nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Přírodní zahrada je fenoménem
Přírodní zahrada je fenoménem
Bez chemie, šetrné k přírodnímu prostředí a s důrazem na trvale udržitelné hospodaření, to v sobě snoubí přírodní a permakulturní zahrady.

Je to už pěkná řádka let, co se u nás přírodní a permakulturní zahrady staly hitem. Proč jsou tak jedinečné a kdo je ocení nejvíce?

Zahrada permakulturní a přírodní toho mají hodně společného. Hospodaří se na nich ekologicky a na obou mohou vyrůst okrasné i užitkové rostliny. V čem je tedy ten hlavní rozdíl a jak mohou takové zahrady vypadat?

Na zahradě by mělo být vše všestranně užitečné. Vlastnoručně vypěstovaná zelenina chutná lépe. Pokud jste se na své zahradě rozhodli pro ekologické hospodaření, abyste si mohli vystavit štítek s certifikací, musíte splnit spoustu podmínek. V přírodní zahradě můžete vsadit i na nepůvodní druhy, jen se nesmí šířit do volné přírody, kde vytlačují původní druhy. Květnatou louku stačí posekat jen dvakrát ročně. Určitě by zahrada měla být tak trochu divoká. Keře pro opylovače: Trnka obecná (Prunus spinosa) Keře pro opylovače: Dřín obecný (Cornus mas) Keře pro opylovače: Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) Květiny pro opylovače: Sporýš argentinský (Verbena bonariensis) Květiny pro opylovače: Šanta hroznovitá (Nepeta racemosa) Květiny pro opylovače: Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) Květiny pro opylovače: Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) Květiny pro opylovače: Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea) Květiny pro opylovače: Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) Květiny pro opylovače: Záplevák podzimní (Helianthemum autumnale) Mulč bude fungovat jen tehdy, když bude rozprostřený v dostatečné vrstvě. V některých částech přírodní zahrady je plevel vítán. I v přírodní zahradě je někdy dobré sáhnout po nůžkách a nejstarší větve z živého plotu vyřezat, rostliny se díky tomu zmladí. Mateřídouška je skvělou pastvou pro včely a čmeláky. Kromě oblíbeného drobného ovoce vsaďte také na původní dřín a trnku. V přírodní zahradě mají své místo i oblíbené cukety. Můžete se rozhodnout, zda se pustíte do pěstování moderních, nebo osvědčených odrůd. Zeleninu můžete vypěstovat i svépomocí ze semen. Přírodní zahrada nemusí vypadat nutně divoce, může být i upravená. Velkým bonusem jsou mimořádná stanoviště, kam se ukryjí i návštěvníci zahrady. elká úspora času při údržbě se na přírodních zahradách týká trávníku.

Seznamte se s permakulturou

Na obou zahradách má zahradničení tak trochu jinou logiku, než na kterou jste možná zvyklí na běžných zahradách. Důležitým tématem tady je šetrnost k životnímu prostředí.

Nikde není psáno, že je přírodní zahrada jen okrasná a ta permakulturní vyloženě zeleninová. Obě v sobě mohou snoubit od všeho trochu.

U permakulturní zahrady se ovšem klade důraz hlavně na trvale udržitelné hospodaření. Při péči o zahradu se nemyslí jen na současnost, důležité jsou také výhledy do budoucna.

Při hospodaření na takové zahradě je úkolem každého majitele udržení nebo dokonce zlepšení kvality půdy pro další generace.

Ačkoli bývají permakulturní zahrady chápány hlavně jako užitkové, své místo tady mají i rostliny okrasné, jen se tu klade mnohem větší důraz na jejich domácí původ nebo třeba na to, aby se tyto rostliny nešířily do okolní přírody, kde by vytlačovaly původní vegetaci.

Ve jménu přírody

Přírodní se zahrada dá nazvat tehdy, když se při její údržbě obejdete bez synteticky vyráběných přípravků. Přednost dáte spíše kompos­tu a na ochranu rostlin raději využijete bylinné jíchy nebo přípravky biologické ochrany.

V tomto se od permakulturní zahrady vlastně ani neliší, rozdíl ovšem bývá v podobě této zahrady. Často bývá i okrasná, ačkoli ani zeleninovým záhonům sem není vstup zakázán.

Nicméně i tady se musí při volbě rostlin přemýšlet. A proč?

Protože by měly být všestranně užitečné. V první řadě nemyslete jen na sebe, rostliny jsou tu i pro volně žijící živočichy. Přírodní zahrady jsou jim doslova otevřené.

