nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Založte si zahradu plnou ovoce
Založte si zahradu plnou ovoce
Ovocné dřeviny jsou nejen užitečné, ale také krásné. A pokud máte přece jen na zahradě hodně prostoru, uvažujte o založení sadu, uvidíte, že nebudete litovat.

Zahrady s ovocnými stromy dnes opět zažívají zlaté časy. Kromě tradičních ovocných stromů se můžete rozhodnout i pro drobné ovoce. Jak taková ovocná zahrada může vypadat a co zvolit pro velký či malý prostor?

Jaro je jako stvořené pro založení ovocné zahrady. Pokud se stále nemůžete rozhodnout, jestli do své zahrady vysadíte jen okrasné rostliny a ovocným stromům se vyhnete, máme pro vás několik argumentů, proč to nedělat.

Ovocné stromy jsou i krásné

Častým důvodem, proč se majitelé zahrady rozhodnou vynechat ovocné rostliny, je touha po vyloženě okrasných rostlinách. Jenže ovocné stromy na jaře rozehrají tu nejkrásnější podívanou, jakou si jen dokážeme představit.

Některé druhy drobného ovoce jsou krásné i na podzim, často se totiž přebarvují do pestrých barev, což je případ borůvek, klikví, aronie i dnes oblíbeného muchovníku.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na dobu, kdy větve rozzáří ty nejkrásnější a také nejchutnější plody.

Ovocné dřeviny jsou prostě krásné i užitečné zároveň. Je jen na vás, jestli je vysadíte do okrasné části, nebo jim vyčleníte sad.

Díky vlastní sklizni ušetříte spoustu peněz a ještě budete mít zásoby na zimní měsíce. Letní odrůdy jablek se nehodí na dlouhodobé skladování. Nezapomeňte ani na angrešt, který seženete v mnoha odrůrách. Miniaturní odrůdy ovocných stromků vám porostou i ve větších nádobách. Na terase můžete pěstovat i exotické plody - jako avokádo. Drobné ovoce je pro balkon a terasu jako dělané. Ovocné stromy jsou prvním zdrojem potravy pro včely. Ovocné stromy lze zakomponovat i do okrasné zahrady. Stálice českých zahrad: Broskvoň obecná (Prunus persica) Stálice českých zahrad: Višeň obecná (Prunus cerasus) Stálice českých zahrad: Jabloň domácí (Malus domestica) Stálice českých zahrad: Hrušeň obecná (Pyrus communis) Stálice českých zahrad: Třešeň ptačí (Prunus avium) Stálice českých zahrad: Švestka domácí (Prunus domestica) Stálice českých zahrad: Meruňka obecná (Prunus armeniaca) Tak trochu opomíjená klasika: Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Kdouloň obecná (Cydonia oblonga) - plod Tak trochu opomíjená klasika: Mišpule obecná (Mespilus germanica) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Mišpule obecná (Mespilus germanica) - plod Tak trochu opomíjená klasika: Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) - květ Tak trochu opomíjená klasika: Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) - plod Mandlovník má nejen skvělé plody, je i okrasný strom. Mandloně jsou citlivé hlavně na chlad. Lísku potkáte na každém kroku, ale můžete si ji vypěstovat. Kaštanovníky i ořešáky můžete pěstovat jako solitéru na volném prostranství i jako součást ovocného sadu. Skořápkoviny se s ovocnými stromy skvěle doplňují. V ovocném záhonku mohou růst různé druhy bobulovitého ovoce. Malinoostružiník je nenáročný na pěstování a pyšní se slaďoučkými plody. Ovocné sady byste dříve našli u každého hospodářství. Aronie potřebuje hlavně kvalitní hlinitou půdu.

Ušetříte spoustu peněz

Vlastní sklizeň chutná vždycky nejlépe, což platí i u bylinek nebo zeleniny. Plně dozrálé plody jsou plné vitaminů a minerálů, takže fungují nejen jako zdravý doplněk stravy, ale také jako přirozená součást jídelníčku, na který jsme zvyklí po tisíce let.

Dalším důvodem, proč se pustit do pěstování vlastního ovoce, je i finanční úspora. Hlavně u jahod a borůvek je nezanedbatelná. Všechno ovoce se dá navíc i zavařit, některé dokonce i zmrazit, takže si na něm pochutnáte prakticky celoročně.

