Určitě už jste slyšeli o tom, že poslední jídlo bychom si měli dát nejpozději do 18. hodiny. Proč to tak je – a opravdu je to dobré?
V dnešním hektickém životním stylu nejspíš málokdo zvládá večeřet nejpozději v šest. Tím se ale netrapte, důležité je dát si poslední jídlo nejpozději 2–3 hodiny před spánkem.
Neničte si spánek ani postavu
Dříve se často tvrdilo, že poslední jídlo by se mělo jíst naposledy v 17–18 hodin večer a mělo by jít o jídlo lehké. Ovšem není to pravda – kalorie a živiny v potravinách opravdu nevědí, kolik je hodin, a budou se metabolizovat naprosto stejně.
Pokud chodíte spát až před půlnocí, jíst naposledy v pět nebo v šest není úplně dobrý nápad. Nejenže pak budete hladovět mnoho hodin, ale také vás může před spaním přepadnout vlčí hlad a můžete vyluxovat lednici.
A z toho se pak přibírá na váze. Jíst těsně před spaním také může narušit spánkový režim, obzvlášť pokud se jedná o velké množství jídla.
Pokud máte neodolatelné nutkání jíst v pozdních večerních či nočních hodinách, zatížíte žaludek, způsobíte si špatné trávení a také si potíže s usínáním.
Pauzy jsou důležité
Narušíte kvalitu spánku, což se odrazí i na vaší kondici a náladě. Navíc se může objevit i reflux, tedy vracení obsahu žaludku do jícnu.
To pak vede k nepříjemnému pálení žáhy. Důležité jsou také odstupy mezi jednotlivými denními jídly.
Obecně se doporučuje 4–6 hodin. Pokud si mezi nimi nedáte dostatečně dlouhou přestávku, bude hladina cukru v krvi trvale velmi vysoká, a to později vede ke vzniku cukrovky a předčasnému stárnutí.
Potraviny pro lepší spánek
Už tedy víte, že večeřet je ideální 2–3 hodiny před spánkem. A důležité je samozřejmě i to, co si nandáte na talíř. Některá jídla vás mohou navečer zklidnit.
Dobře funguje například sklenice teplého mléka, tu doporučovaly už naše babičky. Můžete si do něj zamíchat i med nebo trošku muškátového oříšku.
Někdo zase ocení bylinné čaje. Mezi bylinky pro dobrý spánek patří meduňka, kozlík lékařský nebo heřmánek.
Ale nemusíte se bát ani masa, dejte si třeba krůtí nebo kuřecí plátek či vepřovou kotletu, ovšem v přiměřeném množství. Ty obsahují esenciální aminokyselinu tryptofan, který přispívá k lepšímu spánku.
Dobrým zdrojem trypofanu je například i banán. Místo dezertu si dejte hrst mandlí, které jsou bohaté na draslík a vitamin B.
Lehká večeře
Když si dáte lehčí jídlo s malým množstvím sacharidů, budete si moci jít lehnout i dříve než za 2–3 hodiny. Povečeřte dušenou zeleninu, jako je cuketa, lilek, špagetová dýně. K ní si můžete přidat šunku, tuňáka nebo kousky sýra.
Pozor i na čokoládu
Na noc by se neměla příliš konzumovat jídla, která mohou vést k pálení žáhy, jako jsou například kyselá a kořeněná jídla. Nevhodná je také čokoláda, alkohol, kofeinové nápoje i klasický černý čaj, který obsahuje thein, tedy látku velmi podobnou kofeinu.
Dobré rady
• Rýže, cizrna a bulgur jsou bohaté na hořčík, který má pozitivní vliv na nervovou soustavu.
• K večeři se hodí i vejce, jsou dobře stravitelná a nezatíží trávení během spánku.
Tohle je přesně to, co jsem potřebovala číst! Já jsem končila večer s večeřema huž několik měsíců, ale bez výsledků. Tyhle info o tom, co a kdy jíst a ještě k tomu jak to ovlivňuje spánek, jsou super. Díky!
Nikdy jsem nechápala, proč všichni říkaj, že jíst večer je špatně. A teď jak čtu tenhle článek, tak vidím, že to není jen černobílý. Důležité je, co a kdy si člověk dá. Musím to víc sledovat.
Zajímavý článek. Už nějaký čas se snažím večeřet dřív a dodržovat těch 3 hodiny před spaním, občas mi to nevyjde, ale snažím se. Ta rada s lehkou večeří je dobrá, určitě si všimnu rozdílu.
Jsem fakt ráda, že jsem narazila na tento článek, vždycky jsem si myslela, že čím dřív večeře, tím lépe. Zkoušela jsem to, ale úplně to nesedělo. Teď už chápu proč. 😉
Já večeřím pořád pozdě, ale po tomhle článku asi začnu si dávat pozor na to, ať nemám tak pozdě. Fakt dobrý pointy, díky za tipy.