Permakulturní zahrada pro milovníky pěstování:

Plné zeleniny

✿ Přírodní i permakulturní zahrady nejsou limitovány velikostí. Mohou mít plochu několik stovek metrů čtverečních, ale výjimkou nejsou ani pozemky mnohahektarové.

Větší permakulturní zahrady skýtají zcela nové obzory, jsou totiž jako stvořené pro pěstování zeleniny a ovoce ve velkém.

Nepředstavujte si pod nimi ale náročné pěstitelské monokultury, které by zásobovaly celou planetu čerstvou sklizní, plodiny se tu pěstují všeobecně šetrně a tak, aby se při pěstování půda spíše zúrodňovala, než aby chátrala, což se bohužel v běžné zemědělské praxi děje.

Záhony úplně jinak

✿ Jestli se ptáte, v čem se liší zeleninové záhony na běžné a na permakulturní zahradě, rozdíl najdete už na první pohled. Permakultura si totiž doslova tyká s polykulturou, pro kterou je typická smíšená kultura.

Na jediném záhonu vedle sebe rostou různé druhy zeleniny s odlišnými nároky. Půda se díky takové druhové diverzitě tak rychle nevyčerpává, svým způsobem se může její stav i postupně zlepšovat bez náročného hnojení.

Vedle sebe mohou růst například ředkvičky, různé druhy salátů, fazole i prostorově náročnější druhy posunuté lehce na okraj.

Důležité je, aby si tyto druhy navzájem nekonkurovaly svou velikostí, proto je dobré k sobě vysazovat podobně vysoké rostliny nebo ty větší pěstovat spíše na okraji.

Jak polykultura funguje?

✿ Na první pohled může vypadat trochu jako zeleninová džungle. Druhově bohatý záhon ale bývá odolnější proti chorobám a škůdcům.

I tady se s nimi setkáte, ale nezvaní hosté se tu tak rychle nerozšíří. Výhodou je také postupná sklizeň.

Hospodaření s certifikátem

Když to vidíte „přírodně“

Pokud jste se na své zahradě rozhodli pro ekologické hospodaření, které dává smysl, možná se budete moci ucházet o plaketu Přírodní zahrada nebo dokonce Ukázková přírodní zahrada.

Abyste si mohli u své zahrady vystavit štítek s certifikací, musíte splnit spoustu podmínek. Ničeho se ale nebojte, pro milovníky živých zahrad jsou to naprosté samozřejmosti.

Volně rostoucí živé ploty i bylinné trávníky

Aby se dala zahrada opravdu označit za přírodní, měla by splňovat několik kritérií. V první řadě se tu nesmějí používat umělá minerální hnojiva, herbicidy, pesticidy nebo jiné syntetické postřiky, a aby toho nebylo málo, při výsadbě se tu nepoužívá rašelina.

Určitě by tato zahrada měla být tak trochu divoká, o nepořádku ale nemůže být řeč, spíše by na pozemku měla růst spousta druhů rostlin, volně rostoucí živý plot, měl by tu být divoký koutek s planými dřevinami a sem tam i s nějakým plevelem, dále květnatá louka nebo bylinný trávník.

Velkým bonusem jsou mimořádná stanoviště, pod kterými si představte například mokřad nebo suché kamenné suťoviště.

Všestranné rostliny do přírodní zahrady

Rostliny jsou bezesporu kořením každé zahrady. V přírodních zahradách mají své místo hlavně rostliny domácí, užitečné pro opylovače.

Pro každou zahradu jsou rostliny tím nejlepším výrazovým prvkem. V přírodní nebo permakulturní zahradě ale budou muset prokázat nejen to, že budou krásné. Tentokrát totiž budou na prvním místě rostliny všestranně užitečné.

Domácí i cizí, všechno je možné

Pokud je to jen trochu možné, měli bychom na přírodní zahrady volit spíše rostliny původní, tedy domácí. Spousta z nich je neskutečně užitečná pro opylovače, jiné zase obstarávají potravu ptákům během zimy.

Další zase mohou být jedlé nebo léčivé pro člověka. Určitě se ale nemusíte omezovat jen na domácí rostliny, dokonce i ty u nás nepůvodní mohou v přírodní zahradě růst, kvést i plodit.

