Čerstvé ovocné šťávy a smoothies zažívaly na prahu tohoto milénia velký boom. Neobešly se bez nich různé detoxikační programy a diety.
Postupem času nadšení z „tekutého ovoce“ trochu opadlo a kvůli obsahu cukru začalo být jejich místo v jídelníčku dokonce zpochybňováno. Jak to tedy s nimi je?
Ovocná šťáva není limonáda
Často bývají ovocné šťávy zatracovány kvůli vysokému obsahu cukru. Jenže bychom si je neměli plést se slazenými limonádami. Ovocné šťávy pochopitelně cukr obsahují, stejně jako samotné ovoce.
V ovoci a také v zelenině se vyskytuje v podobě polysacharidů, což jsou zdravé škroby nebo celulóza, která dodá vašemu tělu potřebnou vlákninu, a monosacharidů, nejčastěji jako glukóza a fruktóza.
Ale tyto cukry jsou na rozdíl od rafinovaného bílého cukru v limonádách přece jen zdravější variantou. Ovocné šťávy, zejména pokud jsou vymačkány z čerstvého ovoce, mohou mít velké zdravotní benefity.
Dostaňte maximum
Komě cukru obsahují spoustu zdraví prospěšných látek − vitaminy, minerály, stopové prvky, antioxidanty atd. V případě smoothies se neochudíte ani o vlákninu.
Jsou ale náchylné k oxidaci, proto je ideální použít na jejich výrobu šnekový odšťavňovač s nízkými otáčkami. Samozřejmě by se to ale ani s pitím ovocných šťáv nemělo přehánět.
Při jejich popíjení přijímáte totiž přece jen více cukru, než kdybyste konzumovali samotné ovoce.
Všeho s mírou
Pokud byste je tedy pili denně po litrech, přijímali byste s nimi nejen nadbytek cukru, ale i kalorií. To by se časem projevilo na váze, ale i zvýšením zdravotních rizik, jako je například cukrovka nebo srdeční problémy.
Dobré rady
• Vyšší obsah cukru mají např. banány, hroznové víno či meruňky.
• Kombinace ovoce s bílkovinami pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi.
Já to říkám pořád, ovocné šťávy jsou super, ale musí se hlídat množství. Knížky a šťávy – ideální kombinace pro klidný večer!
Článek je fajn, ale stejně bych si dala pozor na množství. I když mám ráda technologie, občas si dám něco přírodního, ale všeho s mírou!