré kvalitě. Jenže pěstování na vlastní zahradě má jen samé výhody.

Ušetříte spoustu peněz

Právě to je nejčastější důvod, proč se někteří lidé pouštějí do samozásobitelství. Cena zeleniny a ovoce v supermarketech není zrovna nejnižší.

Stejně tak si za kvalitu připlatíte také u biopěstitelů, jenže biokvalitu si můžete zajistit i na svém pozemku. Ačkoli něco stojí i osivo, zeleninová sadba nebo ovocné stromky, i tak bude úspora nezanedbatelná.

Navíc si všechno vypěstujete v té nejvyšší kvalitě. Zelenina a ovoce dozrálé na slunci a vyrostlé ve zdravé půdě obsahují mnohem více minerálů i vitaminů.

Přijdete na jiné myšlenky

Zvláště ti, kteří tráví pracovní dny v kancelářích, bez kontaktu s přírodou, svoje ruce rádi zaboří do záhonů. Pěstování je už dávno uznanou relaxační metodou, která nás zbavuje stresu a napětí.

I když si odpočinete při zahradničení třeba jen na jediném malém záhonku u terasy, pěstování ve velkém už můžete považovat za vyšší metu, která vyžaduje plánování.

Odměna v podobě barevné a čerstvé sklizně ovšem stojí za to. Výsledky své práce uvidíte během jediné sezony, velmi rychle se tedy dočkají i ti méně trpěliví.

Vypěstujete si přesně to, co chcete

I když v obchodech seženete po celý rok opravdu bohatou nabídku ovoce a zeleniny, sortiment jednotlivých odrůd je velmi chudý. A když už se nějaká zajímavá na pultech objeví, může vás odradit cena.

Při pěstování svépomocí si ale na záhony vysadíte přesně ty odrůdy, které se vám zamlouvají.

Od plodové zeleniny až po mrkev

Soběstačnost se vyplácí hlavně u plodin, které v kuchyni potřebujete nejvíce. Zatímco některé uskladníte po dlouhé měsíce ve sklepě, jiné budete muset zamrazit nebo zavařit.

Česká kuchyně je už po staletí založena na jedlých cibulovinách. Kromě pór­ku máme v oblibě hlavně cibuli a česnek. V případě česneku si můžete vybrat mezi odrůdami jarními a ozimými.

Pro tříčlennou rodinu většinou postačí jeden záhon, na který vysadíte okolo 150 až 200 česnekových stroužků. V březnu nebo dubnu vám mohou česnekové hlávky naklíčit.

Zkuste tuto fázi trochu předběhnout, česnekové stroužky zbavit slupek a naložit je do slunečnicového oleje. V této podobě vydrží klidně i rok.

Cibule v hlavní roli

Mezi dlouhodobě skladovatelné odrůdy patří ty se žlutou slupkou.

Pokud se ale potřebujete už v průběhu června dočkat první cibulové sklizně, určitě se vyplatí pěstovat i odrůdy s kratší skladovatelností, tedy i odrůdy s růžovou, červenou nebo čistě bílou slupkou.

Ze záhonů do bedýnek

Dlouhodobé skladování zvládnou i jiné plodiny. Dobrou volbou je třeba zelí, které vydrží dlouho čerstvé, ale většinou stejně skončí nakrouhané v soudku.

Kvašené bez problémů vydrží i rok. Pustit se můžete i do pěstování kořenové zeleniny.

Mrkev, pastinák nebo kořenovou petržel uchováte bez problémů v bedýnkách ve sklepě do jara. Navíc se dají zamrazit či zpracovat do polévkové směsi.

Hlavně správně uskladnit

Pokud víte, že budete letos pěstovat ve velkém, pak už jen zbývá promyslet si správné skladování. Bez něj to totiž zkrátka nepůjde. Na co byste neměli zapomenout?

Ti, kteří mají sklep, moc dobře vědí, jaký poklad se pod jejich domem nebo na zahradě nachází. Jaká je i­deální teplota a jak plodiny správně skladovat?

Ve sklepě

Sklep je samozřejmě nejlepší možností, jak v čerstvém stavu uchovat dlouhodobě skladovatelnou zeleninu.

Pro skladování naprosté většiny zeleniny je všeobecně nejvhodnější sklep s teplotou do 5 °C, ale zvládnete to i při teplotě mírně vyšší (pod 10 ­°C), jen zelenina nevydrží v perfektní kondici tak dlouho.

