Ještě nedávno se pojem „bílý čaj“ u nás téměř vůbec nevyskytoval. Ale už je to jinak. Běžně se už zabydlel v čajovnách, tak ho pozvěte domů i vy. Kde se vzal? Bílý čaj se dělá z mladých pupenů a lístků čajovníku.
Tyto se napařují a poté se suší. Někdy se pupeny před sklizní ochraňují před přímým slunečním svitem, aby nezezelenaly. Bílý čaj si tak udržuje velké množství zdraví prospěšných látek, tzv. katechinů, které jsou obsaženy v čerstvých čajových lístcích.
Léčivé účinky bílého čaje
Katechin je přírodní antibiotikum. Kromě toho brání zvyšování hladiny cukru, chrání proti zubnímu kazu, snižuje riziko rakoviny a posiluje imunitní systém. Podle posledních výzkumů je v bílém čaji je 3x vyšší obsah katechinů než v čaji zeleném.
Chuti to vůbec neuškodí, ba právě naopak, jak určitě uznáte nad šálkem bílého čaje s jeho specifickým aroma.
Dělí se podle kvality Na rozdíl od ostatních druhů se listy bílého čaje po sklizni nezahřívají, neprojdou fermentací (kvašením), ale suší se na vzduchu přirozeným způsobem.
Ochmýřeným konečkům výhonků listů, které jsou typické pro tento druh čaje, se říká tipsy, a podle jejich množství se bílý čaj dělí do 3 skupin:
Yin Zhen – nejkvalitnější čaj, který je složen pouze z tipsů určité velikosti.
Pai Mu Tan – je druhý v pořadí z hlediska kvality. Je vyroben z listů s velmi vysokým obsahem středně velkých tipsů.
Shou Mee – třetí druh – obsahuje tmavší listy s obsahem menších tipsů..