Jen se raději vyhněte „potížistům“. Tedy rostlinám, které se nekontrolovatelně šíří do volné přírody a vytlačují původní druhy. Přesně to se stalo u některých rostlin, které se často považují za původní, například bylinná netýkavka, akát nebo bolševník.

Stromy jako zelené slunečníky

Přírodní zahrada by měla být různorodá a umožňovat pohodlný život různým druhům živočichů, kteří by tu měli mít dostatek potravy i ideální podmínky pro hnízdění nebo rození mláďat.

Takovým univerzálním obyvatelem každé ekologické zahrady je strom, a to rovnou v bohatém zástupu. Za ideální strom do velké přírodní zahrady se považují například lípa malolistá, bříza bělokorá, hrušeň, jabloň, třešeň nebo jiné ovocné druhy.

Vybírejte takové druhy, které budou mít co nabídnout široké škále živočichů od drobných savců v podání veverek přes ptáky až po včely nebo jiný užitečný hmyz.

Spolehlivé keře

Ptákům vyhovují hustě větvené keře s trny, které je při hnízdění ochrání před dravci. Druhy s bobulemi jsou zase vítanou jídelnou pro plodožravé ptáky, ti semenožraví si pochutnají na semínkách.

Keře využijete nejen při výsadbě na klasické záhony nebo do keřových skupin, vyřešíte jimi i nedostatek soukromí. Perfektně se hodí třeba do volně rostoucího živého plotu.

Skvěle tu poroste ovocný muchovník, dřín nebo tradiční šeřík, pustoryl, zlatice, stálezelená hlohyně nebo třeba komule, kterou možná znáte jako motýlí keř nebo letní šeřík.

Nezapomeňte ani na květiny

První jarní cibuloviny jsou spolu s ovocnými stromy prvním zdrojem pylu a nektaru pro vyčerpaný hmyz. Co nabídnout ale mají i tradiční trvalky, letničky nebo dvouletky.

Pozor si dávejte na šlechtěné odrůdy, některé jsou totiž sterilní, takže ani nekvetou. Vhodné jsou původní rostliny.

Skvělou volbou budou bylinky. Pastvou pro včely a čmeláky budou meduňka, máta, bazalka, zavinutka nebo mateřídouška.

Aby bylo všechno jako v bavlnce

Žádná zahrada není nikdy úplně bez práce, dokonce ani ta přírodní. Ačkoli jsou tyto zahrady často vnímány jako naprosto bezúdržbové, ve skutečnosti i tady budete muset občas přiložit ruce k dílu.

Také jste si možná představovali přírodní zahradu jako neukočírovatelný nepořádek, ale pravda je, že i ona může být promyšlená do nejmenšího detailu i být uklizená.

Ostatně nepořádek může vzniknout i na běžné okrasné zahradě. Jak je to tedy s údržbou ekologicky šetrné zahrady? Je opravdu snazší, nebo je stejně náročná?

Záleží na typu

Sice se tyto zahrady všeobecně nazývají přírodními, ale každá bude originálem. V některé budou převažovat keře, jinde zase na plné čáře povedou ovocné stromy a květnatá louka.

Velká úspora času při údržbě se na přírodních zahradách týká trávníku. Ten je tady totiž úplně jiný.

Protože v něm rostou různé druhy bylinek i plevelů, je mnohem odolnější vůči suchu i sešlapu. Navíc se nemusí ani tak často sekat, čímž ušetříte několik hodin času měsíčně.

Ještě méně náročná je květnatá louka, ideální společník pro ovocné stromy v sadu. Louku stačí pouze dvakrát ročně posekat, žádné hnojení ani zálivku nepotřebuje.

Pokud se tedy rozloučíte s nízko sečeným rozmazlovaným trávníkem, ušetříte si opravdu hodně práce.

Jak je to s vlastně plevelem?

Ani tyto zahrady by se samozřejmě neměly nechat úplně zarůst plevelem, jen se k němu přistupuje trochu jinak. V přírodních zahradách se totiž ve velkém mulčuje, zamulčované jsou jak okrasné, tak i zeleninové záhony.

Jemně posečená tráva, štěpka nebo sláma fungují jako peřina, která zamezuje rychlému vysychání půdy i nadměrnému zarůstání plevelem. V některých částech zahrady je ale plevel dokonce vítán.

Jako doma bude v divokém zahradním koutku, kde klidně mohou vyrůst pcháče i další plevelné stálice.

Věděli jste, že plevele představují přirozenou potravu pro některé dnes už chráněné druhy motýlů? Jejich housenky jsou závislé mnohdy právě na plevelech, proto na to myslete.

