Nevíte, co s neposednými prsty, a rádi byste vyzkoušeli svou šikovnost, tvořivost i fantazii? Objevte drátkování!
Základní potřeby k drátkování:
Drátky
– V kutilských potřebách nebo v železářství se dají zakoupit drátky mnoha tlouštěk, délek a barev, nejčastěji měděné, pozinkované, nerezové a různě barevné.
Paměťový drát je pevný drát, který drží svůj kruhovitý tvar a je výborný třeba pro tvorbu náramků nebo prstýnků.
Kleště
– Druhou nezbytností jsou kleště, bez nich byste se nehnuli z místa.
Potřebujete minimálně štípací kleště (pro přeštípnutí drátů různých tlouštěk), ketlovací kleště kulaté (vytvoříte s nimi různá očka a kruhy), ketlovací kleště ploché (vhodné pro přichycení drátku).
Květináč, který oživí každou zahradu
Rozbil se vám při uklízení květináč nebo hrnec s oblíbenou květinou? Nezoufejte a nekupujte nový! Opravte ho s námi originálně.
Potřebujete:
– vázací drát
– výpletový drát l kleště
1. Plést dráty začněte u dna misky. Ustřihněte dlouhý kus tenkého a měkkého vázacího drátu a k němu přikrucujte v pravidelných intervalech výpletové dráty.
2. Každý drát v polovině trochu ohněte a v ohybu přikruťte k základnímu vodícímu drátu. Po dokončení tedy získáte 20 pracovních drátů 30 cm dlouhých.
Připravenou osnovu pak připevněte ke dnu tak, že na počátku vodicího drátu uděláte smyčku, konec téhož drátu protáhněte, ohněte zpět a začněte vyplétat osnovu.
3. Jednotlivé dráty ode dna nasměrujte svisle podél stěn a postupně je upevňujte příčně vedeným dlouhým drátem. Drát stále spirálovitě táhněte a při každém střetu s příčným drátem je navzájem dvakrát zakruťte.
Každý zákrut přitom postavte šikmo. Vznikne čtvercový, tzv. základní drátenický výplet.
4. Drát vedený ode dna a křížící svislé dráty je sice dlouhý, ale přesto nestačí na celý výplet. Dojde-li vám, nastavte jej druhým drátem, který jednoduše zakroutíte do končícího drátku. Spoj pevně utáhněte kleštičkami na ohýbání drátů.
5. Drát můžete také prodloužit ozdobným způsobem. V tomto případě spoj nezakrývejte, ale utvořte z něj dekorační prvek. Konce prodlužovaného i nastavovaného drátu přiložte k sobě a pevně je zakruťte kleštěmi do sebe. Spletené dráty pak zatočte do spirály.
6. Nejjednodušší zakončení výpletu je pravidelné zakroucení konců do sebe. Výplet současně utahujte přes horní okraj květináče tak, aby vznikl pevný tah.
Konce drátů spleťte a zbytek odstřihněte a ohněte je tak, aby jejich ostří nemohlo způsobit zranění.
7. Výplet můžete ponechat v původním drátenickém provedení, chcete-li jej však pevně přitáhnout, zalomte každý rovný drátek v políčku špičkou kleští. Vznikne tak skobovité prohnutí, které působí tak trochu dramatickým vzhledem. Tímto způsobem můžete přitáhnout výplet kdekoli.
8. Celý výplet můžete zakončit ozdobnými spirálami. Stejným způsobem jako u kroku 6 přikloňte jeden konec drátu k druhému, dráty zakruťte do sebe a veďte je kolem okraje misky ke třetímu drátu.
Jeden drát opět zakruťte do třetího, přičemž zbývající drát neuštípněte, ale zatočte do spirály.
Kámen na památku
Potřebujete:
– kámen
– drát o průměru cca 1 mm
– kleštičky štípačky
– ploché nebo špičaté kleště
1. Vezměte dva drátky, dejte je na sebe křížem a stočte je dohromady těsně vedle středu. Otočte je alespoň třikrát. Konce oddělte zakroucením. Držte zkroucený drát proti kameni a zatáhněte. Ohněte otevřené dráty tak, aby ležely na obou stranách.
2. Stále držte a veďte dva spodní dráty kolem, dokud se nezkříží. Stočte je dohromady a přiložte ke kameni.
3. Roztáhněte dráty v horní části každého zkroucení přes přední a zadní část kamene — uprostřed se budou křížit.
4. Držte zkroucení na místě a stále tlačte kámen dolů do otvoru. Zatočte dráty křížící se vepředu a pak ty, které se kříží vzadu.
5. Pokračujte v kroucení střídavými stranami, dokud nedosáhnete vrcholu kamene. Na vrcholu otočte poslední páry dohromady.
6. Dva kroucené dráty stočte dohromady a poté z nich udělejte smyčku tak, že je omotáte kolem trnu. Držte jeden z kroucených drátů dolů, a použijte druhý k omotání drátů pod smyčkou.
7. Zastrčte konec ovinovacího drátu pod ten, který trčí dolů a ořízněte jej. Z konců vytvořte spirály a přitlačte je.
Kouzelný motýlek
Potřebujete:
– jakýkoli drát, který dokážete tvarovat (obecně platí, že čím měkčí drát, tím menšího motýlka lze úspěšně vyrobit)
– kleště malé kombinované a kleště malé.
1. Připravte si cca 30 cm dlouhý drát a v polovině ho přehněte. Při další práci držte drát přehnutím dole a konce drátů nahoře tak, aby tvořil tvar písmena „V“.
2. Nyní pracujte nejprve jednou a potom druhou polovinou drátu. Vezměte konec drátu a vytvarujte nejprve horní křídlo a potom hned protilehlé spodní křídlo motýla. Ohýbaný drát při tom vytvoří osmičku.
3. V místě, kde se ohýbaný drát zkříží s původním ohnutím, udělejte otočku, která spojí všechny dráty dohromady. Stejným způsobem vytvořte i druhá dvě křídla.
4. Potom přidejte ještě po jedné otočce kolem středu každým drátem. Konce drátů veďte mezi horní křídla. Budou tvořit tykadla motýlka.
5. Konce obou drátů zkraťte na stejnou délku a na jejich koncích stočte malé spirály. Tím je hotový základ motýlka a můžete začít vyplétat. Připravte si tenký drát dlouhý cca 1,5 m a v polovině jeho délky ho namotejte na střed motýla. Opět pracujte nejprve jedním a potom druhým koncem drátu.
6. Způsobů, jak vyplétat křídla, je více. Nejjednodušší je nepravidelné proplétání ze strany na stranu. Prostě jen tak, cik-cak.
Jen nezapomeňte, že při každém křížení slabého výpletového drátu se silným drátem kostry je nutné udělat slabým drátem na kostře alespoň jednu až dvě otočky.
Působivý zvoneček na branku
Udělejte radost sobě i kolemjdoucím vlastnoručně vyrobeným zvonečkem. Rychlý a snadný postup zvládne každá zručná žena!
Připravte si:
– drát o průměru 0,5 mm (černý nebo měděný)
– dřevěnou formu na zvonek a korálek
1. Udělejte očko a do kruhu vypleťte smyčky (smyčkový výplet).
2. V další řadě udělejte do každého oka smyčky. Dále pokračujte kolem celého zvonku (do každého oka jednu smyčku).
3. Zvonek sundejte z formy a vytvarujte závěsné očko.
4. Nakonec můžete pomocí 1 mm tenkého drátu nebo zkroucením drátu vytvarovat srdce zvonku a přidejte korálek.