Místnost by měla být dobře větraná. Úspěch skladování ovšem tkví i ve správném uložení sklizených plodin. Ideálním pomocníkem vám budou dřevěné nebo plastové bedýnky.

Pokud je vám bližší přírodní dřevo, klidně se pro něj rozhodněte, jen se hůře omývá. Pokud se vám v takové bedýnce znehodnotí ovoce nebo zelenina, budete muset dřevo lehce očistit a zbrousit.

O něco snazší je údržba plastových zelinářských bedýnek, které stačí umýt vodou se saponátem. Zeleninu i ovoce skladujte nejlépe v jediné vrstvě.

Zatímco jablka, hrušky nebo dýně stačí uložit do bedýnek jen tak, kořenovou zeleninu důkladně prosypejte rašelinou nebo pískem, vydrží pak mnohem déle.

Vlhkost a nevhodná sousedství

Naprosté většině zeleniny vyhovuje vyšší vzdušná vlhkost okolo 80 %. Trochu jinak je tomu u česneku a cibule. Ty vydrží dlouho jen v místnosti suché a dobře větrané.

Zároveň svou sklizeň chraňte před světlem, v lednu by se totiž začala probouzet k životu a začala by rašit. Pozor si také dávejte na to, jaké plodiny u sebe budete skladovat. Brambory a cibuli dávejte do jiných místností.

Pusťte se do krechtování

Některým krecht vůbec nic neřekne, ale dříve to byla jedna z nejlepších možností, jak skladovat zeleninu i bez toho, aniž byste vlastnili sklep.

O co se jedná?

Pod krechtem si přestavte do země vyhloubenou jámu hlubokou více než jeden metr. Zatímco budování sklepa je finančně náročné, krecht si vyrobíte sami a bez větších nákladů.

Vaším úkolem ale bude najít správné místo na zahradě. Nikdy by se do jámy neměla stahovat dešťová voda, proto hledejte takové místo, odkud voda stéká do jiných částí pozemku.

I tak ale bude potřeba krecht důkladně oddrenážovat. Na dno je tedy nutné nasypat přibližně 20 až 30 centimetrů hrubého kameniva, které případnou vodu odvede do podloží.

Na drenáž se pak nastele sláma, na kterou se už vyskládají bedýnky s ovocem nebo zeleninou. Aby se v krechtu během zimy držela teplota okolo 4 °C, je potřeba ho také správně uzavřít.

Zakrytí vyřešíte slaměnými stohy a prkny, na které ještě naskládáte travní drny.

Zelenina musí dýchat

I krecht musí být důkladně větraný. Proto se do něj usazuje „komín“, díky kterému se do jámy dostane dostatek čerstvého vzduchu.

Pěstování na malé zahrádce

Na zahradě o velikosti sotva sto metrů čtverečních toho zmůžete překvapivě hodně. Vaším hlavním úkolem bude důkladné plánování a střídání plodin.

Vpřípadě zahrádky o ploše několika málo stovek metrů čtverečních budeme sotva mluvit o celkové soběstačnosti, ta je určena přece jenom trochu větším zahradám. Ale i tak se tu můžete po celý rok těšit ze zdravé sklizně, kterou budete moci uchovat na horší časy.

Nemusí nutně znamenat problém

Malé i velké zahrady mají svoje výhody i nedostatky. Na velkém pozemku můžete samozřejmě hospodařit ve velkém stylu.

Na rovinu si ale přiznejme, že udržení záhonů v perfektním stavu stojí spoustu času. Občas se také stane, že na něco zapomenete nebo něco neuhlídáte.

Na některých záhonech se mohou celkem nepozorovaně objevit škůdci, některá zákoutí možná nebudete stíhat plít. Problémů může nastat více, hlavně v době letní dovolené.

Malou zahrádku ale uhlídáte mnohem lépe. Pokud si navíc naplánujete efektivní střídání plodin, i z jediného záhonu toho sklidíte spoustu.

Střídejte je!

Přesně tak, pokud chcete zeleninu sklízet po celý rok, budete muset na jediném záhonu kombinovat více druhů zeleniny. A opravdu můžete sklízet i v zimě, stačí zvolit odolné druhy a budete si s košíkem na zahradu chodit klidně i v lednu.

Při plánování výsevu berte v úvahu hlavně délku vegetační doby jednotlivých druhů.

