Hemoroidy sice obvykle přímo neohrožují naše zdraví, mívají ale natolik nepříjemné symptomy, že se jich samozřejmě chceme co nejrychleji zbavit.
Rozšíření žil v konečníku, vlastně jakási obdoba křečových žil, postihuje až 70 procent dospělých.
Hemoroidy mohou způsobit bolest, silné svědění a potíže při sezení, vnitřní hemoroidy i krvácení. Jde o velmi nepříjemné a bolestivé onemocnění, v počátečních stadiích se ho ale můžete zbavit sami.
Viníkem jsou geny i špatná strava
Hemoroidy se projeví tlakem konečníku, bolestí při konání velké potřeby, svěděním konečníku a krvácením po odchodu stolice. Příčinou vzniku hemoroidů je špatná skladba stravy, nadváha, nedostatek pohybu, zácpa nebo dědičné dispozice. Často se hemoroidy objevují u žen v těhotenství nebo po porodu.
Od vlákniny po polštář
Pokud se u vás objeví příznaky, které hemoroidy provázejí, je dobré vyhledat lékaře. Pokud vám potvrdí, že se o hemoroidy jedná, ale zatím není onemocnění tak vážné, aby vyžadovalo operaci, měla byste začít jednat.
Zařaďte do jídelníčku potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako je celozrnné pečivo a zelenina. Jestliže se vám jídelníček nedaří změnit dostatečně rychle, sáhněte po vláknině ve formě tablet nebo prášku.
Dopřejte si příjemnou masáž
Vláknina zvětší objem stolice, změkčí ji a zásadně usnadní vyprazdňování. Jestliže máte sedavé zaměstnání, udělejte si každou hodinu pětiminutovou přestávku na protažení těla.
Je také dobré pořídit si na pracovní židli podsedák se středovým otvorem nebo si dopřát příjemnou masáž. Jemnou masáží břicha (přední břišní stěny) ve směru hodinových ručiček totiž podpoříte peristaltiku tlustého střeva.
Fascinující článek, který otvírá téma, o kterém se veřejně příliš nemluví. Poukazuje na to, jak životní styl ovlivňuje naše zdraví v mnoha ohledech. Zkvalitňování stravy a zvýšení pohybové aktivity jsou věru klíčové.
Ovšem, s tím jídlem to je vždycky klíčový, no. Jen mě nenapadlo, že to takhle funguje i u hemoroidů. Díky za info!
No jo, hemoroidy… to je fakt téma, který ne každý chce řešit nahlas, co? Ale dobrý je, že se dá dost dělat preventivně. To s tou vlákninou a masáží břicha je super tip. 😉
Četla jsem, že hemoroidy můžu ovlivnit i stravou, ale úplně přesně jsem si to neuvědomovala. Po tomhle článku si rozhodně zařadím víc vlákniny. A to masáž břicha? Zkoušeli jste někdo?