Sdílíte lože s někým, kdo v noci chrápe? Nebo se tento nepříjemný problém týká právě vás? Pak je načase začít ho řešit!
Může ovlivnit spánek, nebo i partnerský vztah, chrápání je zkrátka nepříjemná záležitost. V některých případech však představuje i zvýšené riziko úmrtí.
Kvůli čemu chrápeme?
Chrápání je způsobeno vibracemi měkkých tkání v oblasti horních dýchacích cest během spánku, kdy se svaly a tkáně uvolňují. To vede k jejich zúžení nebo blokádě a charakteristickým zvukovým projevům.
Některé mohou být i jemnější, jiné ale mohou směle konkurovat zvuku motorové pily. A to už spolunocležníkům může pěkně znepříjemnit spaní.
Nejčastějšími příčinami bývají užší dýchací cesty a měkké tkáně v oblasti hrdla, nadváha nebo obezita, poloha těla ve spánku, užívání alkoholu nebo sedativ nebo tzv. spánková apnoe. A právě ta může být velice nebezpečná.
Syndrom spánkové apnoe
Při syndromu spánkové apnoe opakovaně dochází k zástavám dechu během spánku. Kvůli tomu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů.
Mozek tak začne vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů, kvůli čemuž se člověk dostává i více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se cítí unavený, vyčerpaný a stresovaný.
Navíc tak vzrůstá riziko srdečních chorob, vysokého krevního tlaku, cukrovky, obezity apod. Proto je důležité, aby byl syndrom spánkové apnoe diagnostikován a léčen co nejdříve.
Jak se léčí apnoe?
K léčbě se využívá tzv. přetlakový přístroj, který pomocí masky nasazené přes nos brání kolapsu stěn v dýchacím ústrojí. Maska se používá doma a každou noc.
Další možností je operace. Té musí předcházet podrobná konzultace s lékařem a monitoring spánku ve spánkové laboratoři nebo doma.
Podle výsledků se určí, zda je možné chrápání chirurgicky bezpečně odstranit buď tzv. úpravou nosní přepážky, nebo resekcí horního patra. Zákroky se provádějí ambulantně v lokální, případně celkové anestezii či analgosedaci a lze je také kombinovat.
Jak zmírnit „řezání pilou“
I když ale netrpíte přímo apnoe, chrápání je vždy nepříjemná záležitost. Na jeho zmírnění můžete vyzkoušet následující rady. Někdy pomůže pouhá změna polohy ve spánku.
Nejvíc člověk chrápe, když leží na zádech, proto zkuste spát na boku, v této poloze mají dýchací cesty největší průchodnost. Osvědčeným trikem, jak zabránit spaní na zádech, je zašít si do zadní části pyžama tenisový míček, který vám zabrání spát na zádech.
Často pomůže zvýšení polohy hlavy o 10–15 cm. Dobré je přes den dostatečně pít, samozřejmě ne alkohol, ten chrápání zhoršuje. Pro lepší dýchání si pořiďte zvlhčovač vzduchu, odstraňte z bytu všechny alergeny. Pomůže i horká sprcha před spaním.