Ucpaný nos, nebo naopak nezastavitelná vodnatá rýma, oteklá sliznice, zanícené oči… Kdo se někdy setkal s alergií, jistě moc dobře ví, že to není žádná legrace.
Alergeny začínají nabírat na síle už během časného jara. Když ale vyrazíte do boje včas, můžete nepříjemné příznaky alespoň trochu zmírnit!
Pylová sezona má tři období. To, které je před námi právě teď, je období dřevin. Jako první se po zimě hlásí hlavně lísky a olše, které dokážou pořádně potrápit.
Nejhorší období nastává zhruba od května do července, kdy rostou všemožné druhy trav, se kterými má problém až 50 % pacientů. Sezona se někdy může protáhnout klidně až do září. Na podzim zase člověku škodí hlavně plevel.
Pečujte o svá střeva
Příčinou alergií často bývá špatně fungující imunitní systém, který se ze 70 % ukrývá ve střevech. Pokud máte střevní mikroflóru v pořádku, je vaše obranyschopnost silnější. Do jídelníčku zařaďte fermentované potraviny, které jsou bohaté na probiotika.
Dopřávejte si hodně zeleniny, ovoce, libového masa, ryb, luštěnin, bílkovin a také zdravých tuků. Naopak omezte průmyslově zpracované potraviny, polotovary a potraviny, které obsahují histamin. Mezi ně se řadí například uzené sýry, salámy a čokoláda.
Bez stresu jde všechno lépe
Opravdu to není jenom fráze. Psychická nevyrovnanost má velký vliv na vaše zdraví, alergie nevyjímaje. Stres navíc dokáže alergie několikanásobně zhoršit.
Odbourat stres je sice běh na hodně dlouhou trať, když se s ním ale naučíte efektivně pracovat, budete mít vyhráno.
Nezapomeňte na pravidelný pohyb, naučte se správně dýchat a meditujte. Do své denní rutiny zařaďte také jógu, u které budete poslouchat relaxační hudbu. Najděte si nějaký koníček, který vás přivede na jiné myšlenky, a sem tam si zajděte na masáž.
Myslete na prevenci
Pylové alergie jsou sice náročné, když se ale zaměříte na prevenci, snížíte jejich těžký průběh. Čerstvý jarní vánek je sice příjemný a vnese do vašeho příbytku pohodu a novou energii, jenže tím zároveň domů vpustíte i spoustu nechtěných alergenů.
Když už, tak větrejte vždy jen ráno, kdy jich ještě ve vzduchu tolik nevíří. Zvažte také instalaci speciálních sítí do oken, které pyly dokážou účinně zachytit.
Pyly samozřejmě ulpívají na pokožce, ve vlasech a na oblečení, takže i na to je třeba dbát. V neposlední řadě si rovněž pravidelně proplachujte nos, ideálně mořskou solí pomocí speciální konvičky.
Účinnou pomoc hledejte především v přírodě
Na většinu známých alergií zabírají také bylinky. Například kopřiva dvoudomá přispívá ke snížení tvorby histaminu, zázvor eliminuje příznaky alergické rýmy, česnek působí jako přírodní antihistaminikum a máta peprná dokonale pročistí vaše tělní dutiny.
Vsadit můžete také na kurkumu, která obsahuje látky, jež zvyšují odolnost vůči alergiím.
Mám to taky, každý jaro je to horor. ale fakt dobrý tipy v článku, určitě zkusim tu jógu a meditaci, i když jsem docela skepticka že to pomůže. Ale co, za zkoušku nic nedám. Kapesníky už mám nachystaný.
Jako alergička to mám každej rok těžke, ale aspoň vidim, že se dá něco dělat. Tyhle tipy s jídlem a strevama jsou fakt dobrý! Už jsem slyšela, že to pomáhá, ale takhle pěkně sepsaný jsem to ještě nečetla. Díky za info!