Už víte, jak si letos vyzdobíte vánoční domov? Pokud při výzdobě budou hrát hlavní roli rostliny, máme pro vás úžasné tipy.
Pokud je na vás čekání na jaro moc zdlouhavé a chcete si zpříjemnit každý den živou zelení, máte skvělou možnost proměnit svůj domov v bujnou džungli. Zeleň se ale hodí i do dekorací, které patří ke svátečním přípravám.
Vsaďte na tradici
I když možná nepatříte mezi příznivce dekorací v každé místnosti, i tak se nejspíše nevzdáte typicky vánočních doplňků a aranží. Mezi klasiku samozřejmě počítáme věnec, který se váže s Vánocemi i symbolicky.
Křesťané v něm viděli hlavně opakování a nekonečno. K adventu samozřejmě patří i svícen se čtyřmi svíčkami.
Podle tradice by na něm neměly chybět zelená a červená barva, které symbolizují život. Zatímco zelenou reprezentují nejčastěji větvičky jehličnanů, u nás je zvlášť oblíbená jedle, a červené mohou být třeba svíčky nebo doplňky.
Jenže věnec není jen výdobytek adventu, klidně si ho vyrobte už teď a nalaďte ho do zimní atmosféry.
Zdobnost přijde až s adventem
Zimní dekorace se od těch vyloženě svátečních liší. Poznáte je podle toho, že nejsou tolik zdobné, ale samozřejmě záleží na vkusu.
Klidně vsaďte na minimalismus, dobrou službu odvedou dekorativní proutěné korpusy, které pořídíte v bělené nebo přírodní podobě.
Většinou úplně nezakrývají zelení ani doplňky, jen se lehce doplní například větvičkami voňavého eukalyptu nebo třeba staticí, kterou možná máte nasušenou ještě z léta.
I věnec na dveře můžete rozsvítit, stačí vám k tomu bateriový světelný řetěz dlouhý okolo jednoho metru. Na věnec se dobře aranžuje hlavně ten drátkový, který se tolik nezamotává.
Zima za oknem a na terase
Výzdobu můžete posunout také ke vstupním dveřím, na terasu nebo za okno.
Truhlíky nebo větší květináče můžete samozřejmě osázet odolnými rostlinami včetně miniaturních konifer, ale klidně se dají dozdobit nařezanými větvemi, eukalyptem, cesmínou i dalšími rostlinami, které vydrží dlouho v dobré kondici.
Květinové Vánoce Klasika ve váze
✿ Kytice jsou nejoblíbenější květinovou dekorací, jejímž prostřednictvím si můžete domů přinést i v zimě trochu přírody. V případě kytice máte dvě možnosti, buď ji uvážete technikou do spirály, nebo květy a větvičky jednoduše naaranžujete „na volno“ do vázy.
Vážeme do spirály
✿ Tento způsob znáte z každého květinářství a nutno dodat, že ho musíte mít doslova v ruce.
Ačkoli je podstata aranžování snadná, protože kytici otáčíte v jednom směru a postupně k již hotovému základu přidáváte květiny, je určitě dobré přemýšlet nad tím, jaké rostliny k sobě dáte.
Spirála by se vám neměla rozpadnout ani ve chvíli, kdy jste s kyticí hotovi a chystáte se ji svázat provázkem. Pokud ji pustíte z ruky, budete muset celé aranžování zopakovat.
Kytice vázaná touto metodou je samozřejmě krásným dárkem, doma vám ale bude možná stačit jen správně vybraná váza s květinami naaranžovanými bez složitého vázání.
Minimalistické aranže
✿ K této metodě nemusíte ovládat žádnou techniku. Pokud si vyberete správnou vázu a vhodné květiny, uvidíte, že výsledný efekt nebude k zahození.
Opět se můžete rozhodnout pro různé druhy květin a větviček, ale dobře uspějete i minimalistickým aranžováním. Květinám s dlouhým stonkem bude slušet vyšší váza z čirého skla.
Vůbec nevadí, že uvidíte na stonky. Jen pravidelně měňte vodu a stonky seřezávejte ostrým nožem nebo nůžkami. A jaké rostliny jsou pro takové aranžování ideální?
Klidně zvolte růže, lilie, alstromérii, dostupnou v mnoha krásných barvách, či velkokvěté karafiáty. Ano, i této květině to bude ve váze slušet, klidně vsaďte i netradičně zbarvené odrůdy v odstínech zelenkavé.
Květiny na stůl, a tentokrát bez vázy
Najdete je často pod označením flower box. Jak už samotný název napovídá, jedná se o krabici s čerstvými květinami. Kromě vhodného boxu s igelitovou výstelkou a květin budete potřebovat i zelenou aranžovací hmotu.