Od května přibližně do září nebo října vám na záhonech poroste náročnější plodová zelenina v podání raj­čat, paprik a okurek, ale mezi zeleninou najdete i mnohem „rychlejší“ kousky.

Zeleninovými rychlíky jsou například ředkvičky, špenát, luskové fazolky nebo třeba ředkvičky. Těmito druhy zeleniny můžete na záhonech zahájit sezonu nebo je na části pěstovat od jara do podzimu.

Jestliže nevíte, jak může sezona na jednom záhonu vypadat, ukážeme vám to na jednom příkladu. Pokud máte možnost záhon brzy na jaře zaklopit sklem nebo fólií, pak tu už od začátku března můžete pěstovat ředkvičky a rané saláty.

Doplnit je můžete kedlubnami, v dubnu pak brokolicí a květákem. I ty sklidíte poměrně brzy, takže sem v květnu stihnete vysadit okurky nebo vysít fazole.

V srpnu nebo září stihnete vysít špenát nebo mangold. V zimě si budete moci chodit pro růžičkovou kapustu, zimní pórek nebo nenáročný kadeřávek.

Na omezeném prostoru

Ne každý má pro pěstování ovoce a zeleniny ty nejlepší podmínky. Vystačíte si však i s balkonem terasou či parapetem.

Správné plánování

Pokud jste při pěstování odkázáni jen na malou zahradu nebo terasu, možná se vám bude hodit metoda pěstování na jediném met­ru čtverečním. Je založená na jednom nebo více záhonech o tvaru čtverce, přičemž je celý rastr rozdělen na menší úseky provázkem.

Každá „buňka“ je pak určena pro výsadbu nebo výsev jiného druhu zeleniny. I tady je ale důležité správné střídání, žádná část by tedy neměla zet dlouho prázdnotou.

Jde to i na terase

Pěstování zeleniny a drobného ovoce má ale své kouzlo i na terase. Základem jsou správné nádoby.

V samozavlažovacích květináčích nebo truhlících vyrostou nízké odrůdy rajčat, papriky, okurek, melounů nebo třeba jahody. Ve větších se můžete pustit do pěstování rybízu, angreštu i oblíbených kanadských borůvek.

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ruzickova

Miluji pěstování, mám malou zahrádku a vždy se mi podaří něco vypěstovat. Je to úžasné vidět, jak roste něco, co jsem sama zasadila.

dostalova

Super článek, pěstování zeleniny mě vždycky lákalo, ale nikdy jsem na to neměla moc času. Možná teď konečně dám šanci tomu, co mi roste na balkoně a jestli to fakt ušetří peníze, jdu do toho!

