Pouhých šest set kilometrů, a jste u moře. Navíc se tu na mnoha místech nebudete mačkat s desítkami dalších turistů. Na své si na ostrově Rujána přijdou všichni, kdo nemají v lásce úmorná vedra.
Německý ostrov Rujána nabízí zajímavé podmínky pro letní dovolenou. Je pro nás velmi dobře dostupný a minimálně zauvažovat o něm by měl každý, kdo se nechce potýkat s úmornými vedry, která ve většině jihoevropských letovisek v létě panují. Rujána je s pevninou spojena mostem, jenž ústí přímo ve městě Stralsund.
Cesta vám uteče dost rychle
Z Prahy je to sem asi 620 kilometrů, přičemž většina cesty vede po dálnici. Výhodou je, že osobní auta na německých dálnicích neplatí žádné poplatky.
Možná i proto na Rujánu každoročně přijíždí víc než milion turistů. Svoji kategorii ubytování tu najdou skromní návštěvnicí, ale i ti, kteří si rádi hoví v luxusu.
Je tu také mnoho penzionů či apartmánů, kde si můžete sami uvařit podle vlastního gusta. Zajímavé jsou tu i nabídky v kategorii ferienwohnungen, tedy ubytování v soukromí.
Písčité, ale i kamenité pláže
Díky členitému pobřeží má Rujána přibližně 60 kilometů písečných pláží vhodných ke koupání a další tři desítky pláží, které jsou pokryté kameny.
Typickým doplňkem pláží u mořských letovisek a hotelů jsou pak proutěné koše, jež vás ochrání před větrem. Nejpopulárnější pláže najdete hlavně na východním pobřeží v oblasti tzv. mořských lázní.
Něco pro milovníky klidu
Oblíbenými místy jsou Thiessow, Sellin či Binz. Severně od něj je pak v oblasti Prora dlouhá písečná pláž, která zaujme i dunami. Jsou ale vyhlášené, a nejspíš tu nebudete mít tolik soukromí, kolik byste od Rujány očekávali.
Pokud chcete klid a kus moře jen pro sebe, zkuste sedmikilometrovou pláž mezi Glowe a Juliusruh. Obklopena je borovicovými lesy a v její blízkosti není žádný hotel, takže si tu lehce najdete místo, kde vás nic a nikdo nebude rušit.
Nuda rozhodně nehrozí
Na své si ovšem přijdou i milovníci přírodních divů a krás, neboť pro tuto oblast jsou například typické křídové útesy, které najdete zejména mezi městy Sassnitz a Lohme.
Dříve tu stály vysoké vyhlídky Wissower Klinken a Königsstuhl, ovšem obě se v roce 2005 zřítily do moře. Jejich pozůstatky ale stále lákají a jsou zajímavou atrakcí pro turisty.
Pokud pojedete s vnoučaty, určitě se budou chtít projet parním vláčkem Rasender Roland (Krkolomný Roland), který jezdí po 24 km dlouhé úzkokolejné železnici mezi Putbusem, Binzem, Sellinem a Göhrenem.
Co tady musíte ochutnat?
Německý ostrov nabízí kuchyň, která je ve velké míře zaměřená na ryby. Fischbröten si dáte snad na každém rohu. Jedná se o rybu opečenou v těstíčku, která se často dává do housky.
Další rybí specialitou jsou nakládané a solené ryby neboli matjesy. Ty se tu dokonce prodávají čerstvé i v těch nejlepších restauracích.
Podávají se tu také typické německé pokrmy jako bramborové knedlíky či pečená vepřová kolena. Určitě nezapomeňte ochutnat také tradiční místní likér Strötebeker, který se jmenuje podle slavného piráta.
8 dní / 7 nocí se snídaní koupíte od 10 750 Kč.
Vzduch: 25 °C, a voda: 21 °C
Rujanu miluji byla jsem tam poprvé v roce 1986 ještě jako studentka na vymennem pobytu v roce 2017 jsem byla znovu už I s dcerou je to nádhera klid a pohoda ceny přijatelné pořád je cítit že je to východní Německo určitě všem dovolenou doporučuji
Rujána? To zní jako super tip na letosni dovo. A ty cený za ubytování nejsou vůbec špatný. A překvapilo mě, že tam neni mega dav lidí. Takový klid a to moře… musim to tam zkusit 🙂
Článek o Rujáně mi připomněl, jak krásně se dá odpočívat i mimo tradiční středomořské destinace. Vždycky jsem měla ráda moře, ale nemusím úmorné vedro. Studené moře může být překvapivě osvěžující a ty proutěné koše na plážích jsou úžasný nápad pro ochranu před větrem!