Krásně voní, léčí různé neduhy, jsou užitečné pro opylovače a ještě ke všemu neskutečně sluší každé zahradě. Ano, řeč je samozřejmě o bylinkách. Obklopte se jimi na každém kroku!
Pokud vás tyto voňavé rostliny zajímají a baví svojí všestranností, určitě si z nich poblíž terasy vytvořte bylinkový záhon nebo tradiční lékárenskou zahrádku pod okny. Co všechno tyto rostliny umí a proč se hodí opravdu na každou zahradu?
Na zdraví
Ano, léčivé látky byly důvodem, proč se na sběr bylin chodí už tisíce let. Ačkoli prošlo využití bylinek v léčitelství divokým vývojem, dnes už můžeme s jistotou vyjmenovat všechny obsažené složky každé byliny, které stojí za úspěchem při léčení.
Takže pokud pro vás bude při pěstování bylin nejdůležitějším aspektem schopnost léčit, zaměřte se na druhy, které využijete. Zatímco některé bylinky fungují na široké spektrum neduhů, jiné se poměrně úzce specializují.
Na dobrou chuť
Spousta bylinek se ale může pochlubit nejen léčivými vlastnostmi, ale také tím, že výborně ochucují pokrmy. Tyto rostliny nazýváme kořením.
Pro někoho můžeme možná trochu překvapivě kořením nazvat i chuťově zajímavé květy. Například sušený květ měsíčku, levandule, dobromyslu nebo mateřídoušky se perfektně hodí na okořenění sladkých dezertů nebo třeba kávy.
Středomořské byliny s výraznou chutí nesmějí chybět při žádném grilování, ale sednou si vlastně s jakýmkoli zeleninovým i masitým jídlem.
A do třetice všeho dobrého jsou tu „zavařovací“ bylinky. Bez kopru a bobkového listu by nevznikly klasiky v podání nakládané zeleniny včetně starých dobrých nakládaných okurek.
Včelaři je milují: Bez medonosných rostlin by to nešlo
Přesně tak, některé bylinky patří mezi spolehlivé včelařské rostliny. Včelaři je vynášejí až do nebes, jejich včely totiž na květy léčivek létají pro pyl i nektar.
Mezi bylinky patří koneckonců i bez nebo lípa, dřeviny, které se poněkud vymykají zařazení mezi byliny.
Jaké to jsou?
Do skupiny medonosných rostlin patří rostliny s květy výrazných barev a vůní. Nechybí mezi nimi spolehlivá levandule ze Středomoří, která je vysazována do přírodních i vyloženě okrasných zahrad.
Kromě ní si včely lebedí i na květech jednoletého měsíčku či heřmánku. Z trvalek je potěšíte třeba mateřídouškou nebo příbuzným tymiánem, dobromyslem, modrokvětým yzopem, voňavou saturejkou, šalvějí nebo třeba agastache.
Její květy se často objevují v okrasných trvalkových záhonech a krásně voní po anýzu. Za pozornost určitě stojí i dekorativní zavinutka.
Plané, ale včely je prostě milují
Mezi medonosné bylinky samozřejmě patří i druhy rostoucí běžně v přírodě. Takovým pokladem je pro ně například sedmikráska, která roste v každém trávníku.
Pokud ho neošetřujete herbicidy, určitě jí dejte prostor. Kvete totiž i pod sněhovou peřinou, a pro včely je tak zdrojem obživy i v dobách, kdy toho ještě moc nekvete.
Bylinkové tipy na přípravu léčivých čajů
✿ Najdete jich spoustu. Abychom ale byli přesní, léčivé nápoje připravené z bylin se nazývají nálev nebo odvar, podle způsobu přípravy.
Čajem bychom bylinkové nápoje mohli nazvat spíše ve chvíli, kdy by se kromě bylinek ve vodě louhovaly i lístky pravého čajovníku. A po jakých bylinkách tedy sáhnout, když vás trápí nachlazení, podrážděný žaludek nebo jiný neduh?
Určitě můžete zkusit řebříček, meduňku, mátu, mateřídoušku, lípu, bez nebo listy jahodníku, maliníku a ostružiníku. Každá bylina umí něco jiného.
Do kořenicích směsí
✿ S bylinkami se nebojte experimentovat. Sice můžete vsadit na klasiku v podobě jednodruhového koření, ale jejich chutě se můžou vzájemným promísením ještě více rozvinout a doplnit.
Mezi klasiku samozřejmě patří rozmarýn, bobkový list, tymián, pažitka, medvědí česnek, kopr, estragon, saturejka nebo yzop, ale můžete sáhnout i po naťové petrželi.
Bylinky do okrasné zahrady
Víte, že vám na zahradě možná rostou některé rostliny, které považujete za okrasné trvalky, ale přitom to jsou také skvělé bylinky? Prozradíme, jaké to jsou.
Víte, v čem jsou bylinky také jedinečné? Třeba i tím, že se z nich dá kytice bez potíží usušit, takže se z ní budete těšit klidně i celý rok.
Bylinková kytice mnoha podob
Okrasné bylinky budou vypadat dobře vždycky. Voňavou kytici vytvoříte třeba jen z květů jediné rostliny, ale můžete kombinovat i různé druhy.
Dobře se doplňují bylinky okrasné květem a takové, jejichž největší chloubou jsou dekorativní listy. Bujnou zeleň do kytice vnesou voňavý rozmarýn, saturejka nebo různé odrůdy šalvěje lékařské.
Ty nejkrásnější květy
Mezi bylinky vhodné k řezu patří samozřejmě levandule. Můžete ji přidávat do druhově pestrých kytic, ale bude jí to slušet i v samostatném levandulovém pugetu.
Na zahradě možná najdete i jednoletý měsíček. I jeho květy se stanou hvězdou každé barevné kytice. Tato letnička vydrží v řezaném stavu i déle než pět dnů a seženete ji v odrůdě s jednoduchými i plnými květy.
Tradiční i méně známé druhy
Do kytice je jako stvořená zavinutka. V zahradnictví ji objevíte v několika druzích. Pokud vám nevadí krátkověké květiny, které se snadno přesévají, určitě vás bude bavit i agastache.
Na její fialové květy létají nejen včely a čmeláci, ale také mlsní motýli. I když jste u máty možná zvyklí jen na její aromatické listy, nechte ji někdy i vykvést. Nebo ustřihněte několik výhonů a dejte je do vázy k jiným květinám.
Plánování s omamnou vůní léčivek
Venku to ještě na příchod jara nevypadá, takže se v klidu pusťte do plánování. Už víte, kam na zahradu umístíte svůj nový bylinkový záhon a jaké voňavé krásky na něm porostou?
Bylinku si určitě dopřejte v dobré dostupnosti od domu. Nejlépe uděláte, když to budete mít na bylinkový záhon jen pár kroků z kuchyně nebo odpočinkové terasy.
Záhon zvedněte do výšky
Byla by škoda ukrývat bylinky před zraky návštěv, naopak z nich můžete udělat důležité zahradní téma. A protože jsou v posledních letech zvlášť oblíbené vyvýšené záhony, klidně bylinkami osázejte právě je.
Můžete se rozhodnout jak pro klasický záhon z dřevěných hranolů, tak i pro bylinkovou spirálu. Budou vám k tomu stačit šikovné ruce a kámen, který vám na zahradě zbyl třeba po stavebních úpravách.
Výhodou spirály jsou hlavně různé podmínky. Zatímco v horní části se bude dařit druhům suchovzdorným, ve spodní části obstojně porostou i o něco náročnější bylinky. Různé je to tu i se světlem.
Do dobře propustné půdy
I když se většině bylinek vede nejlépe na plném slunci, najdete mezi nimi i stínomilné výjimky. Například většina středomořských bylinek vyžaduje teplo, slunce a dobře propustnou půdu bohatou na štěrk nebo písek.
Nikdy by neměly stát ve vodě. Prospívat nebudou ani ve studené jílovité půdě.
Pokud se tedy rozhodnete vysadit například středomořskou levanduli nebo rozmarýn, buď můžete běžnou zahradní zeminu smíchat se dvěma díly písku a jedním dílem kompostu, nebo si rovnou pořiďte substrát pro pěstování bylinek.
Pokud jde o mátu, bude mít o něco vyšší nároky. Tato bylinka je náročná na živiny, dokonce nemá v oblibě ani sucho, které jinak teplomilným rostlinám z přímořských oblastí nevadí. Mátu klidně vysaďte do zeleninové zahrady.
Kdy je můžete začít vysévat?
Tento způsob předpěstování je ideální hlavně u bylinek, které vyklíčí snadno a rychle. Přímo na záhon můžete vysít heřmánek nebo měsíček.
Oba druhy se spolehlivě přesévají i samy. Pokud je tedy necháte dokvést a vytvořit semena, můžete se na ně těšit i v dalších letech.
Na vybranou budete mít u lichořeřišnice. I tato bylinka s jedlými listy i květy vyklíčí na záhonech, ale dá se také předpěstovat v květináči ve skleníku nebo doma na okně.
Termín výsevu se u jednotlivých druhů liší, heřmánek se dá vysévat dokonce už na podzim. V jarním období se připravte na březen nebo duben.
Předpěstování sadby
Pokud chcete mít sadbu jistou a důkladně zapěstovanou, bude předpěstování ideální. Ve skleníku nebo pařníku si můžete vypěstovat například levanduli, meduňku, mateřídoušku nebo třeba yzop.
Některé se dají i řízkovat
Přesně tak, řízkováním navíc trochu předeženete čas. Rostliny totiž poměrně rychle zesílí. Běžně se řízkování provádí hlavně u bylinek s mírně dřevnatými stonky.
Určitě se vám povede například u levandule, šalvěje, yzopu, tymiánu, svatolíny nebo pelyňku. U máty můžete odebrat řízky z podzemních oddenků, což je možné také u zavinutky podvojné.
Ideální rostliny pro pohodlné zahradníky
Vlastně ani nemusíte být pohodlní, abyste si bylinky zamilovali. V každém případě vás budou bavit i díky své nenáročnosti. Moc toho totiž od vás chtít nebudou.
Věděli jste, že naprostá většina běžně pěstovaných bylinek patří mezi nejméně náročné rostliny na pěstování? Pokud splníte všechny jejich požadavky na stanoviště, máte skoro vyhráno.
Vydrží i bez zálivky
To samozřejmě platí jen u nenáročných druhů. Některé u nás rostou ve volné přírodě, jako třeba dobromysl nebo mateřídouška, ale jiné k nám přicestovaly z větších dálek.
Mezi nejméně náročné matadory patří bylinky středomořské. U nich opravdu platí, že si jich během léta nemusíte vůbec všímat.
Suchovzdorné druhy navíc poznáte většinou už na první pohled. A podle čeho? Tak třeba podle jejich úzkých listů, které bývají někdy pokryty jemnými chloupky.
Jsou tak přizpůsobeny vysokým teplotám a ostrému slunci, které na ně v jejich domovině svítí po většinu dne. Listy tak neodpařují vodu, která je tu nedostatkovým „zbožím“.
Tyto rostliny se ale přizpůsobily i tak, že část jejich výhonů dřevnatí, v podstatě se jedná o polokeře. I když to neznamená, že takové bylinky nemůžete během sucha zalévat, určitě si poradí i bez pravidelné údržby.
Jsou to tedy ideální rostliny pro ty, kteří na část léta odjíždějí na dovolenou. Bylinky na ně počkají.
Druhy, které jsou trochu náročnější
Ano, najdou se i bylinky, které přece jenom vyžadují výživnější půdu i dostatek vody. Je to typické například pro mátu nebo třeba pro lichořeřišnici. Oběma se bude výtečně dařit poblíž kompostéru.
Některé potřebují řez
Bylinky se průběžně prořezávají už při sklizni. U těch, u kterých jste ale na podzim sklizeň nestihli, budete muset na jaře provést řez.
Jak bude probíhat a jak hluboko při něm do bylinky zasáhnete, záleží hlavně na charakteru dané rostliny. U jednoletých bylin takový zásah není nutný, u vytrvalých jím ale rostliny udržíte v dobrém stavu po mnoho let.
U dřevnatých bylin nůžkami nezasahujte příliš hluboko, měly by potom problém obrazit. Týká se to například yzopu, tymiánu, šalvěje, rozmarýnu nebo levandule.
U bylinných druhů se nať seřízne hned nad zemí. Postupujete tak u meduňky, máty nebo třeba zavinutky či pažitky.
Šup s nimi do květináče
Máme pro vás dobrou zprávu, bylinky jsou totiž jako stvořené pro dlouhodobé pěstování v květináči na terase nebo za oknem. Pokud sáhnete po teplomilných druzích, atmosféra Středomoří provoněného bylinkami je zaručena!
✿ V květináči se dají pěstovat jak vytrvalé, tak i jednoleté byliny. Pokud se vám na zahradě rok co rok přemnožují slimáci a máte problém před nimi bylinky uchránit, pak své oblíbené rostliny vysévejte rovnou do květináčů.
Do hliněných nádob se dají vysévat například bazalka nebo majoránka.
✿ I vytrvalým bylinkám to v květináči na terase náramně sluší. Klidně si tu vypěstujte bobkový list, rozmarýn, meduňku, tymián, levanduli nebo šalvěj.
Na zimu květináče obalte jutou nebo netkanou textilií, aby rostlinám nevymrzly kořeny. Nepřezimující byliny v listopadu přestěhujte do světlé místnosti s nižší teplotou.
✿ Aby se bylinkám v květináči dařilo na jedničku, určitě jim při výsadbě dopřejte důkladnou drenáž. Žádná bylina nevydrží ve vlhké zemině (až na výjimku v podobě slanorožce).
Na dno květináče proto nasypte několik centimetrů štěrku, střepů z hliněného květináče nebo keramzitu. Substrát zvolte podle požadavků rostlin.
Suchovzdorné bylinky mají rády zeminu s obsahem štěrku a písku, rostliny náročnější na vodu vyžadují substrát s obsahem kompostu.
Mám ráda bylinky v jídle. Například bazalka v těstovinách je prostě top!
Jsem nadšená ze všech těch léčivých vlastností bylinek! Musím si pořídit menší bylinkové záhony před oknem.
Bylinky jsou opravdu fascinující svým širokým využitím. Od léčiv po kuchyni, jsou neocenitelnou součástí každodenního života.
Já mám moc ráda levanduli, protože krásně voní a vypadá kouzelně ve váze. A navíc je skvělá na stres!