sdílejte článek
Související články
Sklenice od kompotů a zavařenin, které znaly už naše babičky, jsou běžnou součástí každé kuchyně a spižírny. Pokud se totiž nerozbijí, jsou skutečně nesmrtelné! Navíc mají v domácnosti  široké využití. Skleněný svícen 1) Na výrobu skleněného svícnu budete potřebovat menší skleničku, svíčku, kousek krajky, nůžky, lepidlo a provázek. Hodit se mohou třeba i sušené květy. […]
Origami neboli japonské umění skládání papíru nabízí skvělý způsob, jak se odreagovat. Pokud vám nechybí trpělivost a rádi si hrajete s papírem, jedná se o ideální koníček pro vás! Origami může mít mnoho podob od těch nejjednodušších papírových skládaček až po složitě propracované kousky velkých rozměrů. Naučit se toto tradiční japonské umění může každý, avšak bez trpělivosti to […]
Barevné, veselé, svěží a kreativní. I takové mohou být nadcházející velikonoční svátky. Vytvořte si spolu s námi originální dekorace, které rozzáří váš sváteční stůl. Provázkové vajíčko s překvapením Krok za krokem 1. K výrobě originálního vajíčka z provázků se nejlépe hodí plastové vajíčko, které koupíte v každém papírnictví, provázek, lepidlo a kousek krajky. 2. Vajíčko opatrněne rozřízněte napůl a ve špičce udělejte dírku, kterou provlečte […]
Žádná jiná skupina rostlin nekvete tak intenzivně jako letničky. Jejich pest­ré květy se hodí nejen do vázy, ale jsou užitečné i pro opylovače. Bez pestrých květů by zahradě stále něco scházelo. Víte, že se tyto květiny na zahradách objevovaly už před několika staletími? I teď zažívají zlaté časy, a není se čemu divit. Hvězdy šlechtických zahrad Letničky jsou […]
reklama
Partnerské vztahy
Přestaň běsnit, nebo odcházím!
Díváte se na něj jak na mimozemšťana, když ho chytne vztek a začne řádit jako černá ruka? Máme pro vás tipy, jak zvládnout vzteklouna a zároveň mu zcela otevřeně říct to, co zrovna máte na srdci. Záchvaty vzteku mají tendence se zesilovat v průběhu času. Kvůli tomu pak mají velmi negativní dopady na vztahy. Pokud jsou u vás doma emocionální výbuchy na denním pořádku, je […]
Někdy si stačí jen tak popovídat
Když jsme si pořídili vysněnou zahrádku, nečekali jsme, že budeme muset řešit nepříjemné sousedské konflikty. Nakonec jsme to ale zvládli po dobrém a zjistili jsme, proč jsme jim tolik leželi v žaludku. Nikdy jsme s manželem Mirkem nebyli lidé, kteří by vyhledávali konflikty. Po odchodu do důchodu jsme se rozhodli koupit malou zahrádku v kolonii na okraji […]
Jak odhalíte falešnou kamarádku?
Chlapi přicházejí a odcházejí, ale kamarádky s námi zůstávají. Jenže jsou všechny tak skvělé, jak se zdají? Na některé kamarádky je vážně dobré si dát pozor… Skutečná kamarádka je nadšená, když se vám něco podaří. Falešná se ale začne chovat odtažitě, jestliže máte úspěch. Předstírá, co necítí Na první pohled vám gratuluje a působí přátelsky, ale v skrytu duše vám závidí. […]
Když se chlap dočista zblázní
Ženy to svým šestým smyslem poznají dřív, než to on přizná. Když se muž zamiluje do jiné, svět se otřese v základech. Bolí to víc než samotná nevěra. Znamená to konec, nebo máte ještě bojovat? Myslela jste, že mu můžete věřit. Jenže on vás podvedl a pošlapal vše, na čem vám záleželo. Cítíte se naštvaná, ponížená a méněcenná. Jak to […]
Cestování
Nechte se unést! Nejkrásnější trasy vzdušnou čarou po Česku
Bývají označovány jako mladší bratři cest, silnic a chodníků. Většinou překonávají nejrůznější bariéry a klenou se nad malebnými údolími i řekami. Řeč je o mostech a viaduktech. Podívejte se spolu s námi na ty nejpozoruhodnější, které v Česku máme. Jurkovičův most – Nové Město nad Metují Most jako z pohádky, tak nazývají místní svůj unikátní krytý […]
Bali je ostrov bohů
Má podobu kapky v Indickém oceánu, najdete jej mezi Malajsií a Austrálií. Češi si jej v posledních letech zamilovali. Kdo jednou na Bali přijede, bude se sem chtít stále vracet. Tento ostrov, který leží téměř na rovníku, se čím dál více těší oblibě Čechů. Každý, kdo jej navštívil, přiznává, že to je hotový ráj na zemi. Můžete sem […]
Objevujte krásná lázeňská města
