Pomalu přejdeme ze sandálů a pantoflí zpátky do uzavřených bot. A to může být problém, zvlášť, pokud máte vbočené palce u nohou, tedy haluxy.
Haluxy jsou jedním z nejčastějších ortopedických onemocnění. Na vzniku vbočeného palce se podílejí částečnou měrou dědičné dispozice, ale hlavně je způsobuje nošení nevhodné obuvi.
Občas se haluxy také vyskytují ve spojení s plochou nohou. Častěji k jejich vzniku dochází u žen, a to kvůli dlouhodobému nošení úzkých lodiček a vysokých podpatků.
Ignorance se nevyplácí
Vbočené palce zpočátku nebolí, ale pokud je nebudete řešit, postupem času se budou vychylovat stále více a záhy se z toho může vyklubat velmi nepříjemný problém. Vyčnívající hlavička kloubu dráždí okolní struktury, a postupně se vytvoří zánět.
Palec tlačí i na sousední prsty, čímž dochází i k jejich vychýlení. Nošení nevhodné obuvi problém ještě zhoršuje a brzy se objeví bolestivé otlaky a bolesti v kloubu palce.
Některé oblíbené botky pak už jen stěží obujete. Pokud se haluxy zachytí v časném stadiu, pomůže nošení vhodné obuvi s dostatečným prostorem pro prsty, případně používání vložek do bot pro podporu klenby nohy a prevenci vzniku ploché nohy.
Jak se léčí?
Existuje také speciální korektor, který palec vyrovnává, a tím snižuje tlak na ostatní prsty. Pokud už ale dojde k bolestivosti a chronickému zánětu, takováto léčba nepomůže a je nutná operace.
Těch je možné zvolit několik, vždy záleží na individuálním posouzení stavu pacienta.
Někdy stačí jen upravit poškozené šlachy a pouzdro kloubu, aby došlo k vyrovnání palce. V horších případech je nutné zasáhnout do kosti, nebo dokonce odstranit zanícenou část kloubu a zkrátit palec.
Něco jako lázně
Prevencí vbočených palců je především netrápit nohy v sevřených, byť módních botách, ale nosit pevnou obuv s nízkým podpatkem a širokou špičkou, aby v ní prsty měly dostatečný prostor.
Jestliže se elegantních lodiček a obecně vyšších podpatků vzdát nechcete, noste je opravdu jen minimálně, při zvláštních příležitostech a boty během dne střídejte, stejně jako výšku podpatků.
Kdykoli se vám naskytne příležitost, choďte bosi po nerovném terénu – pro celá chodidla to je něco jako lázně. Najděte si také denně pár minut času a procvičujte a posilujte svaly na noze.
Klidně u sledování televize nebo čtení přejíždějte chodidly po masážním válečku nebo míčku.
Bože, to je tak těžký najít hezký a zároveň pohodlný boty. Mám docela široký nohy a všude tlačí. Ty tipy na konec článku sou top, určitě vyzkouším.
Taky mám problém s haluxama a občas to s tou vhodnou obuví je boj. Ale moc jsem nevěděla o těch operacích. Díky za info, snad to nebude u mě potřeba.
Ačkoliv se snažim dbát na zdraví svých nohou, výběr obuvi je pro mě vždycky výzva. Ten tip s bosením po nerovném terénu je super, to sem ještě neslyšla!
Výborný článek na aktuální téma. Osobně se domnívám, že prevence a správný výběr obuvi je klíčový. Jeden z nejčastějších problémů, které ve své praxi vidím. Dobře, že se o tomto problému mluví.
No tak to je přesně o mě, celý život bojuju s haluxama, ať už v zimě nebo létě. Fakt peklo občas najít pohodlný boty. Dík za tipy, zkusím to s tím válečkem při televizi.