nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Nejlepší zimní životabudiče
Nejlepší zimní životabudiče
Bylinky a zelenina vám prokážou velkou službu nejen během zimních měsíců

I když je zima kouzelné období plné zaslouženého odpočinku, i tak se na nás krátké dny a sychravé počasí podepisují. Nejlepším řešením je povzbuzení imunity.

Stačí jen trochu přistydnout a problém je na světě. Už od podzimu možná sem tam bojujete s virózami, které patří mezi nejčastější zdravotní nepříjemnosti chladné části roku.

Někdy se to s námi vleče dokonce tak dlouho, že je těžké z tohoto rozjetého vlaku vystoupit. Na všechno je naštěstí řešení, spoustu věcí můžete dělat i sami.

Doma a na zahradě máme spoustu pokladů. Naučte se je využívat všechny. Otužovat se můžete i doma. Začněte ale pozvolna. Various seed sprouts growing in glass jars, healthy vitamin rich food snack. Lucerne or Alfalfa, mung bean sprouts, broccoli sprouts seeds in glass jars. Growing Microgreens at home concept. Mangold posiluje nervový systém a pročišťuje krev. Česnek kuchyňský Růže šípková Sprouted green mung beans. Mung sprouts in bowl on wooden table. Top view. Špenát je superpotravinou nejen pro naše zdraví, ale i krásu. V případě horečky sáhněte po lipovém květu. Mateřídouška úzkolistá Místo truhlíku můžete vyzkoušet i minipařník. Kopřiva dvoudomá Cibule kuchyňská Rakytník řešetlákový Growing healthy, vegetarian food at home with your own hands. Lettuce leaves grow in a transparent plastic cup on the windowsill. Třapatkovka nachová Třezalka tečkovaná Bez černý Rakytník řešetlákový poroste skoro všude, i v méně kvalitní půdě. Zázvorovník lékařský Česnek posiluje imunitu a poradí si i se sezonními nemocemi. Hřebíček a skořice jsou skvělými bojovníky proti bakteriím. Nechat zkvasit můžete nejen květák a brokolici, ale i plodovou zeleninu. Fermentovaná zelenina je spásou pro váš imunitní systém. Preservation of healthy fresh fruit and vegetables Česnek naložený v oleji je lékem na akné, parodontózu i nemocné uši. Zelí vám dodá spoustu vitaminu C a upraví trávení.

Jak si pomoci

Pokud vás zdravotní obtíže trápí přece jen často, určitě nevynechte návštěvu svého lékaře. Při celoročních obtížích je už na zvážení, jestli se nestavit u imunologa, který bude při podrobnějším zkoumání schopný zjistit, v čem je ve vašem případě vůbec problém.

Pokud vás ale občas potrápí nachlazení, lehčí virózy i další běžná onemocnění horních cest dýchacích, můžete předcházet spoustě problémů podporou imunity.

Jak se ale říká, všechno souvisí se vším a určitě se vyplatí podívat se na sebe sama trochu více pod lupou.

Některé obtíže mohou souviset i s nedostatkem spánku, stresem, nezdravým jídelníčkem i nedostatečným nebo dokonce nevhodným pitným režimem. Oslabené tělo totiž sezonním nemocem podlehne snáze.

Je to i o doplňcích

Jestliže je váš jídelníček naprosto vyrovnaný, obsahuje dostatek kvalitních bílkovin, tuků i sacharidů, jíte pravidelně a po celý den průběžně pijete, nejspíše nemáte nouzi o dostatek pro tělo prospěšných látek.

I pitný režim je pro tělo důležitý, při dostatku vody jsou totiž z těla průběžně vyplavovány škodliviny, které mohou stát za spoustou neduhů.

Se složitější situací se musejí potýkat hlavně potravinoví alergici, kteří z podstaty nemohou jíst na živiny bohaté potraviny.

V jejich případě jsou jedinou možností doplňky stravy, které ostatně může užívat každý, je však potřeba hledat vhodné typy s dobře vstřebatelnou formou důležitých vitaminů a minerálů.

Tipy pro zdravější dny

Imunita je kouzelné slovo, které skloňujeme ve všech pádech. V hektické a zrychlené době je navíc nutné o ni důsledně pečovat. Co tedy ještě můžete dělat?