Pokud se chcete do výroby této květinové krabičky také pustit, ve specializovaných obchodech na ni seženete vše potřebné. Ani výroba není složitá, v podstatě je stejná jako aranžování jakéhokoli jiného vypichovaného aranžmá.
Jeden rozdíl byste tu ale našli. Flower box je ideálním dárkem pro kolegyně v práci nebo přátele.
Ze zahrady i z květinářství
Je jedno, jestli vás čeká výroba květinového boxu, nebo si chcete květiny naaranžovat do jiné nádoby, vždy je dobré mít hlavně správný materiál.
Spoustu rostlin si možná přinesete ze zahrady, zimním dekoracím vyloženě sedne větší podíl zeleně v podobě stálezelených větviček jehličnanů. Dobrou volbou ale bude také neopadavý brslen Fortuneův nebo břečťan.
Do květinářství si zajděte pro řezané květiny. Dobrou volbou budou například nesmrtelné růže, zkuste třeba i ty mnohokvěté, alstromérie nebo třeba nádherné velkokvěté chryzantémy.
Šťastné svátky s pokojovkami
Tím nejlepším společníkem pro sváteční chvíle jsou pokojovky. Zvolíte ty s dekorativními listy nebo kvetoucí krásky, které rozzáří váš sváteční interiér barvami?
Okrasné listem jsou pro zimu jako stvořené
Pokud s ozeleněním domácnosti teprve začínáte, určitě vsaďte v první řadě na rostliny okrasné listem. V zimě je této barvy v přírodě poskromnu, což můžete dohnat díky pokojovým rostlinám.
V zimě si můžete domov zkrášlit různými druhy dracén, ze zapomnění se opět vynořila mohutná monstera, ale určitě se můžete potěšit i svéráznou alokázií, tchyniným jazykem, nebo asparágusem.
Nebojte se různých forem
Víte, že se dají přizdobit i pokojové rostliny? Nejde o to, navléci do vánočních světel a ozdob úplně každou pokojovku, spíše si přizdobte jen jedinou rostlinu, ze které se budete těšit v pracovně na stole nebo třeba na ostrůvku v kuchyni.
Kromě klasických rostlin můžete zkusit i pnoucí druhy, které můžete nechat vyšplhat do výšky nebo je naopak nechat splývat dolů. Dobrou volbou budou pokojové břečťany, filodendrony, šplhavnice nebo sukulentně vyhlížející voskovka.
Nastěhujte si domů jehličnany
Zimní atmosféru vnesou domů pokojové jehličnany, u kterých se nemusíte bát, že vám vlivem tepla a nedostatku světla opadají. Pokojovou jedli nebo svěže zelený cypřiš můžete přizdobit i světelným řetězem.
Dárek tentokrát úplně jinak
Už víte, jakými dárky potěšíte své přátele nebo kolegy v práci? Pokud má někdo z nich „zelené prsty“, určitě ho nejvíce potěší rostlina v květináči.
Vlastně ani nemusí jít o rostlinu v květináči, spousta líbivých dárkových květin se obejde dokonce i bez něho. Jaké vybrat, abyste vykouzlili úsměv na tváři svých blízkých?
Jakou vybrat?
Mezi typicky vánoční květiny patří hvězdník, vánoční kaktus, dále toulitka, ale spoustu krásných druhů najdete i mezi orchidejemi, kterými obchody v předvánočním čase doslova překypují.
Květinu v květináči stačí usadit do dárkové tašky a netradiční dárek je připraven k předání. Potěšíte třeba i tím, že květinu rovnou usadíte do dekorativního obalového květináče.
Květiny s funkcí
Zajímavými dárky budou také rostliny, pro které je specifická určitá vlastnost. Do kanceláře se skvěle hodí hlavně druhy zvlhčující vzduch.
Chybu ale neuděláte ani čističkami vzduchu. Mezi ně patří pokojové kapradiny, ale i další rostliny s většími listy, jako jsou monstera, filodendron nebo nenáročný zelenec.
Květiny s dobrým nápadem
Pokud ale chcete jako dárek raději zvolit rostlinu tak trochu netradiční, i tentokrát pro vás budeme mít několik tipů.
Zkuste třeba epifytní tilandsie, řasokouli, která není moc náročná na péči, nebo třeba palačinkovou rostlinu, kterou rovněž ocení i méně zdatní pěstitelé.