Česko patří k zemím, které významně přispěly k rozvoji a celosvětovému významu lázeňství. Proto stojí za to naše překrásná lázeňská města navštívit! Na jaře je ten správný čas… Třeboň: Nikde nenajdete tolik rybníků Díky velkému bohatství vodních zdrojů je často nazývána „městem rybníků“. Třeboň a její okolí tvoří přírodní biosférickou rezervaci pod záštitou UNESCO. Historické jádro města, renesanční zámek, […]
Kam za velikonoční atmosférou – Česká republika
Velikonoce jsou za dveřmi. Než zasednete k bohatě prostřenému stolu, budete hodovat a koledovat, vyrazte spolu s námi na jarní výlet za velikonoční atmosférou. Nabízíme vám pár tipů, které vás určitě zaujmou Muzeum lidových staveb – Kouřim – Středočeský kraj Víte, co bylo chození s Jidášem?  A viděli jste někdy, jak se přede pašijová nit? Na Bílou sobotu, […]
Krása a zdraví
Nenechte si kazit úsměv
Často se objeví, když to nejméně potřebujete. Opar je nepříjemný a bolestivý problém. Jak se ho zbavit co nejrychleji? Opar způsobuje vir herpes simplex a objevuje se nečekaně jako nevzhledný puchýřek na vnější části rtu nebo u nosní dírky. Jakmile se jednou tímto virem nakazíte, zůstává už navždy v těle a „spí“. Pak se může kdykoliv znovu aktivovat, například při oslabení organismu či stresové […]
Zacvičte s kily navíc
V novém miniseriálu vám přinášíme tipy, jak dát sbohem nadbytečným kilům. Dnes se zaměříme na to, jaké sporty jsou na hubnutí jako dělané. Nemusíte trávit dlouhé hodiny v posilovně. Stačí daleko méně náročné fyzické aktivity, díky nimž půjdou přebytečná kila dolů jedna báseň. Chůze Když si nejste jistá svou kondicí, je ideální volbou chůze. Je vhodná […]
Plavky už se těší na léto! A vy?
Nemůžete se dočkat letní dovolené, ale při pohledu na plavky se vám už teď dělá mdlo? Nezoufejte, než se léto přihlásí o slovo, můžete mít postavičku jako lusk. Hubnutí není záležitostí pár týdnů. Nějaký čas totiž potrvá, než se výsledky dostaví. Pokud tedy chcete vypadat v plavkách co nejlépe, ideální je začít alespoň dva tři měsíce před letní […]
Hepčíííí, jaro je tady
Nechcete proplakat a prosmrkat jaro? Pylové alergie vás sice nezbavíme, ale poradíme, jak nepříjemné příznaky zmenšit na minimum. Rozkvetlé stromy jsou krásné, ale… Pro mnohé znamená tahle romantická sezona neustálé kýchání, svědění očí a rýmu. Jarní alergie umí pěkně potrápit. Jak se bránit pylovým útokům a užít si jaro v jeho rozkvetlé kráse naplno? Trápení […]
Magický svět
Pověst o štědrém prasátku nelhala
Tu legendu mi vyprávěla babička. Kolem statku pod naším hradem se čas od času objevuje přátelský čuník. Kdo ho uvidí, tomu přinese zlatou odměnu. K babičce jsem jezdívala často. Měla hezký domek na kopci a z okna pokoje, kde jsem spala, byl krásný výhled na zříceninu nedalekého hradu, kam jsme občas pořádali výlety spojené se sbíráním hub, malin […]
Vytvořte si vlastní ochranný štít
V dnešní uspěchané době se na nás ze všech stran valí negativní energie. Pokud se cítíte vyčerpaní, zkuste využít sílu magických rituálů, které vám pomohou chránit se před vnějšími vlivy. Představte si energetický štít jako neviditelnou bariéru, která vás obklopuje a chrání před negativními vlivy. Tento štít brání fyzickým útokům, ale i těm jemnějším – od stresu […]
Sny jako zrcadlo vaší duše
Někdy byste byla raději, kdyby noc neskončila, jindy se naopak třesete hrůzou z noční můry. To všechno dokážou sny. Pojďme se spolu podívat, co znamenají a jak jim můžete lépe porozumět. Sny nás fascinují odpradávna. Jsou plné zvláštních obrazů a odrážejí hluboké vrstvy našeho podvědomí. Ač řada lidí tvrdí, že se jim nic nezdá, pravda je, že sníme […]
Našla jsem ve skříni po babičce kouzelný kabát
Vykoukl na mě ze staré skříně na půdě. Ten kabát po babičce mě tak fascinoval, že jsem ho okamžitě začala nosit. V tu chvíli se začaly dít zázraky. Po smrti babičky jsem se zapojila do vyklízení jejího malého domečku na Vysočině i já. Bylo mi tehdy jednadvacet let, a neměla jsem ten víkend nic důležitého na práci. Nebyla […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
iluxus.cz
Nový Citroën C5 Aircross odhalen
Uvedením nového C5 Aircross na trh Citroën dokončil kompletní obnovu své modelové řady, na které pracoval necelé dva roky. Nový C5 Aircross představuje jako nová vlajková loď značky to nejlepší z know
Epocha slaví na Pražském hradě
epochanacestach.cz