Nezapomínejte na včely

Víte, že jsou ovocné stromy mnohdy prvním zdrojem potravy pro unavené včely po zimě? Úbytek ovocných stromů se dokáže neskutečně podepsat na populaci těchto užitečných opylovačů.

Spojení včel a jabloní nebo třeba hrušní a dalších ovocných stálic má navíc svou logiku.

Ovocné květy představují pro včely zdroj potravy a včely je naopak za odměnu opylují, takže se urodí více ovoce. Právě proto je důležité dávat do ovocných zahrad také včelí úly, všechno pak dává ten nejlepší smysl.

Jak může vypadat ovocná zahrada?

Záleží hlavně na vás a na tom, kolik místa můžete těmto rostlinám dopřát. Že se dá ovoce vypěstovat na terase, už víme, ale pokud máte zahradu, otevírají se vám zcela nové možnosti.

✿ Buď se můžete rozhodnout pro to vysadit stromy i do okrasné části zahrady, nebo jim rovnou dopřejte ovocný sad. I když se někteří majitelé zahrad nechtějí pouštět do pěstování větších ovocných stromů, i tak si neodpustí drobné bobuloviny. Ty většinou nacházejí místo na speciálním ovocném záhonu.

✿ Množství vysazených stromů a keřů záleží i na tom, kolik ovoce jste schopni zpracovat a spotřebovat. Pokud si nechcete po celý rok kupovat jablka a máte možnost je během zimy uskladnit, určitě volte kombinaci letních, podzimních a zimních odrůd.

Popřemýšlet nad množstvím se vyplácí i u borůvek nebo jahodníku. Jestliže plánujete ovoce také zpracovat, v případě jahodníku počítejte s plochou nad deset metrů čtverečních. Borůvkových keřů byste měli mít více než pět.

✿ Při rozhodování o výsadbě ovoce berte v úvahu i jejich údržbu. Většina dřevin bude plodit i bez péče, je ale dobré každý rok keře i stromy prořezat.

Jde to i na balkonu a terase

Ikdyž ovocné dřeviny platí spíše za velikány, už dávno to tak úplně není. Jabloně, hrušně, meruňky i broskvoně seženete v miniaturních odrůdách, které bravurně porostou i ve větších nádobách na balkonu nebo terase.

Na výběr máte odrůdy sloupovité, které si po celou dobu drží štíhlý tvar, nebo odrůdy miniaturní, tedy takové, které vypadají stejně jako běžné ovocné stromy, jen dorůstají sotva metru a půl.

Zkuste také drobné ovoce

Ideálním řešením na terasu jsou všechny možné druhy drobného ovoce. V květináčích si hravě vypěstujete třeba borůvky.

Pokud nemáte místa nazbyt, poohlédněte se hlavně po kompaktně rostoucích odrůdách vyloženě určených pro pěstování v nádobách. I v poměrně stísněných podmínkách si kromě borůvek vypěstujete také lahodný rybíz a angrešt.

Skvělou volbou je rovněž jahodník. Kromě běžných odrůd můžete vyzkoušet i jahodník převislý nebo měsíční. Možností je opravdu hodně.

Tradice z ovocného sadu

Generace před námi byly na pěstování vlastního ovoce odkázány. Jabloně, hrušně i různé druhy slivoní jsou ale aktuální i dnes.

Zbytky původních ovocných sadů ještě můžete sem tam vidět ve volné krajině nebo ve vesnicích, ale jejich tradice se zase obnovuje. Pokud si chcete jeden takový, plný šťavnatého ovoce založit, poradíme vám, jak na to.

Pro hodně ovoce i pro radost

Ovocné sady byste dříve našli u každého hospodářství. Pěstovaly se v nich hlavně osvědčené odrůdy, které umožňovaly široké využití v kuchyni.

Velký důraz se kladl i na postupné dozrávání, důležitá tedy byla i ranost daných odrůd. Dnes bychom tyto odrůdy označili jako staré nebo původní.

Ani nyní nechybějí v nabídce, jsou totiž odolné proti některým „moderním“ chorobám a navíc skýtají zase trochu jiné možnosti využití.

Pokud se rozhodnete pěstovat staré odrůdy, nejširší nabídku najdete hlavně mezi jabloněmi, ale určitě stojí za pozornost i hrušně nebo třešně.

