Na operaci křečových žil sice můžete jít kdykoli během roku, chladné měsíce jsou však pro tyto zákroky nejvhodnější.
Křečové žíly nejsou samy o sobě nemocí, ale projevem chronického žilního onemocnění. A to je vždy potřeba řešit, aby se stav postupně nezhoršoval a nedošlo k vážnějším komplikacím.
Co obnáší operace?
Operace křečových žil je dnes běžnou záležitostí. Většina zákroků vyžaduje udělat do kůže několik malých řezů, po kterých zůstávají jizvičky.
V okolí místa se mohou objevit drobné modřinky, někdy i hyperpigmentace, která časem obvykle zmizí. Kůži je ale nutné chránit před sluncem, jinak by tmavší skvrny mohly zůstat natrvalo.
Při invazivnějších chirurgických zákrocích, které se provádějí zejména na velkých křečových žilách, může někdy dojít k porušení nervů v kůži a následné ztrátě citlivosti malého místa na kůži. Obvykle bývá dočasná, ale může být i trvalá.
Co dělat po operaci?
Po zákroku a odpovídající rekonvalescenci můžete mít dojem, že je tím vše vyřešeno. Ne vždy je to ale takhle jednoduché.
Až třem čtvrtinám pacientů se po operaci dříve nebo později objeví symptomy, tedy křečové žíly či metličky, znovu. Co tedy můžete udělat, aby se tento problém už nevrátil?
Kompresní punčochy
Po zákrocích je vždy nutné nosit kompresní punčochy. Jsou účinné a mají 4 třídy podle tlaku, jaký na nohu vytvářejí. 1. třída má nejmenší tlak a lze ji koupit v lékárnách, zdravotnických potřebách nebo na e-shopech.
Vyšší třídy jsou k dostání pouze na lékařský předpis. V nabídce jsou podkolenky, stehenní punčochy i punčocháče, se špičkou nebo bez ní.
Můžete si je pořídit v nejrůznějších barvách, ty v 1. třídě mohou být k nerozeznání od klasických silonek. Je dobré k nim nosit volnější kalhoty či delší sukně.
Je ale nutné zvolit správnou velikost, proto se vždy pečlivě přeměřte. Punčochy či podkolenky navlékejte nejlépe hned ráno před zatížením končetiny, a to ideálně vsedě.
Jednodušší oblékání
Nohy musejí být vždy dokonale suché. Pokud se ráno osprchujete a pokožku natřete krémem, počkejte krátkou dobu, dokud se nevstřebá a kůže řádně neuschne.
Díky tomu pak bude oblékání punčoch či podkolenek mnohem snazší. Případně můžete také na nohy nasypat trochu sypkého pudru, který oblékání usnadní.
Léky a pohyb
Pokud patříte k těm, které křečové žíly trápí v rodině, asi se neobejdete bez užívání tzv. venofarmak, léků na posílení žilní stěny, a to trvale. Předepíše vám je praktický lékař, chirurg, dermatolog či jiný odborník na cévní onemocnění.
Pro zdraví žil je nezbytný i pohyb. Lepší je hýbat se trochu každý den než nárazově jednou týdně.
Ideální je běžná chůze. Prospívá i masáž nohu. Vyhnout byste se ale měli horké koupeli, vířivce či sauně.
Je dobré vědět, že sice můžu jít na operaci kdykoli, ale raději to udělám v zimě. No a ty punčochy asi nebudou takovej problém, jak jsem si myslela.
Skvělě, že nám článek ukazuje, jak se o nohy po operaci starat. Fotamby jsem neriskovala dlouhé sezení, to je jasný.
Zajímavé, netušila jsem, že po operaci je nutné nosit kompresní punčochy. Je pravda, že umělecký obor bývá náročný na nohy, takže i tady se nám to může hodit!
Myslím, že je skvělé, že můžeme tyto zákroky plánovat kdykoli během roku. Ale asi bych raději volila chladnější měsíce, zvlášť když to doporučují odborníci.