Zkuste otužování

➜ Že občas nastydnete nebo neodoláte virovým nemocem, se stane i při úzkostlivém dodržování prevence. V každém případě si můžete hodně pomoci například otužováním. Nutně se nemusíte potápět do ledové řeky, ale pomůže i sprchování lehce vlažnou vodou.

➜ Protože se na čerstvém vzduchu pohybujeme čím dál méně, protože spoustu času trávíme ve vytápěných kancelářích, je určitě dobré si každý týden „naordinovat“ několik hodin venku.

Klidně si dopřejte procházku v přírodě nebo se projděte po zahradě, zdravý pohyb bude jen další výhodou.

➜ Možná jste až překvapeni, kolik stránek i času věnují média pravidlům pitného režimu. I když to vypadá jednoduše, jen málokdo dodržuje pitný režim.

Je to i tím, že si jen málokdo umí představit, že bude většinu dne pít jen čistou neperlivou vodu, ale také nedostatkem času.

Co by nemělo na zahradě chybět

✿ Už jen samotná práce na zahradě je zdraví prospěšná. Pokud si ale na svém pozemku vypěstujete spoustu přírodních vitaminů a notnou dávku minerálů, máte skoro vyhráno. Jaké ovocné dřeviny jsou doslova ternem?

✿ Takovým přírodním životabudičem je například rakytník řešetlákový. Jistě znáte trnitý keř s oranžovými nebo žlutými bobulemi. Kromě zdraví prospěšných olejů jsou zásobeny také vitaminem C, kterého obsahují dokonce více než citrusy.

Poroste skoro všude, dokonce i v suché a méně kvalitní půdě. Pozitivní zprávou je, že se sklizené bobule dají i zamrazit, potom je můžete použít třeba na přípravu ovocného čaje.

✿ Jedničkou mezi ovocnými vitaminy je kanadská borůvka, kterou najdete pod botanickým názvem borůvka chocholičnatá. Tento keř poroste na slunci i v polostínu v kyselé půdě obohacené listovkou nebo rašelinou.

Sklizeň borůvek se dá zamrazit nebo zpracovat do formy džemů a sirupů. Lepší zahradní ovoce jednoduše nenajdete. Díky příjemné chuti je navíc milují i děti.

✿ Další sázkou na jistotu jsou také maliny. S maliníkem se setkáte i ve volné přírodě, kde roste na lesních pasekách i na okrajích cest.

Ostatně tento divoký maliník je ideální nejen na sklizeň plodů, ale také listů, které se hlavně v minulosti používaly jako náhražka pravého čaje.

Pokud ale potřebujete plody ve větším množství a hlavně v dobré dostupnosti, bude nejlepší vypěstovat si maliník na zahradě.

Růžově červené plody jsou bohatým zdrojem minerálních látek, dokonce pozitivně působí i na trávicí soustavu, která přímo ovlivňuje imunitní systém.

Seznamte se s přírodními antibiotiky

To nejlepší máme dost často přímo u ruky. Je až překvapivé, kolik přírodních antibiotik nám roste na zahradě nebo čeká ve spíži. Jaké jsou nejoblíbenější a jak to s nimi je?

Pokud jste se někdy trochu detailněji začetli do literatury o účincích rostlin, které běžně pěstujete na své zahradě, možná jste zjistili, kolik přírodních antibiotik vám tam roste.

Cibule a česnek jsou opravdovými poklady, které se k léčbě nemocí používaly už před mnoha generacemi. Dnes se k jejich použití coby přírodního léku zase rádi vracíme.

Superhrdina česnek

Výborné léčebné účinky má dokonce i pórek, ale cibule spolu s česnekem jsou naprostým základem české kuchyně. Věhlasný český česnek má pověst i účinného antiparazitika, ale v superlativech bychom mohli pokračovat i dále.

Pokud se této zeleniny chcete dočkat v té nejvyšší kvalitě, vypěstujte si ji na vlastní zahradě.

Podzimní odrůdy už zasadit nestihnete, ale v březnu budete mít šanci s pěstováním jarního česneku. Toto přírodní antibiotikum se dá jíst prakticky celoročně. Stroužky si můžete naložit i do oleje, který pak budete používat jako léčivou přísadu.

Stroužky se dají v menším množství jíst i syrové, jen to nepřežeňte s jejich množstvím. Hlavně osoby s citlivým trávením by to s nimi neměly moc přehánět. A co dělat, když česnek nesnesete?