S odrůdami se dá kouzlit

Při výběru stromků se zaměřte na dobu dozrávání. V případě jabloní a hrušní se zajímejte o to, jestli se jedná o stromky letní, podzimní, nebo zimní.

Zatímco letní odrůdy nesnesou dlouhodobé skladování, o dost lépe na tom jsou odrůdy podzimní nebo rovnou zimní. Při správném výběru se můžete stát v případě jablek a hrušek naprosto samostatnými, obzvlášť pokud máte správné podmínky pro uskladnění.

Do každé zahrady

I jediný strom dokáže potěšit a pokrýt alespoň část spotřeby šťavnatých plodů. Jestliže ale máte na zahradě dost místa, vyplatí se uvažovat nad založením sadu.

Velikost sadu může být různá od několika stovek až po tisíce metrů čtverečních, záleží jen na tom, kolik místa máte k dispozici a kolik stromů jste schopni obhospodařit.

Může ušetřit spoustu času

I když se to může zdát nepravděpodobné, ovocné sady se často zakládají i z důvodu úspory a zjednodušení údržby. Je to totiž šikovné řešení hlavně pro mnohatisícové pozemky, u kterých se vyplatí nad náročností péče přemýšlet.

Zvlášť když pod korunami stromů vyroste květnatá louka. Ta je díky zástupu pestrých bylin neskutečně odolná vůči suchu a seč od vás bude očekávat jen jednou nebo dvakrát do roka.

Pozitivní zprávou je i to, že takový trávník nevyžaduje závlahu, hnojení ani vertikutaci.

Co všechno tady může vyrůst?

Jabloně, hrušně, slivoně ani třešně většinou nic zvláštního nevyžadují, ale třeba meruňky a brosk­voně už patří mezi náročnější sortiment.

I v jejich případě se dají sehnat pozdně kvetoucí odrůdy, u kterých se na tvorbě plodů nemusí podepsat mráz, nebo se dají vysadit na teplé a chráněné místo třeba ke zdi domu.

Ořechy a oříšky všeho druhu

I když jsou skořápkoviny trochu opomíjené, v posledních letech se o nich mluví stále častěji. Kromě běžných lísek a ořešáků si na zahradě můžete vypěstovat i vlastní mandle nebo pekanové ořechy.

Bývají častou součástí krajiny, ale najdete je i na rodinných zahradách nebo v sadech. Skořápkoviny jsou další možností, jak si svépomocí vypěstovat zdravou sklizeň. Jejich nespornou výhodou je i to, že se dají celkem dlouhodobě skladovat.

Líska a ořešák

Mezi skořápkoviny se řadí druhy, jejichž semena jsou ukrytá v pevném obalu, tedy ve skořápce.

I když se tomuto pravidlu trochu vymyká kaštanovník setý, který se lidově označuje jako jedlý kaštan, i tak se o něm často mluví jako o skořápkovině, ačkoli nemusíte jeho semínka z obalu získávat náročným louskáním.

Mezi nejoblíbenější „ořechy“ patří ty lískové a vlašské nebo také královské. Líska obecná bývá běžnou součástí volné přírody, na zahradách se pěstují především šlechtěné odrůdy s různou barvou, velikostí i tvarem oříšků.

Dříve se často tyto poměrně mohutné keře vysazovaly do volně rostoucích živých plotů. Určitě nebude nutné nijak dopodrobna představovat ani ořešák královský.

Chutná jádra ukrytá v pevné skořápce nesmějí chybět v žádném vánočním cukroví. Odrůdy ořešáku se liší nejen pevností skořápky, ale také barvou jádra. Kromě klasických odrůd s jemně krémovou barvou můžete zkusit i ty s fialově červenou.

Znovuobjevené mandloně

Mandloně patří mezi nejkrásnější „jedlé“ stromy. I když se dnes skloňují ve všech pádech a často se považují za novinku, pěstovaly se u nás už v minulosti.

Růžově kvetoucí mandloňové sady jsou ale už spíše výjimkou, našli byste je třeba na Moravě v Hustopečích.

I když jsou mandloně teplomilné stromy, díky šlechtění seženete i později kvetoucí odrůdy. I tak ale počítejte s tím, že podmínky pro pěstování mandloní jsou podobné jako u náročných broskvoní a meruněk.

