Já mám snad alzheimera, říkáme, když nemůžeme najít klíče nebo si nevzpomeneme na něčí jméno. Obvykle to myslíme v žertu, ale…
Takzvaná skleróza je u spousty lidí v normě, zvlášť když se toho na nás valí moc. Jenže co když je to přece jen předzvěst Alzheimerovy choroby? Víte, jak rozpoznat varovné signály?
Co by vás mělo varovat?
Pravděpodobněji se alzheimer projeví u starších ročníků, mohu jím ale trpět i mladší. Na vině bývá kromě genů také stres a přetěžování mozku prací, ale i neustálými podněty, a následná nedostatečná regenerace mozku.
Pokud se objeví jeden z příznaků, není třeba se bát. Vážné to začne být, až když se jich projevuje několik a opakovaně. A které to jsou?

Bezradnost
Začíná to zlehka. Například jako zničehonic dětinské chování – nesamostatnost či nejistota, která se projevuje hlavně večer při únavě.
Postižení často hledají oporu v jednom člověku a následují ho jako stín, obávají se běžných činností, třeba jít na úřad nebo na nákup.
Problémy v komunikaci
Člověk najednou nedokáže sledovat rozhovor, nebo přestane mluvit uprostřed věty a neví, jak dál.
Má najednou chudší slovník – třeba používá zájmena „to, tohle, tamto“ místo konkrétních pojmů, zaměňuje názvy věcí a používá slova se špatným významem, neustále opakuje stejná slova či věty, názory nebo se ptá na tutéž věc.
Podrážděnost a změny nálad
Člověka snadno rozčilují sebemenší změny. Propady nálad se pohybují mezi plačtivostí a vztekem bez viditelného důvodu.
Je to důsledkem strachu, zmatku a vyčerpání ze snahy porozumět světu, který mu náhle přestal dávat smysl. Jsou i další a výraznější příznaky, ty už ale souvisejí s rozvinutým onemocněním.

Jednoduchý test
Máte-li podezření, že se u vás nebo u někoho v rodině začínají příznaky Alzheimerovy choroby projevovat, můžete se jednoduše otestovat.
Asi nejznámější a nejjednodušší je zkusit sami (případně požádat dotyčného, u koho máte na alzheimera podezření) bez předlohy namalovat do prázdného kruhu na papíru hodinové ručičky.
Zvolte nějaký čas, například 11 hodin a 10 minut. A do kruhu zakreslete polohu malé i velké ručičky. Pokud to zvládnete správně, nemusíte se (zatím) obávat.
I když se ve vaší rodině alzheimer objevil, nemusíte propadat obavám, že se ani vám nevyhne. Nemoci můžete předcházet, nebo přinejmenším oddálit její nástup životním stylem.
Prevence
Riziko Alzheimerovy nemoci i demence pomáhá snižovat středomořská strava. Jezte jídla s dostatkem ryb, olivového oleje, zeleniny, ovoce, luštěnin, ořechů a obilovin.
Mozek můžete trénovat učením cizích jazýků, luštěním křížovek, sudoku či hraním her – i obyčejné pexeso jeho buňkám prospěje. Zapomínat byste samozřejmě neměli ani na pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu.
Dobré rady
• Poruchy paměti mohou být způsobené i nedostatkem vitaminu B12, problémy s ledvinami či játry.
• Na podporu paměti můžete zkusit užívat ginkgo biloba.
Už jste zkoušeli ten hodinovej test? Přijde mi to jako docela fajn způsob, jak zkontrolovat paměť. Nějaký malé chyby občas dělám, ale snad je to jen tim stresem kolem.
Zajímavé informace – stres a přetěžování mozku jsou faktory, které si mnoho lidí neuvědomuje. Často mám pocit přehlcení informacemi, takže možná je to něco, co by stálo za pozornost.
Je dobrý vědět jak se alzheimer projevuje, ale doufám, že mě se to netýká. Prevence je důležitá, tak se snažím žít zdravě a trénovat mozek. Máma říká, že ginkgo biloba je skvělý, možná to taky zkusím.
Článek dobře vystihuje, jak důležité je všímat si varovných signálů a reagovat na ně včas. Alzheimer není něco, co bychom měli brát na lehkou váhu. Zdravý životní styl a trénink mozku může určitě pomoci!