Při nadměrné fyzické zátěži může dojít k tomu, že si namůžete svaly. Ty pak bolí tolik, že skoro nemůžete ani chodit. Této komplikaci ale můžete předejít.
Začali jste po delší době cvičit nebo se s hezkým počasím vypravili na nějakou delší túru? Pak jste možná pocítili nemilý důsledek – namožené svaly.
Proč se to stává?
Namožení svalů se obvykle projeví druhý den až dva po námaze a přetrvávat může i několik dalších dní, někdy i týden.
Při větší nezvyklé aktivitě dochází ve svalech k chemickým změnám – tvoří se v nich nadbytek kyseliny mléčné, která může způsobovat únavu, bolest, nebo i křeče. Selský rozum napovídá, že nejlepším lékem pro namožené svaly je klid a teplo.
Lehké cvičení prospěje
To ale neznamená, že musíte nutně ležet na gauči a nehýbat se. Lehčí cvičení je naopak prospěšné, během regenerace byste ale neměli provozovat pohyb, který svalové namožení přivodil. Při bolesti pomáhá nahřátí svalů, například teplá koupel.
Do ní si můžete přidat pár kapek zázvorového oleje, který má protibolestivé a protizánětlivé účinky a zlepšuje látkovou výměnu ve svalech, čímž přispívá k jejich regeneraci. Pomůže i vířivka či sauna. Zkuste také masáž s uvolňovacími gely z lékárny.
Zmírnění napětí a bolesti
Ty obvykle obsahují směs bylinek, které přispívají ke zmírnění napětí a bolesti. Mast si také můžete vyrobit doma. Stačí smíchat jeden díl mleté kurkumy se dvěma díly vody a asi 10 minut povařit.
Ještě vlažnou směs pak natřete na bolavá místa. Pro lepší roztíratelnost můžete přidat pár kapek přírodního rostlinného oleje, nejlépe olivového, slunečnicového nebo mandlového.
Namožení se dá předejít
Pokud chcete namožení svalů zabránit, je dobré je před fyzickou aktivitou protáhnout. Strečink jim poskytne uvolnění, a navíc zmírníte riziko možného poranění.
Svaly protahujte pomalu tahem a postupujte odshora dolů, tedy od krku po lýtka. A hlavně necvičte nárazově, ale pravidelně, a začněte lehčí zátěží postupně k těžší. To vám pomůže se těmto komplikacím pro příště vyhnout.