Když máte dostatek místa

Kaštanovník setý, který je vám jistě dobře známý, rovněž patří mezi stromy s chutnými jádry. Ale v našich podmínkách se dají pěstovat i ořechovce pekanové.

Obři do velkých zahrad

Žádný drobeček není ořešák královský, ale jinak tomu není ani u kaštanovníku nebo ořechovce. Pokud vám není název ořechovce nijak povědomý, nehledejte v něm nic složitého, pod pevnou skořápkou se totiž nacházejí chuťově delikátní pekanové ořechy.

Dlouho se o této skořápkovině ve spojení s našimi podmínkami nemluvilo, přece jenom je to severoamerický druh, vyžadující teplé klima.

V současné době je ale k dostání spousta odrůd, které budou plodit i u nás. I když v domovině tento strom dorůstá do výšky okolo 50 met­rů, u nás takových rozměrů nedosáhne.

I tak mu ale dopřejte místo. Ořechovce, kaštanovníky i ořešáky můžete pěstovat jako solitéru na volném prostranství i jako součást ovocného sadu. V tom případě jim dopřejte odstup od ostatních stromů alespoň 15 metrů.

Na sklizeň si počkáte

U ořechovce se často uvádí, že si na sklizeň počkáte i dvě desítky let. Některé odrůdy to ale ve vyhovujících podmínkách zvládnou i za polovinu doby.

Podobně jako u kaštanovníku i u ořechovce počítejte s tím, že bude nutné vysadit dvě rostliny, jedná se totiž o cizosprašné dřeviny.

Okrasné i užitečné

I když jsou skořápkoviny v první řadě užitečné, jsou zároveň i zajímavé. Klidně jim dopřejte místo i v zahradě okrasné.

Líska není jenom jedna

Lísku potkáte na každém kroku, ale můžete si ji vypěstovat v mnoha zajímavých odrůdách i na vaší zahradě. Kromě lísky obecné můžete poznat také lísku tureckou. Že vám to nic neříká?

Líska turecká

Tentokrát se jedná o mohutný keř jako v případě lísky obecné. Líska turecká je strom, který dorůstá výšky okolo 15 metrů, a pokud se pro ni rozhodnete, určitě jí dopřejte dostatek místa.

Nejenže časem zahradu naprosto ovládne díky své široké koruně, ale bude tu růst třeba i sto let. Sklízet budete ořechy podobné těm, na které jste zvyklí u keřových lísek.

Pokud vám tento druh není povědomý, i tak jste se s ním určitě setkali. Je to totiž oblíbená dřevina do městských parků a alejí. Vysaďte ji do propustné hlinité půdy.

Nejlépe poroste na slunci nebo v polostínu, v suchém horkém létě jí dopřávejte občasnou zálivku.

Drobné ovoce se vejde všude

Borůvky, maliny, ostružiny, aronie nebo třeba rybíz všech možných chutí a barev. Drobné ovoce je přesně tím lákadlem, které vás v létě donutí k procházce zahradou.

Pokud stále váháte, jestli se vám na zahradu vejdou jabloně nebo jiné prostorově náročnější ovocné stromy, pak ale určitě nemeškejte s drobným ovocem. To se totiž vejde i na terasu.

Co byste si určitě měli vypěstovat

Drobné ovoce zažívá v posledních deseti letech opravdový boom.

Kromě tradičních druhů, mezi kterými nesmějí chybět angrešty, rybízy, maliny nebo třeba ostružiny, vás budou bavit kanadské nebo kamčatské borůvky, aronie, kříženci maliníku a ostružiníku v podání malinoostružiníku nebo také zahradní kiwi či o něco méně často pěstovaná klanopraška.

Stejně jako u tradičních ovocných stromů i tady bude platit, že je potřeba předem si promyslet, jestli si na ovoci chcete pochutnat začerstva, nebo jestli ho budete chtít vypěstovat mnohem více, aby vám zbylo i na zpracování.

Na ovocný záhon i do okrasné zahrady

Některé druhy drobného ovoce jsou nejen užitečné, ale také krásné. Například muchovníky a borůvky krásně kvetou a na podzim se přebarví do těch nejdivočejších odstínů.

