Alergie se může objevit prakticky v každém věku. Pokud jste u sebe během pylové sezony pozorovali její příznaky, je podzim ideální dobou zajít si na vyšetření.
Alergické reakce mohou mít mnoho podob − od kýchání, smrkání a slzení očí až po ty nebezpečné, kdy otečou dýchací cesty a člověk se může začít dusit. Proto je důležité odhalit začínající alergii ještě v zárodku a začít s léčbou.
Proč právě teď?
Pylová sezona trvá zhruba od února do října. Pokud potřebujete zjistit, na co konkrétně jste alergičtí, měli byste být při vyšetření bez akutních příznaků alergie.
Právě proto je vhodné se objednat na alergologii právě na podzim, aby vyšetření mohlo být co nejpřesnější. Do jara tak bude dostatek času na provedení veškerých vyšetření nutných k naplánování léčby.
Pokud už alergii potvrzenou máte, neznamená to, že zůstane po celý život stejná: může se měnit druh alergenu, které člověku vadí, stejně tak intenzita reakcí.
Před provedením některých testů je nutné vysadit léky tlumící alergickou reakci (antihistaminika, kortikoidy), což můžete právě v chladném období roku.
Otázky v ordinaci
Na návštěvu alergologa si vyhraďte dostatek času. K tomu, aby mohl posoudit váš stav, musí vás nejprve důkladně vyzpovídat.
Před návštěvou si promyslete odpovědi na otázky, které vám bude s velkou pravděpodobností klást.
Například zda se vyskytují alergie ve vaší rodině, s jakými potížemi se potýkáte v návaznosti na různé situace či roční období, v jakém prostředí pobýváte, zda máte kontakt se zvířaty…
V případě potravinové alergie probere i váš jídelníček a užívání léků.
Co obnáší testování
Následuje praktické testování, tedy zjišťování, na co přesně a v jaké míře jste alergičtí. Asi nejběžnějším je kožní prick test.
Ten se provádí tak, že je nám na vnitřní stranu předloktí aplikován roztok alergenu a ve stejném místě se do kůže píchne drobným kopíčkem. Zhruba po 15–20 minutách se potom podle míry zarudnutí nebo otoku ukáže, na jaké látky a jak moc jsme alergičtí.
Tato metoda je velice efektivní, najednou lze testovat až 25 různých alergenů. Můžete být také posláni do nemocnice na tzv. provokační test.
Na pacienta je v jeho průběhu působeno malým, ale postupně se zvyšujícím množstvím podezřelého alergenu až do prvního náznaku alergických reakcí.
V momentě, kdy se objeví příznaky jako vyrážka, svědění, dýchací potíže, kýchání nebo výrazný pokles krevní tlaku, je alergie potvrzená.
Přes náplast
Test samozřejmě probíhá pod důkladným dohledem odborníků. V případě kožní dotykové alergie se provádí tzv. patch test, kdy se testované látky připevní pomocí náplastí na pacientova záda na 48 hodin.
Po jejich sejmutí se pak zhodnotí výsledky. Pokud se v místě náplasti objevil kožní zánět, je alergie pozitivní.
Alergie je fakt potvora. Hodně mě to omezuje při vaření, když jeden den snesu nějakou ingredienci a druhý den už ne. Takže dobře že se to dá zmapovat i testy.
Toto mi přesně potvrdilo, že mám zamířit na vyšetření co nejdříve. Rozhodně se těším, až zjistím, co je příčinou mého letního kýchání při sportování venku.
Pylová sezóna je pro mě každý rok noční můra. Dobře, že si můžeme dojít na testy na podzim, když už jsou příznaky mírnější. Člověk nikdy neví, jak se alergie může během roku změnit.
Zajímavé, jak se alergie dokáže objevit kdykoliv! Rozhodně je dobré mít tohle na paměti a na podzim k alergologovi zajít. Se zdravím se holt nevyplatí hazardovat, zvlášť když je sezóna v plném proudu od února.