Žlučníkový záchvat se může o slovo přihlásit zcela nečekaně a rozhodně to není nic příjemného, protože kolikovitá bolest může trvat i několik hodin. A nemůžou za něj jenom haldy jídla a alkoholu. Na co si dát pozor a kdy je třeba vyhledat lékaře?
Žlučník plní velice důležitou roli při trávení tuků. Jeho hlavní funkcí je ukládat a koncentrovat žluč, která se produkuje v játrech, a uvolňovat ji do střev.
Vykoledovat si problémy ale můžete také přemírou stresu, zvýšenou fyzickou námahou, v důsledku obezity nebo cukrovky či drastickými dietami a půsty, které ovlivňují množství cholesterolu. Ten pak při hladovění ve žlučníku krystalizuje a tvoří se tak kameny.
Jak poznáte žlučové kameny?
Jejich rozpoznání může být obtížné, protože někteří nemusí pociťovat žádné příznaky, zatímco u jiných se mohou objevit poměrně výrazné symptomy. Žlučové kameny jsou malé, pevné útvary, které se tvoří ve žlučníku a mohou blokovat průchod žluči.
Mezi obecné příznaky se řadí bolest v pravé horní části břicha či v zadní části ramen, nevolnost a zvracení, pálení žáhy, průjem, nebo naopak zácpa, svědění kůže, ztráta chuti k jídlu a nadýmání.
Zdravá strava
Jídelníček by měl obsahovat dostatek vlákniny, ovoce a zeleniny, celozrnných produktů a nízkotučných potravin. Omezte příjem nasycených tuků a trans-tuků, které mohou zvyšovat riziko tvorby žlučových kamenů.
Nezapomeňte také pít každý den dostatek vody. Žlučník ovlivňuje také příliš velké množství alkoholu či kofeinu.
Hlavně se nepřejídejte
Přejídání a konzumace rychlého občerstvení může zatížit trávicí systém, včetně žlučníku. Snažte se jíst menší porce a jídlo si pořádně vychutnávejte. Naopak některé potraviny byste měla zařadit do stravy cíleně.
Jedná se například o citrusové ovoce, olivový olej, česnek, cibuli, kurkumu, artyčoky nebo zázvor. Pokud si ráda dopřejete tatarák či neupravené mořské plody, nezapomeňte, že mohou být také zdrojem parazitů a bakterií!
Hýbejte se
V neposlední řadě zahrňte do svého životního stylu pravidelnou fyzickou aktivitu, jako jsou chůze, běh, plavání nebo jóga.
Pohyb podporuje trávení, snižuje riziko obezity a pomáhá udržovat žlučník zdravý. Obezita a nadměrný přírůstek hmotnosti jsou spojeny s vyšším rizikem vzniku žlučových kamenů.
Když vás chytne záchvat…
Pokud se dostaví kolikovitá bolest, pomáhají na ni teplé obklady a léky na utlumení bolesti.
Jestli ale trvá víc než několik hodin a doprovázejí ji ještě nafouklé břicho, zimnice nebo zrychlený tep, neváhejte a kontaktujte svého lékaře, jinak hrozí zánět nejen žlučníku, ale i slinivky.
Fakt užasnej článek. Nečekala sem, že by mě něco takovýho mohlo zasáhnout, ale vidím, že i mladý lidi by si měli dávat bacha. A ty techniky na prevenci, super! Už hledám, kde koupit kurkumu :D.
Docela mě zamrzelo číst o tom, co vše může způsobit žlučníkový záchvat. Já osobně se stravuji celkem zdravě, ale člověk nikdy neví. Ten seznam příznaků si radši uložím, aby člověk věděl, na co si dát pozor.
Tak tohle je jako napsaný přímo pro mě. Vždycky si říkám, že si dám jen kousek a pak nevím jak a najednou je všechno pryč. Důležitý připomínka, že i to, jak žereme, má svoje důsledky. Musim si dát bacha, aby mě to taky nechytilo.