Po divokém dohadování mezi vámi zůstalo dusno, které by se dalo přímo krájet. Možná že vzduchem prosvištěla nejen ostrá slova, ale třeba i talíř. Napovíme vám, jak se po bouři znovu sblížit!
Hádat se je přirozená forma komunikace, vyměňovat si názory je prostě součástí partnerské přirozenosti a většina vztahů konflikt potřebuje jako úrodná půda chlévský hnůj. Vyhýbat se hádkám znamená jen pád do partnerského pekla.
Ale měli bychom se naučit, jak se správně hádat, a hlavně, jak se pak i správně usmiřovat. Hádka a konflikt v partnerství totiž představují důležitý prvek k tomu, aby láska zůstala zachována při životě.
Kudy ovšem vede stezka ke smířlivému objetí, aniž v sobě musíte dusit poraženecký pocity křivdy? Jak k sobě co nejpřirozeněji znovu najít cestu, aniž by se jeden z vás musel ponižovat?
Jaký je pravý důvod hádky?
Denní starosti se podepisují na vaší náladě a vy pak při sebemenší zámince můžete snadno vybouchnout, protože potřebujete svůj klid.
Pokud se s mužem pohádáte a tušíte, že za vaší zlostí stojí víc než to, kvůli čemu jste na něj spustila, chvíli zhluboka dýchejte a pak mu v klidu přiznejte: „Promiň, že dělám dusno. Mám starosti, takže jsem předrážděná.“
Aspoň trochu empatický partner nejspíš vaše pocity pochopí. Jestliže dokážete mluvit o skutečných příčinách otevřeně a být si navzájem oporou, potřeba agresivity se zvolna vytratí.
Nechtějte vždycky vyhrát
Je normální, že každý vnímáte situaci jinak. A čím víc zuříte, tím krajnější zastáváte názor. Ve vzteku z vás mohou vypadnout šílené věty a rádoby moudra, kterým byste se jindy jen pohrdavě smála.
„Ty jsi mi řekl… a tehdy jsi mi ještě řekl… Ty jsi udělal tohle, a naopak vůbec neudělal tohle…“ Ve vodopádu takových obvinění se ten druhý musí zákonitě utopit.
Snažte se proto odložit svou hrdost na později a prozatím se spokojte s kompromisem. Někdy je prozíravější nevyhrávat za každou cenu, ale ustoupit.
Hodinová lázeň ticha
Váš parter bývá po hádce dlouho rozhozený, že sotva ucedí: „Podáš mi sůl?“, zatímco vy už jste připravená k debatě o víkendovém výletu? To nejde. Jestli z vás napětí sklouzne jak lavina z kopce, dejte čas i tomu druhému.
Dopřejte mu alespoň hodinovou lázeň ticha. Muži se potřebují po vypětí vzpamatovat. Hádka je vyčerpá víc, protože nedokážou s pocity pracovat tak dobře jako většina žen. Jakákoli činnost odláká pozornost od bouřky. Nechte ho odpočinout si, klidně u televize, u počítače…
Oceňte jeho vstřícný krok
Pokud muž udělá smířlivý krok, nemusíte se mu sice hned vinout kolem ramen, tím spíš, pokud cítíte, že jste byla v hádce v právu. Jestliže vám ale vzápětí přinese dárek, s díky ho přijměte a vysvětlete, že potřebujete nějaký čas na srovnání myšlenek.
Zkuste se na chvíli odříznout od přítomnosti a posbírat v sobě city, které k milému chováte. Vyznání zafunguje vždycky, ať už zní jakkoli. Řekněte mu třeba: „Strašně jsi mě naštval, ale stejně tě mám ráda…“
Usmiřte se před usnutím
Nejstarším manželům bylo podle Guinnessovy knihy rekordů dohromady 205 let. Když manžel po 80. výročí sňatku zemřel ve věku sto pěti let, jeho stoletá žena prozradila recept na štěstí.
Celý život se řídili biblickou zásadou: Ať slunce nikdy nezapadne nad vaším hněvem. Jestliže totiž jdete spát naštvaní, pocity hořkosti si přenesete do nového dne, což je zhoubné pro vás i pro váš vztah.
Pokud tedy nemůžete spor vyřešit večer, zkuste si v míru popřát dobrou noc a promluvit si o všem později.
Článek jak šitý na míru po včerejšku haha. Ale vážně, když si s přítelem vyměníme ostrý slova, občas si nevim rady, jak to napravit. Díky za tipy, asi vyzkoušim to omlouvání se za moje dusno ze starostí. Tak nějak často zapomínám, že ne musim vyhrát vždycky.