Epocha slaví na Pražském hradě
Časopis Epocha má letos 20. narozeniny a takové kulatiny je potřeba řádně oslavit. Naše nejvěrnější čtenáře jsme proto 24. dubna pozvali do prostoru vskutku epochálního – do Rudolfovy slévárny v areálu Pražského hradu, kde se kdysi natáčel film Císařům pekař – Pekařův císař a kde o patro výš psal u piva Svatopluk Čech svůj Epochální
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
epochalnisvet.cz
Aktivita klíšťat roste. Kdo je nejvíce ohrožen klíšťovou encefalitidou?
Sezóna nejnenáviděnějších parazitů se vrací. Už na konci března byla aktivita klíšťat na Moravě, ale také ve východních Čechách na středním stupni. Klíšťata mohou přenášet nebezpečné nemoci, mezi nejzávažnější patří klíšťová encefalitida, virové onemocnění napadající nervový systém, které může vést k dlouhodobým zdravotním komplikacím.   Nechtěný primát Podle aktuálních dat patří Česká republika dlouhodobě
Valí se na Slováčka další rána?
nasehvezdy.cz
Valí se na Slováčka další rána?
Před pár dny se musel naposledy rozloučit se svou milovanou dcerou Annou Slováčkovou (†29), která podlehla zákeřné rakovině. Ještě předtím, než se vůbec stihl slavný hudebník Felix Slováček (81) vzpa
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
21stoleti.cz
Vědci zjistili, co stojí za časným nástupem kolorektálního karcinomu
Mnoho zemí je v posledních desetiletích svědkem strmého nárůstu počtu případů rakoviny střev u mladých dospělých. Za příčinu byla označena průmyslově zpracovaná strava, stoupající míra obezity a nedos
Už žádné lupy!
panidomu.cz
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
epochaplus.cz
Společnost a moc v Incké říši: Od panovníka k obětním pannám
Jak fungovala složitá sociální struktura Incké říše? Kdo stál na vrcholu moci a jaké povinnosti a výsady z toho plynuly? Ponořte se do světa panovníků, jejich sester-manželek a tajemných „panen Slunce“, které plnily důležitou roli v náboženském i politickém životě říše. Odhalíme také neobvyklé praktiky, jako byly lebeční deformace a přísné tresty za porušení zákonů.
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
skutecnepribehy.cz
Kobylka Mánička přinesla sestře štěstí
Moje sestra byla posedlá láskou ke koním. V osmnácti si svůj sen částečně splnila, když dostala od maminky peníze, které jí našetřila. Získala tak víc, než tehdy doufala. Nebyli jsme žádní boháči. Zejména po smrti otce se měla maminka co ohánět. Ale i tak se jí dařilo nám, třem dcerám, něco naspořit, což považuji dodnes za neuvěřitelné.
Rychlý fazolový guláš
tisicereceptu.cz
Rychlý fazolový guláš
Luštěniny bychom si měli dopřávat častěji, a to platí zvlášť v chladnějším počasí. Fazolový guláš (nebo hustou polévku, chcete-li) můžete připravit i bez masa. Potřebujete 2 plechovky fazolí (bí
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
historyplus.cz
7 nejostudnějších porážek starověku: Kdy se mocné říše ocitly na pokraji zkázy?
Bitva na Katalaunských polích se pro hunské nájezdníky nevyvíjí zrovna příznivě. Římané pod velením Flavia Aetia vědí, že dnes bojují o osud Západořímské říše, a je to znát. Attila zvaný Bič boží, který doposud nepoznal hořkost porážky, neumí pro něj neobvyklou situaci vyřešit. Pokud bude situace zoufalá, je pevně rozhodnut to sám skoncovat. Nepřítel mu
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
enigmaplus.cz
Nebezpečný sharktopus: Dovolená na pláži se může změnit v boj o holý život!
Léto je v plném proudu a písečná pláž Bavaro v Karibiku čelí návalu turistů. Náhle se ale ozve zděšený výkřik plavčíka: „Pozor žralok! Za jednou dívkou v moři se totiž objeví podezřelé obrysy. Záchran
Francouzská elegance s výraznými doplňky
rezidenceonline.cz
Francouzská elegance s výraznými doplňky
Bílé srdce neoklasicistního bytu bije v tepu moderního nábytku výrazných barev. Kosmopolitní apartmá v centru Moskvy, nacházející se v prestižní rezidenční čtvrti v blízkosti parku Sokolniki, je dokonalým příkladem propojení historického ducha se současným designem. Realizace konceptu interiéru se ujala Oksana Salberg-Vachnadze z významného ateliéru O2 Design Moscow Studio. Její návrh dostal ocenění v mezinárodní
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz