Koupání, mokré plavky a následné prochladnutí mohou mít nepříjemný následek v podobě zánětu močových cest.
Infekce močových cest je typickou dovolenkovou diagnózou zejména u žen. Pokud se objeví první palčivé příznaky při močení, je potřeba reagovat okamžitě.
O co vlastně jde?
Jde o infekční onemocnění, které bývá v 80 % vyvoláno bakterií Escherichia coli. Ta se běžně vyskytuje ve střevě, kde neškodí. Když se jí ale podaří přes močovou trubici proniknout až do močového měchýře, tam se přemnoží a vyvolá zánět.
Vzhledem k tomu, že ženy mají močovou trubici kratší, trápí je tato infekce častěji než muže. Že k zánětu došlo, poznáte hned, projevuje se řadou typických nepříjemných příznaků.
Začíná to častějším nucením na močení, při kterém můžete cítit pálení a řezání či bolest v podbřišku. Může se také projevit zakalenou, zapáchající močí. V horším případě také stopami krve v moči – pak na nic nečekejte a neprodleně vyhledejte lékaře.
Neléčená infekce by se mohla rozšířit až do ledvin, což poznáte podle tupé bolesti v bedrech, zvýšené teploty, až horečky a zimnice.
Jak problémům předejít?
Pokud budete dodržovat pár zásad, k infekci by dojít nemělo. Základem je dostatečný pitný režim. Močové cesty je třeba proplachovat, aby se zabránilo uchycení bakterií. Denně vypijte 2 až 2,5 l vody. Důsledně se vyvarujte prochladnutí.
Po koupání nezůstávejte v mokrých plavkách a převlékněte se do suchých (stačí spodní díl), nesedejte si na studené povrchy. Po stolici se utírejte vždy odpředu dozadu, můžete používat také antibakteriální vlhčené ubrousky.
Co dělat, a co ne?
V některých případech můžete při počátečních příznacích rozvoj onemocnění zastavit. Zvyšte příjem tekutin, vhodná je voda nebo bylinkové čaje. Naopak se vyvarujte pití kávy, černého a zeleného čaje, alkoholu a sycených nápojů.
Zůstaňte v klidu a teple, na podbřišek si můžete dát teplý obklad. Léčbu můžete podpořit sedacími koupelemi v odvaru z řepíku nebo březového listí a mlsáním sušených brusinek. Pokud ale domácí léčba nepřináší úlevu, je třeba navštívit lékaře.
No jo, každý léto to samý. A pak ty nekonečný cesty k doktorům. Na ty vlhčený ubrousky bych si taky mohla zvyknout, dobrý tip.
U nás doma vždycky po plavání hned do sucha, aby nám bylo fajn a nic nás netrápilo. Fakt dobrý tipy, dík.
To mám strach jít teď k vodě, aby mě toto nepotkalo. Hlavně ty brusinky, to si pamatuju, babička mi vždycky říkala.“