Podobně barevné představení připraví i aronie, kterou možná znáte jako černou jeřabinu nebo temnoplodec. Tyto keře můžete s čistým svědomím vysadit i do okrasné zahrady.

Pokud ale máte trochu více volného místa, určitě si založte samostatný ovocný záhon, kde budete mít všechno ovoce pěkně po ruce.

Ovocné dobroty v moderním podání

Už dávno neplatí, že je rybíz jenom černý, bílý a červený. Na výběr máte i z odrůd růžových.

I tak nabízejí tradiční ovocné stromky nebo keře nové možnosti, podobně tomu je také u angreštu, jehož plody se v závislosti na odrůdě barví do zelených, žlutých, červených i růžových odstínů.

Pěstování ovoce vás prostě bude bavit. Jestli tedy nechcete zůstávat jen u zažitých odrůd, zkoušejte zajímavé novinky.

Ty ostatně najdete i u borůvek chocholičnatých, kterým se běžně říká kanadské. V jejich případě se zajímejte nejen o velikost plodů, která se může hodně lišit, ale také o termín zrání.

Rané odrůdy totiž dozrávají už v červnu, polopozdní v červenci nebo začátkem srpna a ty nejpozdnější v září. Při správné kombinaci odrůd si tak budete užívat modrofialové plody pěkné čtyři měsíce.

Vše Pěkně na jednom místě

Chcete si založit spe­ciální záhon určený výhradně pro drobné ovoce? Pak nezapomeňte, že se nároky některých rostlin trochu liší od ostatních.

Zatímco maliník, ostružiník, muchovník, aronie nebo třeba rybíz a angrešt porostou v každé kvalitní hlinité půdě, borůvkám, klikvám a brusnicím už budete muset dopřát rašelinu nebo domácí listovku. Ke svému růstu totiž potřebují kyselou půdu.

Jestli budete v jednom záhonu kombinovat i výběžkaté druhy, bez pravidelné kontroly se neobejdete.

Maliník se často celkem nekontrolovaně rozrůstá, takže budete muset čas od času zasáhnout a mladé sazenice vyrýpnout. Dobrou zprávou je, že si maliník tímto způsobem snadno rozmnožíte.

V ovocném záhonku mohou růst i pnoucí druhy. Klanopraška nebo zahradní kiwi patří mezi ty nejčastější. Pokud nemají možnost se pnout po loubí nebo pergole, určitě jim dopřejte alespoň samostatně stojící oporu v podobě kovové konstrukce.

Mezi drobné ovoce se počítá také jahodník. Ten stojí v oblíbenosti na naprostém vrcholu, a není se čemu divit.

Kromě velkoplodých odrůd se pěstují také jahody měsíční, které plodí od června do příchodu prvních mrazů. Velkoplodé jahody vybírejte s ohledem na to, jak dlouho jr chcete sklízet.

Na výběr máte odrůdy jednou plodící a stáleplodící. Pro pěstování v závěsných koších budou skvělou volbou odrůdy převislé, které si zamilujete na terase. Zkuste třeba Mara des Bois.

0 0 hlasy
Article Rating
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
ludmila212

No, hezký no. Já jsem vždycky myslela, že na naší zahrádce nebude místo pro nic víc než pár kytiček, ale tohle mě fakt dostalo. Borůvky a taky jablůnky na balkoně? To si musím zkusit. A když to pomůže včelkám, tak to mám jasný. Super článek.

eliska204

Teda, ja sem vždycky chtěla mít něco zelenýho doma. A teď když čtu, jak je to všechno možný i na malejch prostorech, bejt něco jako ovocnej balkon, no nadšená sem. A to s včelama je super nápad, fakt. Víc ovoce, víc včel, všecko jako křídla. Super čtení!

prochazkova99

Velmi poutavý článek, který přináší inspiraci nejen pro majitele zahrad, ale i pro lidi s menším prostorem. Rozšiřování zeleně a podpora biodiverzity jsou v dnešní době klíčové. Pěstování vlastního ovoce je navíc skvělý způsob, jak ušetřit a zároveň přispět k udržitelnější planetě.

nikolaprochazkova

Ahoj všem, mě dost zaujalo to s těma ovocnýma stromama. Vůbec sem si nikdy nemyslela, že bych je mohla mít i na balkóně. Určo vyzkoušim pár bobulovin, co myslíte, že se bude hodit nejvíc? Chci něco, co není moc náročný. Díky za tipy!

sdílejte článek
Související články
Máme pro vás skvělý tip, jak si zajistit poklidný spánek. Už stará indiánská legenda praví, že stačí lapač pověsit nad hlavu. Noční můry se pak zachytí v pavučině lapače a ranní světlo je zničí. Ty dobré sny naopak sklouznou po šňůrkách a peříčkách zpátky do hlavy spáče. Užitečná dekorace Důležité části lapačů: 1) Středový kamínek v kruhu představuje vlastní osobnost […]
Lámete si hlavu nad tím, čím byste mohla zkrášlovat dárky pro své blízké? Zkuste si z obyčejných věcí, co má doma každá z nás, vyrobit originální razítka. Takovou zábavu jistě ocení i vaše děti nebo vnoučata. Korkový špunt nevyhazujte 1. Potřebovat budete větší korkové zátky od vína či od sektu, velice ostrý odlamovací nůž neboli nůž na koberce, temperové barvy, […]
Malování kvašovými barvami patří mezi velice starou výtvarnou techniku, kterou používali již středověcí mistři. Není divu, protože pomocí kvaše se dají vytvořit skutečně skvostná díla. Pojďme si proto povědět o této technice něco více. Kvašové barvy jsou vodové barvy, které se smíchají s krycí bělobou a ještě jsou zahuštěny lepivou látkou. V současnosti se pro tento účel nejčastěji používá arabská […]
Sukulenty jsou skvělou volbou pro každého, kdo hledá krásné, ale na údržbu nenáročné pokojové rostliny. Pokud pokojovky občas zapomínáte zalévat, nevadí, sukulenty to snesou, umí totiž přečkat i delší období bez vody. Jestliže je doma ještě nemáte, pořiďte si jich hned několik a vytvořte si z nich krásné bytové dekorace, které originálně ozdobí váš domov! Živý zelený obraz […]
reklama
Partnerské vztahy
Umíte se s ním správně pohádat?
Když spolu partneři neumí komunikovat, začnou se v nich hromadit křivdy, nevyřčené požadavky a neprojevené lítosti, a začnou se vzdalovat. Hádky jsou pak prospěšné, neboť pročistí vzduch. Umíte to? Na základě hádky můžete zjistit, zda vašemu partnerovi na vás stále záleží, co ho tíží a zlobí. Vzájemně si vyjasníte, co vám na sobě navzájem vadí, a dozvíte se, co trápí druhou stranu. Občasné […]
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás […]
Typy kamarádek, co z vás jenom sají…
Říká se, že největší jistotou a posilou každé ženy je oddaná přítelkyně. Jenže je věrnost našich kamarádek vždycky tak úplně nezištná? Jistě už víte, o čem je řeč. Některé kamarádky jsou naše spása, ale jiné nás svým chováním mohou téměř až vysávat. Poznáte v našich typech tu svoji? Stále vás kritizuje Nikdy nevynechá příležitost, aby vás shodila nebo […]
Jak najít ztracenou sebeúctu
Zamilovaná žena kvůli chlapovi umí rozbít rodinu a obětovat vše. Jenže když se na něj pověsí, přestává pro něj být přitažlivá a ztrácí v jeho očích svoji cenu. Co s tím? Muž je jako lovec. Pokud o vás už už nemusí usilovat nebo bojovat, přestane se snažit. Až když ztratíte vlastní sebeúctu, pochopíte strašný paradox, že pokud vy jste schopna […]
Cestování
Česko je rájem filmařů
Bezpočet unikátních hradů a zámků, tajemná skalní města, historická centra a rozmanitá přírodní zákoutí, to vše učarovalo českým i zahraničním tvůrcům. Procházka po filmových lokalitách právě začíná. . Adršpašsko-teplické skály Kdo se skalním městem prošel, ví, že je lokalitou, kde se může odehrávat jakýkoli příběh, romantický a stejně tak dramatický. Není tedy divu, že ji filmaři tolikrát využili. Např. první […]
Vítejte jaro z výšky!
Sluneční paprsky začínají příjemně hřát, krajina se barví do zelena, ptáci radostně zpívají. Jaro klepe na dveře! Vyrazte na vyhlídky a užijte si pohled do kraje. Vybrali jsme ty, které jsou snadno dostupné pro každého. Baba a hradiště V každém ročním období je Šumava nádherná. Místo, které pro vás bude snadno dostupné, a přitom vám nabídne parádní výhled do […]
