Zima vlastně sotva začala, a už jí máme dost. Než přijdou spásné jarní měsíce, je třeba využít každou možnost, jak se dotěrnému chladu bránit.
Každý má své metody, jak se rychle zahřát, když teploty klesnou. Nejjednodušší je zalézt si pod deku, navléct tlusté ponožky, uvařit si horký čaj. Možná vám ale přijdou vhod i další tipy. A není jich málo!
Sauna posílí i imunitu
Zajít si v zimě do sauny je výborný způsob, jak tělo prohřát, ale získáte tak i mnoho dalších bonusů. Saunování pomáhá vyplavit z těla škodlivé látky, posiluje srdce, uvolňuje svaly a pomáhá odbourávat stres, protože v mozku dochází k vyplavování endorfinů.
Působí pozitivně na posílení imunity a zvláště ženy ocení, že podporuje tvorbu kolagenu potřebného pro krásnou pleť. Zajděte si do sauny pravidelně, třeba jednou týdně, a výsledky se brzy dostaví.
Otužování vám rozproudí krev
Jednou ze skvělých metod, jak se v zimě zahřát, je i otužování. Jistě, nejdříve musíte překonat nepříjemný chlad, ale odměnou vám bude následný úžasný pocit tepla.
Dlouhodobě také posílíte svůj imunitní systém, snížíte riziko zánětů, zlepšíte krevní oběh. Navíc posílíte psychickou odolnost.
Budete lépe zvládat stres a zlepšíte kvalitu spánku. Pro začátek stačí, když doma trošku stáhnete topení, sundáte svetr a rázem se vaše tělo začne přizpůsobovat nižší teplotě.
Pohyb doma i venku
Po čase zjistíte, že nemusíte doma topit na 25 °C, ale i těch 20 °C je zcela snesitelných. Pak zkuste vodu. Pokud s otužováním úplně začínáte, nevrhejte se hned do ledové řeky či jezera.
Začněte postupně ve sprše. Nejdřív se sprchujte 1–3 minuty teplou vodou, pak otočte kohoutek na studenou vodu a vydržte 30–60 sekund. Opakujte 5× a postupně čas ve studené vodě prodlužujte.
Najděte si také ráno třeba jen 5 minut a zahřejte se cvičením. Doma stačí pár jednoduchých cviků a protažení na karimatce. Zahřeje vás to a budete se nejen cítit lépe fyzicky, ale také se vám zlepší nálada.
Také venkovní pohyb je důležitý a zdravý. Jděte se třeba projít s pejskem, nebo si každý den vyšlápněte na svižnou procházku. Pokud to zvládáte, skvělé a zábavné je třeba bruslení nebo lyžování.
Funkčně a vrstveně
Na venkovní sportování je ovšem potřeba se vhodně obléct. Při pohybu se zahřejete, a není nic horšího než se po prvním kopečku propotit až k bundě.
Studený pot chladí, čímž se dostaví pocit zimy a zvyšuje se riziko nastydnutí nebo i podchlazení. Pořiďte si funkční spodní oblečení.
Už jste o něm určitě slyšeli, co to ale je? Je vyrobené ze speciálních materiálů, které odvádějí pot od těla, případně do dalších vrstev oblečení.
Na venkovní aktivity je ideální obléct si 3 vrstvy oděvu.
Funkční spodní tričko (saje pot a udržuje tělo v suchu), střední vrstvu – mikinu, nebo svetr, které vás ochrání před chladem a navrch nepromokavou či softshellovou bundu, která vás spolehlivě ochrání před zimou, ale i deštěm a větrem.
Dobré rady
• Můžete také zkusit voňavé saunové rituály s hudbou či různými procedurami.
• I v zimě je skvělým pohybem pro zahřátí plavání v bazénu.
Haha, v zimě mi programování moc nezahřeje, ale saunu doporučuju všem! I ten, kdo ji nikdy nezkoušel, by měl začít. Skvělý detox a imunitní boost!
Na módu si dávám pozor, a tak vrstvení je pro mě samozdřejmost! Tričko, svetr a bunda, to je klíčem k tomu, nevypadat jako sněhulák a přitom nezmrznout.
Vždycky si užívám, když si můžu zalézt pod deku s horkým čajem v ruce. A pravidelné ranní cvičení mě taky parádně zahřeje.
Otužování zní jako dobrý způsob, jak si zlepšit imunitní systém. Možná bych to mohla zkusit, začnu se studenou sprchou, jak radíte v článku.
Osobně miluju saunu, je to nejlepší způsob, jak se zahřát a taky mi to pomáhá na pleť. Endorfiny jsou skvělé pro odbourání stresu!