Údržbu si usnadněte

Údržba zahrady nemusí být noční můrou, stačí si ji už dopředu trochu usnadnit tím, že zvolíte na údržbu méně náročné výsadby.

Dejte zelenou volně rostoucímu živému plotu

Je čím dál oblíbenější i v běžných okrasných zahradách. Jeho podstatou jsou keře, které nevyžadují pravidelný řez. Jednoduše je přibližně čtyři až pět let necháte volně růst a těšíte se z jejich krásy.

Patří sem jak druhy okrasné, tak i jedlé. V přírodní zahradě vsaďte hlavně na druhy, které nabídnou plody ptákům, úkryt v trnitých větvích nebo třeba květy plné nektaru hmyzu.

Po několika letech je ale i tak dobré sáhnout po nůžkách a nejstarší větve z tohoto živého plotu vyřezat, rostliny se díky tomu zmladí a budou vám dělat radost další roky. Můžete je ale nechat i bez řezu, ptáci vám za to budou opravdu vděční.

Hlavně v hustém sponu

Další možností, jak si usnadnit pletí nebo zalévání je pěstování rostlin v hustším sponu. Rostliny tak spíše zarostou volné plochy a povrch půdy zakryjí svými listy, takže zabrání nadměrnému vysychání půdy.

Řezat, nebo ne?

Řeč je hlavně o ovocných stromech. Na některých přírodních nebo permakulturních zahradách se totiž tyto dřeviny pěstují bez potřeby řezu.

Ano, opravdu to tak je, ale musíte počítat s tím, že plody u jabloní nebo hrušní budou sice hojné, ale o dost drobnější.

Neprořezávané dřeviny navíc rychleji stárnou, což může u některých odrůd zkrátit jejich životnost. Nejlepší je volit zlatou střední cestu, kdy se řezu nebudete úplně bránit.

Mulčujte!

To by mělo být přikázání pro každého přírodního zahradníka. Nejenže tento „šikovný“ materiál zabraňuje nadměrnému zaplevelení, ale výrazně také snižuje potřebu zálivky.

Minerální, nebo organický?

V přírodní zahradě můžete zvolit klidně oba typy. Minerální mulč má podobu štěrku, kamenné drtě nebo kačírku.

Protože v létě ochlazuje půdní povrch, funguje jako výborná přírodní klimatizace. Organický mulč v podobě trávy, slámy nebo štěpky zase půdu lehce ohřívá, což ale bývá hlavně u zeleniny nebo brzy na jaře v jakékoli výsadbě výhodné.

Hlavně dodržte doporučenou vrstvu

Mulč bude fungovat jen tehdy, když bude rozprostřený v dostatečné vrstvě. U minerálního mulče si vystačíte s pěti centimetry, organické materiály se ale poměrně rychle rozkládají, proto se u nich doporučuje deseticentimetrová vrstva.

Zeleninové a ovocné tipy

Ekologicky šetrně se dá vypěstovat zelenina i ovoce. Možná budete překvapeni, jak snadné to ve skutečnosti je.

Každou zahradu si užijete nejvíce tehdy, když si do ní můžete dojít pro šťavnaté ovoce a zeleninu. V zahradě přírodní i permakulturní se můžete rozhodnout, jestli se pustíte do pěstování moderních, nebo starých, léty osvědčených odrůd.

Když chcete semenařit

Pokud se zajímáte o zahrady soběstačné, určitě jste narazili na semenaření svépomocí. V současné době je poměrně oblíbené, ale není u všech odrůd možné.

U moderních F1 hybridů se s touto možností rozlučte. Ačkoli i tyto odrůdy semena často produkují, vyrostou vám z nich rostliny vzhledově odlišné od původního výpěstku.

Jedná se totiž o rostliny rodičovské, ze kterých byl hybrid získán šlechtěním. Jestli tedy chcete být v osivu soběstační, zaměřte se na staré nebo původní odrůdy.

Jsou i méně náročné

Původní odrůdy pěstovali už naši rodiče a prarodiče, ostatně právě oni byli mnohdy na sběru semen závislí. Postupem času jsme si ale zvykli, že si můžeme kdykoli koupit nové osivo, takže se na původní odrůdy trochu zapomnělo.