Zábava v květináči
Zajímavými květinami budeme ještě chvíli pokračovat, spousta jich ale roste v květináči. Malé děti například potěší masožravé rostliny, dospělým můžete darovat palačinkovou rostlinu, kterou seženete pod názvem pilea.
Do závěsného květináče se perfektně hodí sukulentní starček s výhony posetými drobnými kuličkami.
Zelený dárek pro domácí mazlíčky
I na domácí mazlíčky se vyplatí myslet. Můžete jim například připravit menší zelené překvapení, jedlou pokojovku, na které si doslova pochutnají.
Stromek pro jedinečné chvíle
Zatímco v minulosti byste v domácnostech nezavadili o jiný stromek než ten řezaný, dnes už se pere o pozornost i ten vysazený v květináči. Jakému dáte přednost vy?
Vánoční strom je bezesporu tím největším symbolem Vánoc. Ačkoli to není až tak dávno, co se stromek zabydlel o svátcích v běžných domácnostech, i tak se bez něj nikdo neobejde. Jaký ale vybrat a jak se o něj starat?
Umělý pro ty, kteří nechtějí každý rok shánět nový
Umělé vánoční stromky vyvolávají v porovnání s dalšími dvěma typy zřejmě nejvíce emocí. Na jednu stranu jsou to stromky, které budete používat opakovaně po mnoho let, na druhou stranu se při jejich výrobě vyprodukuje spousta zplodin.
Navíc se jedná o dnes tolik diskutovaný plast. Pokud se tomuto materiálu chcete vyhnout obloukem, nezbude vám nic jiného než si obstarat čerstvý vánoční stromek.
Pravda ale je, že umělý stromek šetří peněženku, protože ho pořídíte jen jednou, což u živých stromků rozhodně neplatí.
Čerstvě řezaný
Většinou si můžete vybrat mezi několika kategoriemi, které se liší kvalitou a cenou. Nejoblíbenějším vánočním stromem jsou bezesporu různé druhy jedlí, stále oblíbené jsou ale i borovice a smrky.
Každý druh je v něčem jedinečný. Jedle krásně voní, dlouho vydrží a její jehlice nejsou tolik pichlavé jako u smrku.
U něj ale zase počítejte s nesrovnatelně nižší cenou. V teple však rychle opadává, což vás může při výběru odradit.
A jak je to s borovicí? Ta vydrží opravdu dlouho, krásně voní, ale musíte počítat s méně zahuštěnými větvemi.
Stromek v květináči
Vybere si ho zřejmě každý, kdo má možnost si ho časem vysadit na zahradu, nebo ten, kdo ho může pěstovat na terase.
Jak o ně pečovat
Nejméně náročný na péči bude samozřejmě stromek umělý, ale i u něj počítejte s nutností vyprášení. Na větvičkách se totiž i během jediných Vánoc usadí povlak prachu.
✿ Většinou se na to zapomíná, ale určitou péči vyžaduje i stromek sklizený z plantáže. Než ho přenesete domů, nechte ho ideálně na terase nebo zahradě.
Rozhodně nebude na škodu, když na něj bude pršet, vlhkost udrží stromek déle čerstvý. Kmínek do nádoby s vodou usazovat nemusíte, dřevo už totiž moc vody absorbovat nedokáže.
✿ Doma se snažte stromek umístit na světlé a chladnější místo co nejdále od topení. Pokud to jen trochu jde, snažte se ho každý den rosit vodou, prodloužíte mu životnost o několik dnů.
✿ Ani stromek v květináči se neobejde bez péče, hlavně na něj neustále pohlížejte jako na živou rostlinu, se kterou se nerozloučíte hned po svátcích. Co nejdéle ho nechte na čerstvém vzduchu na dešti.
Před přesunem domů ho jeden nebo dva dny aklimatizujte ve světlé, ale chladnější místnosti. Teprve potom ho přestěhujte.
Po svátcích ho co nejdříve přesuňte ven, ale pozor, i v tomto případě bude nutná opětovná aklimatizace, podobně jako při jeho stěhování domů.
✿ Stromek můžete pěstovat v květináči do té doby, než kořeny vyplní nádobu. Pravidelně ho zalévejte, což ostatně platí i tehdy, když ho máte o svátcích doma, a na jaře ho přihnojte hnojivem pro jehličnany.
Jako fakt dobrý nápady s květinama na Vánoce! Konečně něco jinýho než klasickej stromek a světýlka. Těším se, jak to budu mít doma zelený.
Moc hezký nápad s těma květinama! Už jsem se dlouho chtěla zkusit trochu oživit svůj byt před Vánocema. Ty věnce a něco na terasu by mohly být super! 😍