Svalové křeče sice nejsou přímo zdraví škodlivé, ale urputná bolest ze staženého svalu je něco, čemu se všichni chceme vyhnout. Naštěstí to jde.
Intenzivních bolestí, které jsou nedílnou součástí křeče některého ze svalů, se chcete rychle zbavit. Poradíme, jak na to.
Horká lázeň
Jako nejúčinnější řešení doporučují lékaři dopřát partii zasažené křečí teplo. Ideální je zajít si do sauny anebo si napustit horkou vanu. Dobré je do ní přidat nějaké bylinky jako například rozmarýn či arniku. Krevní oběh povzbudí i šálek kuchyňské soli.
Zahřátí zevnitř
Na křeč pomůže i zahřátí organismu zevnitř prostřednictvím teplého nápoje. Na úlevu od bolestí je výborný antirevmatický čaj.
Protáhnutí
První pomocí při náhlé křeči je postižený sval pořádně protáhnout. Udělejte tedy takový pohyb, při kterém se dotyčný sval co nejvíce natáhne. Případně požádejte partnera nebo kohokoli, kdo je zrovna „po ruce“, aby vám s protažením pomohl. Od bolesti může ulevit i krátká procházka.
Kroucení palcem
Pokud vás chytne křeč do nohy, nejprve přestaňte s pohybem, který ji vyvolal. Poté začněte zlehka kroutit palcem u nohy, následně celým chodidlem a nakonec zkuste rozpohybovat celou nohu. Bolest by měla začít velmi pomalu ustupovat.
Vysoké podpatky, alkohol i nemoc
Nejlepší metodou proti křečím je samozřejmě snažit se jim úplně předcházet. K tomu potřebujete vědět, co křeče vlastně vyvolává. Příčin je však velká spousta.
Mezi ty, které způsobují křeče v nohou, patří nadměrná zátěž v podobě dlouhé chůze, náročného sportu, ale také sedavé zaměstnání a nošení nepohodlné obuvi, například s příliš vysokými podpatky.
Křeče mohou být vyvolány také nadměrnou konzumací alkoholu či kouřením. Bolesti však mohou být i projevem nějakého vážného onemocnění, například cukrovky, onemocnění štítné žlázy či žilní trombózy. Pokud trvají dlouhou dobu, může jít o natržení svalu.
Myslete na prevenci
Pro předcházení křečím se doporučuje dostatečný přísun tekutin a hlavně pravidelný pohyb. Snažte se rovněž nezůstávat dlouho v jedné poloze, ať už se jedná o stání či sezení. Vybírejte si také vzdušnou a pevnou obuv. Nepříjemným křečím v nohou se daří předcházet i chůzí naboso.
Hlídejte si dost hořčíku
Velmi častým důvodem vzniku křečí je nedostatečný přísun hořčíku. Chybět nám může kvůli nevyvážené stravě, ale i z důvodu nadměrného pocení, stresu či velké fyzické námahy. Naštěstí je možné ho rychle do těla doplnit.
Strava a doplňky
Nedostatek hořčíku totiž lze vyřešit užíváním hořčíku v tabletách nebo konzumací na hořčík bohatých potravin, jako jsou mandle, hroznové víno, maliny, borůvky, banány či broskve.
Skvělý článek! Hlavně ta část o prevenci mi přišla užitečná. Není nic horšího než křeč v noci. Teď vím, že musím dbát na dostatek hořčíku a pravidelně se hýbat. Díky za tipy.
Tak podle mě ta koupel s bylinkama a trochu soli je super nápad. Já když mám křeč, tak si vždycky dám horkou vanu a pomáhá to. Ale to s tou chůzí naboso je pro mě novinka. Asi to začnu zkoušet!