Pokud ale pěstujete zeleninu ve velkém, určitě se vám semenaření vyplatí. Staré odrůdy jsou navíc v mnoha ohledech jedinečné. Často totiž chutnají mnohem lépe než moderní šlechtěnci, kromě toho si poradí i s horšími podmínkami.

Do čeho se pustit

Je jen na vás, jakou zeleninu zvolíte. I v přírodní nebo permakulturní zahradě vypěstujete skvělé cukety, šťavnatá rajčata nebo okurky.

I když by se to tu nemělo moc přehánět se zaléváním, pravda je, že jakmile se záhony mulčují, pravidelné zalévání odpadne. Zalévá se tu hlavně po výsadbě sazenic, které musejí zakořenit, nebo v době, kdy několik týdnů nezaprší.

Rozhodně ale neplatí, že by nebyla zelenina z přírodní zahrady dostatečně narostlá. Jedno je ale jasné, bude obsahovat spoustu minerálů a vitaminů.

Zkuste i vytrvalou zeleninu

Některé druhy zeleniny dokonce nemusíte ani každý rok vysévat. Už jste slyšeli o vytrvalé zelenině?

Dobrou volbou bude například šťovík, topinambur, chřest, černý kořen, artyčok nebo třeba cibule zimní. A protože se některé zvyky vracejí a jiné zase nově přicházejí, můžete na zahradě pěstovat i u nás oblíbený křen nebo trochu novější wasabi.

Něco sladkého na zub?

Proč také ne, když se do každé přírodní zahrady určitě vejde i drobné ovoce nebo ovocný strom.

Dobrou zprávou je, že u ovocných rostlin nemusíte ani přemýšlet nad tím, jestli se do těchto zahrad hodí, jsou totiž neskutečně užitečné nejen pro pěstitele, ale také pro volně žijící živočichy.

Tradiční ovocné stromy jsou jasnou volbou

V každé přírodní zahradě se určitě najde volné místo pro jabloň, hrušeň, třešeň nebo slivoň. Volte co nejpřirozenější pěstební tvar, přírodní zahradě sluší přirozenost.

Ideální budou čtvrtkmeny, polokmeny nebo vysokokmeny. I tady si můžete stejně jako u zeleniny zvolit, jestli dáte přednost moderní roubované odrůdě, nebo odrůdě staré. Stále více jsou oblíbené stromky pravokořenné, tedy takové, které nejsou roubované.

Hurá pro drobné ovoce

U drobného ovoce dokonce nebude na škodu, když se bude jednat vyloženě o „exoty“.

Naprostá většina běžně pěstovaného drobného ovoce je totiž naprosto neškodná, nešíří se nekontrolovatelně do krajiny a je vesměs užitečná i pro včely a další hmyzí obyvatele zahrady.

Určitě vsaďte na borůvky, klikvy, rybízy, angrešty, maliník i ostružiník. Pokud přece jen budete chtít pěstovat naše původní druhy, vysaďte dřín obecný a trnku obecnou.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
jana

Obdivuji myšlenku permakultury a její principy. Velmi poučný článek, který vysvětluje, proč bychom měli přemýšlet o budoucnosti a pěstovat zodpovědně. Stojí to za zvážení!

vera

Úžasné čtení. Inspirace k akci pro každého, kdo má alespoň kousíček zahrady. Hudba pro mé uši a soulad s přírodou pro můj životní styl.

ludmilamarkova

Tak to se mi moc líbí! V Ostrave se vidí spousta štandardních zahrad, ale přírodní zahrada? To je topka! Musíme začít myslet víc na přírodu.

