Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře?
Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy.
Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy a nohavice.
Před vniknutím okřídleného vetřelce do domu dobře chrání okenní i dveřní sítě. Nenechávejte nikde jen tak ležet jídlo, ovoce, sladkosti, je to silné lákadlo pro vosy.
Klidné pohyby
Pokud už se ocitnete v těsnější blízkosti letícího sršně, čmeláka, včely či vosy, pohybujte se pomalu. Mávání rukama, a rychlejší pohyby vůbec by je mohly jen rozdráždit. Včela ani sršeň vás bezdůvodně nenapadnou, u vosy se na to ale spoléhat nedá.
Někdy se však ani při dodržení všech opatření poštípání či pobodání nevyhneme. Kromě nepříjemně svědících zarudlých ranek a opuchlin se u některých lidí může projevit i silná alergická reakce, zejména po bodnutí vosou, včelou či sršněm.
Chlaďte kostkou ledu
Proto je dobré mít doma nejen chladivou mast nebo gel na štípance, ale i nějaký prostředek na zmírnění alergických příznaků, jako je třeba vyrážka.
Nemáte-li po ruce mastičku z lékárny, je ještě dost prostředků, které můžete použít a které vás zbaví svědění a zklidní otok.
Postižené místo můžete chladit kostkou ledu, potřít ho jablečným octem, citronovou šťávou, tea tree nebo levandulovým esenciálním olejem.
Kdy musíte k lékaři?
Když ani tyto přípravky nepomohou, je třeba vyhledat lékaře. A rovněž ve chvíli, kdy dojde k bodnutí do krku nebo jazyka, případně silné reakci, potížím s dýcháním, silným otokům, pocitu nevolnosti, zrychlení srdečního tepu, závratím nebo mdlobám.
To jsou už příznaky tzv. anafylaktického šoku, který je život ohrožující.
Já sice někdy zapomenu na vhodnou barvu oblečení, ale antiperspirant bez vůně a repelenty používám pravidelně. Je teda fajn mít seznam přírodních prostředků proti svědění, díky za tip! Ale gramatické chyby v článku trošku kazí dojem, i když info je to dobré.
Teda, tohle jsem potřebovala přečíst. Letos máme komárů jak blázen. Snažim se je neprovokovat, ale stejně to občas nevyjde. Chlazení ledem je topka, to funguje full dobře.
Velice užitečný článek. Je důležité být v létě vždy připraven a neudělat nic, co by mohlo přilákat nevítané hmyzí návštěvníky. Osobně považuji za zásadní používání dveřních a okenních sítí, a samozřejmě rozvážný postup při setkání s vosami.
Vždycky se snažim vybírat světlý oblečení v létě, ale s komárama je to prohra. A s těma vosama jsem měla jednou strašnej zážitek. Díky za tipy, určitě vyzkouším i ty přírodní prostředky, jak jsi psala.