I to se může stát, právě proto se dají česnekové výtažky užívat i v léčivých přípravcích, které snášejí dobře i citliví jedinci.

Jako náhrada česneku se často uvádí česnek medvědí, ale jeho účinky na zdraví jsou znatelně nižší.

Nicméně pokud máte rádi typickou česnekovou chuť v jídle a klasický česnek si dopřát nemůžete, v dubnu nebo květnu sklizený česnek medvědí je ideální, chuťově méně intenzivní volbou.

Cibulačka i sirup

Ani bez cibule by nebylo české kuchyně, jenže dříve se na tuto silnou zeleninu museli naši předci spoléhat i jako na přírodní lék. V dobách, kdy ještě neexistovala farmaceutická antibiotika, byla právě ona i s česnekem přírodní záchranou.

Při zdravotních obtížích se ale dá samozřejmě používat i dnes. Určitě jste se někdy setkali s cibulovým sirupem, který se užívá po lžících, nebo s rozkrojenou cibulí umístěnou v místnosti, kde se spí.

Už jen samotné výpary cibule dokážou uvolnit ucpaný nos, což se při silné rýmě opravdu hodí.

Zázvor nejen na sladké pečení

V posledních letech zažívá zlaté časy oddenek zázvorovníku. I když si ho většinou půjdete přece jen koupit do obchodu, i toto koření si můžete vypěstovat. Sazenice dnes seženete u specializovaných prodejců.

Na zázvorovníku vás sice potěší především oddenek plný antibiotických látek, ale také květ, který jste si už možná i trochu nevědomky přinesli domů v kytici z květinářství.

Zázvor se pochlubí obdobnou silou jako česnek, i jeho užívání se však nehodí pro každého.

Med i všestranný hřebíček

Růst bakterií dokáže potlačit i spousta bylinek, koření nebo dochucovadel. Takovým malým zázrakem je med. I on se ostatně doporučuje užívat při nemocech horních cest dýchacích.

Při rýmě a kašli ho užívejte po lžících nebo si jím doslaďte čaj. Pomocníkem je také hřebíček, který se doporučuje i při bolestech zubů.

Vypěstujte si své zelené poklady

Klíčení semínek a pěstování mladých salátků jsou teď skvělými možnostmi, jak se dočkat zdravé zeleně. Každý zelený lístek se počítá, a v zimě to platí dvojnásob.

Možná ještě objevíte pod sněhem na zmrzlém záhonu zbytky mangoldu, špenátu nebo kozlíčku polníčku. Nebo se můžete rozhodnout pro pěstování zdravé zeleně u sebe doma.

Zimní výlet na zahradu

Ačkoli zima dává jasně najevo, že se ještě chvíli vzdávat nebude, sem tam se přece jen něco zelená. Možná to jsou právě zbytky zeleniny na vaší zahradě. Ne nadarmo se říká, že se před zimou nemusí záhony uklidit od špenátu, mangoldu nebo kozlíčku.

Listová zelenina ani v tuto dobu nespí. A i přesto, že sklizeň nebude až tak velká, jak jste zvyklí během léta, těch několik listů plných vitaminů a minerálů neskutečně povzbudí.

Špenát a ty další

Tak třeba špenát je jednou z mnoha zahradních superpotravin, a ačkoli jsme byli dlouho zvyklí na chybnou informaci, že obsahuje opravdu velké množství železa, pravda je, že se jednalo spíše o početní chybu.

I tak se ale vyplatí vzít špenát na milost, jsou v něm totiž obsaženy vitaminy skupiny B, vitamin C, který pozitivně ovlivňuje obranyschopnost, ale také vitamin E, bílkoviny, vláknina a minerály v podání vápníku, hořčíku, draslíku, sodíku a mnoha dalších.

Stejně jako jiné zelené lístky, i špenát obsahuje kyselinu listovou. Symbolem vitality a zdraví je ale také jeden z nejotužilejších salátků, tedy kozlíček polníček. Kromě vitaminů A, E a C představuje skvělý zdroj hořčíku, draslíku i vápníku.

Stejně jako špenát i kozlíček podporuje imunitu, ale stejně tak zvyšuje odolnost vůči stresu. A jak to je s mangoldem? I ten dobře chutná čerstvý.

Jeho zelené, červené či žluté listy rozhodně za dvěma listovými kolegy nezaostávají. Fungují jako prevence nádorových onemocnění. Pokud si pochutnáte na čerstvých křupavých listech, budete okamžitě bohatší o vitaminy A, B, C, E a K.