sdílejte článek
Předchozí článek
Související články
Ráda zavařujete a zbyly vám sklenice? Vezměte lepidlo, provázek, barvy a štětce a vyrobte z nich něco pro radost i užitek. Stát se na chvíli designérem osvěží ducha a vaši kreativitu. Retro pro švadlenky 1. Budete potřebovat klubko režného provazu, čistou sklenici od kompotu, pár knoflíků a lepidlo nebo tavicí pistoli na silikonové tyčinky. Také […]
Máte doma nasušené bylinky či květiny nebo se k sušení chystáte? Pak jim pořiďte slušivý obal, který můžete využít také na sušené houby. Co budete potřebovat? ➜ látky, stuhu, provázek nebo šňůrku ➜ šicí potřeby, nůžky, pravítko, krejčovskou křídu nebo fix, špendlíky, spínací špendlík, jehlu a nit ➜ pokud máte v plánu vyrobit větší sáček, bude […]
Vytvořte spolu s vašimi ratolestmi kouzelné barevné rybičky nebo ptáčky ze starých cédéček. Výroba této veselé dekorace bude bavit nejen děti, ale i vás! A.  Snad každý má doma nějaká stará CD, která už nepotřebuje. A to je skvělý materiál pro tvoření. Zapojte do něj i svá vnoučata nebo děti a vyrobte společně roztomilé rybičky nebo ptáčky. Kromě […]
Máte doma pár mušliček z dovolené u moře? Použijte je  k vytvoření krásné dekorace, která vám bude pláže a koupání ve slaných vlnách připomínat. Krok za krokem 1. Pokud máte velkou mušli, jako je ta naše, můžete si z ní vyrobit talířek na šperky. Nejprve neupravenou vrchní část lastury vydrhněte v roztoku vody a sody a […]
reklama
Partnerské vztahy
A pak přišel rozvod…
Po pádu ze schodů se o mě staral syn, který se k nám na chvíli přistěhoval. Když se ale vracel domů k manželce pro nabíječku, spatřil něco, co ho málem zničilo. Když se můj jediný, vymodlený syn Tonda ženil, byla jsem štěstím bez sebe. Dlouho to vypadalo, že nám snad zůstane doma na krku a bude se starat […]
Recept na šťastný vztah je tak prostý
Stačí znát pravidlo 2-2-2, a nikdy nic vaši lásku nezničí. Fígl je pouze v tom, že si na sebe s partnerem pravidelně uděláte čas, který budete trávit jen pospolu. Když už se jednou na tuto cestu dáte, je důležité ji dodržovat. Naplánujte si tento čas dostatečně dopředu a nedovolte, aby vám do toho něco vlezlo.  Uvidíte, že se to vyplatí a do vašeho vztahu se znovu […]
Čím muže vytáčíme?
Víte, jaké projevy a vlastnosti jdou chlapům nejvíc na nervy? Zamyslete se, zda to nejsou právě ty, které způsobují ve vašem vztahu nejčastější rozbroje. Udělejte si občas inventuru, zda některým svým chováním nesbíráte v očích svých protějšků minusové body. Nesnesitelné žárlení „Kde jsi byl? Proč jsi přišel pozdě? S kým tam půjdeš? Budou tam i nějaké ženy?“ […]
Proč se druhá manželství rozpadají?
Důvodem, proč druhá manželství často selhávají, bývá i složitý vztah s nevlastními dětmi. Je náročné skloubit dvě různé rodiny, chce to spoustu trpělivosti. Lidé se rozcházejí, scházejí, navazují nové vztahy. Je to ovšem daleko složitější, když v tom jsou zakomponované děti či vnoučata. Tehdy daleko víc přemýšlíte, zda si do života někoho pustit. A není to snadné. Důležité je ujasnit […]
Cestování
Krásně vyhřátá Egejská riviéra
Pláže tu jsou nádherné, moře tyrkysové a lidé příjemní. Většina se cítí být Řeky, i když už dávno patří Turecku! To nevadí! Poznáte tu díky tomu dvě úžasné kultury! Na Egejskou riviéru se jezdí hlavně za sluncem, úžasnými plážemi a průzračným mořem, které má tyrkysový nádech. Dovolenou si tu můžete zpestřit také výlety za antickými památkami, kterých tu […]
Ostrov věčného jara
Madeira je portugalské souostroví v Atlantském oceánu. Jedinými obydlenými ostrovy jsou Madeira a Porto Santo. Patří mezi celoročně vyhledávané turistické lokality hlavně kvůli stálé teplotě a přírodním krásám. Madeira je nazývána ostrovem věčného jara. Teplota zde ani v zimě neklesá pod 18 °C, v září a říjnu je zde příjemných 25 °C, takže je ideální […]
Španělské klenoty – Kanárské ostrovy