Výšlapy na místa s neuvěřitelným výhledem
Rozhýbejte tělo a dopřejte mozku pořádnou dávku kyslíku díky nádherným výletům do české krajiny. Fascinující panoramata si užijete ve vyšších nadmořských výškách, kdy si při náročných výstupech dáte i trochu do těla. Přinášíme tipy na místa, která rozhodně stojí za návštěvu a nějaké to převýšení. Navíc často můžete využít i lanovku… Ještěd (Jizerské hory) – Dechberoucí výhledy, ale i […]
Jarní túry po českých horách
Svěží vzduch, parádní výhledy všude, kam se podíváte, a čistá hlava. To jistí túry po turistických trasách na unikátní místa, která v České republice máme. Nemáme sice Alpy, natož Himálaj, ale nudná placka naše země rozhodně není. Tiské stěny – Severozápadní Čechy Jsme v západním cípu chráněné krajinné oblasti Labské pískovce, kde si příroda kreativně vyhrála a vytvořila tady dokonalý pískovcový skalní […]
Krása a zdraví
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly […]
Vyměňte zástěru za kadeřnické nůžky
Zaplatit si kvalitního kadeřníka není levná záležitost. Ušetřete peníze a využijte našich rad a tipů, jak se dobře ostříhat doma. Často ani kadeřník na doporučení nezajistí to, abyste byla s výsledným účesem spokojená. To se pak člověku chce brečet a lituje, že tam vůbec šel! Co si tak zkusit místo marné návštěvy raději ostříhat vlasy sama doma? Nemusíte být […]
Podkladová báze dokáže s pletí kouzla
Podkladová báze není jen příprava pod make up. Její využití je široké, stačí si jen vybrat tu správnou. V kosmetické výbavě žádné ženy by podkladová báze neměla chybět. Při správném výběru a použití s ní dokážete skoro zázraky. Zdokonalí make-up Nanesením podkladové báze na vyčištěnou pleť, ošetřenou denním pleťovým krémem, jako podklad pod make-up, docílíte lepšího vzhledu […]
Abecedou proti vdovskému hrbu
Jako vdovský hrb se označuje tukový útvar vzadu mezi krční a hrudní páteří. Vzniká dlouhodobým hrbením a rozhodně to není něco, co byste chtěli. Název vdovský hrb vznikl asociací se smutkem vdov – dříve byl častější u starších žen, které byly dlouho ve stresu nebo pod velkou emocionální či fyzickou zátěží. Zátěž těla i duše Dnes se o něm mluví […]
Magický svět
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to […]
Od toho znamení se mám prý učit! Proč?
Vzala jsem si manžela Blížence a ve stejném znamení se narodil i syn. Život s nimi je pro mě strašná škola. Jsou totiž prokazatelně oba úplně jiní než jsem já! Nikdy jsem se o horoskopy nezajímala, až po revoluci se s nimi roztrhl pytel. Já jako Panna jsem pořádkumilovná, mám ráda svůj řád a disciplínu, asi po svém otci, který nás […]
Pokrmy a nápoje se špetkou magie
Víte, že kuchyně je magickým prostorem, kde nejen jídlo, ale i vaše pocity a úmysly dostávají konkrétní podobu? Pojďte štěstí naproti. Dnes už nemusíme být čarodějkami nebo alchymisty, abychom si mohli přidat špetku magie i do tak běžné činnosti, jakou je vaření – stačí vnímat naše záměry a otevřít se síle přírody. Co kdybychom do přípravy pokrmů […]
Odkud jen ta dívenka znala moje tajemství?
Na malou Kačenku nikdy nezapomenu. Tvrdila, že mě dávno zná. Opravdu jsem se kdysi kamarádila s dívkou jako ona, pak se ale stala tragédie… Děti si údajně pamatují různé zážitky ze svého předešlého života, které později zapomenou. To se píše v knihách o reinkarnacích. Nevím, co je na tom pravdy, ale já jednou potkala holčičku, která mě děsila […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz