Čas se nedá vrátit, minulost nelze změnit, přítomnost však ano. Chyby dělá každý, ale ať vás nesemelou. Pokud jste v něčem selhala a stále si vyčítáte následky, jste uvězněna v minulosti, a nemůžete jít dál.
Každá z nás udělala někdy v životě chybu nebo špatné rozhodnutí, kterého lituje.
Jestliže neustále přemýšlíte o tom, co by bylo, kdybyste určité věci neudělala nebo v některých situacích reagovala jinak, a toužíte vrátit čas, mozek vám nabízí jednu nepříjemnou vzpomínku za druhou.
A doslova vás jimi bombarduje. Jenže zrada je v tom, že pak ztrácíte schopnost hledat účinné řešení a východisko z těžkostí a můžete začít trpět úzkostmi a depresemi.
Vězení vlastní hlavy
Mozek se zabývá nepříjemnými myšlenkami hlavně ve chvíli, kdy zahálí. Takže se raději vrhněte na aktivity, které vás baví. Může to být nějaká rutinní práce, svižná procházka, cvičení a pohyb nebo i háčkování.
Minulost tu není proto, abyste se k ní neustále vracela a byla jejím vězněm. K tomu je potřeba zabavit se činnostmi, které vás vysvobodí z vězení vlastní hlavy.
Netrestejte sama sebe
Uvědomit si chybu znamená poučit se z ní a neopakovat ji. Mnohé ženy si své chyby vyčítají, utápějí se v minulosti a považují se za neschopné. Tím zvyšují šance, že se jim to, co chtějí, nemůže podařit.
Je třeba přestat se neustále kritizovat a v myšlenkách si nadávat. Nadměrná kritika vychází z nízkého sebevědomí, z nepřijetí sama sebe a následně z neschopnosti si odpustit. Naopak je nutné přijmout se i se svými chybami. Jedině tak je možné se přestat utápět v minulosti.
Odreagujte se
Dopustíme-li se chyby, obvykle přichází smutek, výčitky a často i vztek. Ten umí nejen zvýšit krevní tlak a potlačit imunitní systém, ale také zatemnit mozek a posléze vést k dalším chybám. Podobné účinky má strach z následků.
Pomůže vám i odreagování se zájmovou činností nebo pohybem. Dobře poslouží i svižná procházka, někdo se umí odreagovat i úklidem. Odreagováním se vytvoří potřebný odstup od nepodařené minulosti a následně vám to umožní dostat emoce pod kontrolu.
Víte, komu se svěřujete?
Dobrý způsob, jak dostat negativní emoce pod kontrolu, je svěřit se s nimi. Rozhodně ne komukoli. Ideální je svěřit se kamarádkám nebo svému deníku. V tom má výhodu ta z nás, která si ho píše. Někdy má člověk smůlu na své okolí.
Místo podpory se dočká neustálého připomínání svých chyb a jejich následků. Pokud tomu podlehnete, začnete se utápět v minulosti. Z toho nic dobrého nevzejde. Nejlepší je nevšímat si toho a příště se takovým lidem s ničím nesvěřovat.
Příště už to uděláte jinak
Jen co se vám podaří dostat emoce pod kontrolu, získáte od svých chyb odstup. Ideální je poučit se z chyb druhých, ale ne vždy se to podaří. Nezbývá než se poučit z těch vlastních. I ty vás mohou posílit.
Podmínkou je vzchopit se a přestat se utápět ve vzpomínkách. To, že se po selhání dokážete vzchopit a jít dál, vás dělá odolnější. Chyby odhalují vaše slabiny. Teď už víte, na co si příště dáte pozor.
Bolest z následků
Znovu si v myšlenkách projděte, jak ke všemu, co vás stále tíží, došlo. Tentokrát bez emocí, bez výčitek i touhy vrátit zpět čas. Poučte se ze svých chyb.
Emoce vám pak nebudou dál zatemňovat rozum, a budete proto schopna uvažovat, jak odstranit následky svých chyb. A budete také schopna ustát bolest z následků, které už není šance napravit.