Pokud jste ještě nestihli dovolenou a plánujete ji spíš v babím létě či na podzim, pak jsou pro vás Kanárské ostrovy ideální volbou. Znáte nejkrásnější pláže jednotlivých ostrovů? Nyní vám je přiblížíme. Gran Canaria Uvádí se, že Gran Canaria je nejrozmanitější ze všech Kanárských ostrovů. Má desítky krásných pláží, některé jsou plně vybavené pro lenošení […]
Nejlepší chorvatské ostrovy
Kouzelných ostrůvků kolem dalmáckého pobřeží je mnoho. Na všech objevíte bohatou historii, krásnou přírodu a milé domorodce, kteří se vám budou ochotně věnovat. Olivové háje a zálivy Ostrov Korčula je úžasné místo v Jaderském moři, známé svou malebnou krajinou a bohatou historií. Hlavní město Korčulu najdete na východní straně ostrova. Je centrem všeho dění, má krásné pláže i středověkou architekturu. […]
Krása a zdraví
Vygumujte vady pleti!
Pojďte trochu prozkoumat svět pih, bradavic a krevniček. Jak se kožních novotvarů zbavit a kdy jsou nebezpečné? S námi si teď uděláte jasno. Každý z nás má na kůži nějakou tu skvrnu či znaménko. Ale jak poznat, co je bezpečné, a co ne? A co dělat, když se nám nějaká znaménka nelíbí? Škola likvidace bradavic Bradavice […]
Hvězdné líčení z červeného koberce
Konturování může vypadat jako věda, ale ve skutečnosti to není tak horké. Mnohé z vás se mylně domnívají, že to obnáší silné vrstvy make-upu, ale není to docela pravda. Zamaskujte své nedokonalosti a zvyšte si sebevědomí. Že jste se nenarodila s nosem jako z katalogu, to dnes není problém. A nemusíte nutně spěchat na estetickou kliniku a […]
Domácí wellness, živá voda pro kondici
Wellness je cesta k souladu mysli, duše a těla i k očistě odpočinkem. Wellness není mnohatisícová investice do vířivky v obýváku či sauny na terase. Co tedy dělat? Cesta k vytoužené harmonii vede přes koupele, aromaterapii, vodní procedury a masáže v klídku vaší koupelny. Domácí lázeňský den Už si připusťte, že po dnech plných stresu, kdy bylo třeba po dovolené zase naskočit do plného pracovního a domácího výkonu, potřebujete […]
Přírodní poklady na bolavé, ztuhlé klouby
Začalo vás bolet koleno nebo cítíte v kloubech či svalech ztuhlost? Zkuste některý ze starých a jednoduchých návodů prověřených mnoha generacemi.  Bolest kloubů není zdaleka jen nemocí starých babiček. Stále častěji trápí také mladší generaci. V některých případech může za bolesti obezita, kvůli které jsou klouby nadměrně zatěžovány, v jiných je příčina zcela opačná – nadměrná sportovní zátěž. Jak […]
Magický svět
Ocitli jsme se v minulosti? V jeskyni z doby lovců mamutů
S vnuky ráda chodím na houby. Je to naše oblíbená zábava. Jednou jsme se před deštěm ukryli do jeskyně, a to, co jsme tam viděli, nám nejspíš nikdo nikdy neuvěří. Byly prázdniny, moje dcera nám jako každé léto přivezla své děti, které si u nás na vesnici rády užívaly letní dny. Byla vždycky náramná legrace, největší úspěch […]
Magické drahokamy a jejich moc
Drahokamy jsou odpradávna ceněny nejen pro svou krásu, ale také pro magické vlastnosti. Víte, jaká tajemství se v nich skrývají? Drahokamy jsou nejen krásné, ale i mocné nástroje pro zlepšení našeho zdraví a duševní pohody. Každý kámen nese svoji vlastní energii, která může obohatit váš život a přinést pozitivní změny. Zkoumáním jejich vlastností a využitím v každodenním životě můžete objevit […]
Nejlepší oddech podle znamení
Každá z nás má o ideálním relaxu jinou představu. Jedna chce ležet na pláži, druhá touží po rozhlédnutí z vrcholku hory. Jaké místo a aktivity se nejlépe hodí pro vás? Hvězdy vám prozradí, kde a jak si nejlépe dobijete energii. Beran 21. 3. – 20. 4. Pro energického Berana je zahálka a dobíjení baterek synonymem pro […]
Pes zabránil paničce ve smutném rozhodnutí
Nechtěla rozbít manželství a na roli svobodné matky se necítila. Rozhodla se pro zoufalý krok. Naštěstí její čtyřnohý přítel věděl, kde hledat pomoc. Láska je někdy slepá a nedá se ovládat rozumem. Zejména když je člověk mladý. To byl případ naší kolegyně Janičky, která k nám nastoupila hned po maturitě. Byla to moc milá holka, hned si získala […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poslední velký bál Romanovců bavil i carevnu
historyplus.cz
Poslední velký bál Romanovců bavil i carevnu
Sloužící převlečení za kozáky mají rty promodralé zimou. Musí ale vydržet. Lemují schodiště, jimiž vstupují vzácní hosté, pozvaní na kostýmní bál, do Zimního paláce. Mrznout tu budou dlouho, protože pozvaných je hodně přes 300 lidí.   Z výkvětu Ruska si nikdo nechce nechat tuto ojedinělou příležitost ujít. Car Mikuláš II. (1868–1918) totiž pořádá velkolepý ples, jímž
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
Záhadná hrobka Chaseových: Kdo si hraje s rakvemi mrtvých?
enigmaplus.cz
Záhadná hrobka Chaseových: Kdo si hraje s rakvemi mrtvých?
Na ostrově Barbados v Karibiku od 18. století stojí tajemná hrobka, ve které dříve docházelo k nevysvětlitelnému jevu. Rakve v ní uložené se prý samy od sebe pohybovaly! Jako by mrtvoly v nich byly n
Jehly v jahodách! Kdo je má na svědomí?
epochaplus.cz
Jehly v jahodách! Kdo je má na svědomí?
V supermarketu mají dnes slevy na jahody, tak si jich muž koupil hned dvě balení. Už se těší, až se do nich zakousne. Jenže doma ho čeká nemilé překvapení. Lahodné ovoce obsahuje ostré jehly, které mu uvíznou v hrdle. Okamžitě volá záchranku. Většina potravin v obchodech je balená, což možná na zákazníky působí tak, že jsou bezpečné.
Vědci vyvíjejí ochranu včel a čmeláků před pesticidy
21stoleti.cz
Vědci vyvíjejí ochranu včel a čmeláků před pesticidy
Vědci připravili „vakcínu“ pro včely, která by je měla ochránit před pesticidy, a podle prvotní studie se zdá, že funguje. Výsledky, které byly zveřejněny v časopise Nature Sustainability, ukazují, že
Dokonalost přírody zachycená v komplexní kráse
iluxus.cz
Dokonalost přírody zachycená v komplexní kráse
Eros Energy je nejnovější pánská Eau de Parfum od Versace, jedinečný parfém s výraznou vůní a dlouhotrvající vonnou stopou. Láska, vášeň, krása a touha jsou a vždy byly klíčovými hodnotami značky a
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
epochalnisvet.cz
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
MĚLNICKÉ VINOBRANÍ 2024
epochanacestach.cz
MĚLNICKÉ VINOBRANÍ 2024
Mělnické vinobraní je jedním z nejstarších a největších vinařských festivalů v České republice! Jeho historie sahá až do roku 1911, kdy se uskutečnila první slavnost vína. Dnes je jednou z nejvýznamnějších společenských a kulturních událostí v regionu. I v roce 2024 se můžete těšit na tři dny plné zábavy, dobrého jídla, vína a bohatého kulturního programu
Viděla jsem svého anděla, odnesl mě do bezpečí
skutecnepribehy.cz
Viděla jsem svého anděla, odnesl mě do bezpečí
Rodiče mě našli uprostřed rybníka na malém ostrůvku. Nikdo nikdy nezjistil, jak jsem se tam dostala. Já ale vím své, donesl mě tam zvláštní pán s křídly. Anděl strážný? Co občas dovedou malé dětičky vymyslet a jak umějí nahnat strach svým rodičům a prarodičům, o tom snad ani netřeba nikoho přesvědčovat. I já jsem byla malé, zdánlivě nevinné dítko, které
Karlovy Vary: město zážitků pro celou rodinu
panidomu.cz
Karlovy Vary: město zážitků pro celou rodinu
Doba, kdy se do lázní jezdilo výhradně na léčení po nemoci, na měsíc, a hlavně se žádankou od lékaře, už je pryč. Novým trendem je Medical Wellness, kombinace profesionální léčebné kúry s wellness programem a aktivním odpočinkem. Do lázní dnes Češi míří hlavně za prevencí a posílením zdraví a imunity. Současně mnohem více než dřív žádají profesionální
Dokáže Benoni zachránit svůj vztah?
nasehvezdy.cz
Dokáže Benoni zachránit svůj vztah?
Krizi v manželství má herec Štěpán Benoni (40) ze seriálu ZOO řešit už delší dobu. Dokonce se mluvilo o tom, že se od své krásné ženy Vladimíry Benoni (40) ze společného srubu na Šumavě odstěhoval.
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz
3
0
Would love your thoughts, please comment.x