Mladé salátky přímo z truhlíku

Seženete je v každém supermarketu, ale dají se také snadno vypěstovat. Stačí k tomu jen semínka, vhodná pěstební nádoba, substrát a alespoň minimální odhodlání.

Snadné pěstování

Čerstvé lístky se mohou vyklubat ze země i v květináči. V zimě se vám budou perfektně hodit například truhlíky z polystyrenu, které jsou výhřevné, nebo minipařníky, ve kterých semínka klíčí jedna radost. Do nádoby stačí jen nasypat výsevní substrát s obsahem písku a vysít semínka.

Ta vysévejte co nejvíce rovnoměrně a ne moc nahusto, aby jednotlivé rostlinky dokázaly zesílit. Pak jen přihrňte slabou vrstvou substrátu a udržujte ho mírně vlhký.

Ke sklizni mladých listů můžete použít různé odrůdy listového či hlávkového salátu. Ideální jsou také asijské směsi, do kterých jsou přimíchána i semínka chuťově ostřejší rokety.

Jak na zelené klíčky krok za krokem

Klíčit se dá spousta různých druhů semínek zeleniny, dokonce i na mnoho způsobů. Kromě tradičních metod, které zvládnete i bez speciálních pomůcek, můžete klíčení pozvednout na designovou záležitost.

Zdravý zázrak

Pokud se ptáte, proč se vůbec do klíčení pouštět, tím hlavním důvodem je samozřejmě obsah pro lidské zdraví prospěšných látek. Semínko je totiž vitaminová i minerální bomba. Koneckonců musí dát vše potřebné klíčící sazenici, a tak tomu ani nemůže být jinak.

Obsah jednotlivých látek se ale může druh od druhu výrazně lišit. Většinou jsou obsaženy vitaminy A, C a K, pak také E i vitaminy skupiny B. Za zmínku určitě stojí i zastoupení minerálů.

Semínka různých druhů luštěnin i zeleniny bývají bohatá na vápník, fosfor nebo třeba hořčík. Kromě toho jsou v nich obsaženy také bílkoviny, jejichž množství můžete pravidelnou zimní konzumací klíčků aspoň trochu doplnit.

Do polévek, salátů…

Naklíčená semínka jsou perfektní surovinou do pomazánek, krémových polévek, salátů nebo na chleba. Většina semínek snadno vyklíčí i na vlhké vatě nebo gáze. Ale pořídit si můžete také speciální klíčicí sklenici s perforovaným víčkem. Semínka stačí jen jednou denně propláchnout.

Zázraky ze spíže

Už naši předkové na ně sázeli, dokonce na nich byli i celkem závislí. Kromě kysaného zelí byste u nich našli nakládanou nebo fermentovanou zeleninu i spoustu dalších zázraků.

Dříve samozřejmě nebylo tolik možností jako dnes. My se můžeme každý den jednoduše vydat do obchodu a klidně si v lednu koupit červená rajčata. Jenže naše prababičky se musely spokojit s tím, co dal dům nebo zahrada.

I když se zřejmě nebudete chtít vzdávat výdobytků moderní doby, i tak se určitě vyplatí v některých věcech opět najít. Mezi životabudiče imunity patří kromě kysaného zelí i sušené byliny nebo fermentovaná zelenina.

Fermentovaná zelenina vás nabudí

Kromě toho, že se dá zelenina nakládat do sladkokyselého nálevu, dá se také několik měsíců uchovat fermentováním. V jeho případě si se zeleninou můžete doslova vyhrát. Kromě zelí, brokolice nebo květáku můžete fermentovat i plodovou zeleninu.

Pokud jste výrobu této probiotické bomby nikdy nezkoušeli, budete na ni potřebovat kromě čistých sklenic také vodu, oblíbené koření a kvalitní sůl. V knihách a na internetu objevíte spoustu zaručených receptů.

Kromě toho, že fermentovaná zelenina podporuje imunitu, je to také výborný zdroj minerálů a životabudič pro trávicí systém.

Všemocné bylinky

Je jen na vás, jak se na bylinky budete dívat, každá totiž umí něco jiného. V zimním období se v každém případě zaměřte na druhy, které podporují imunitu a mají protizánětlivý účinek.

Pokud si rádi mícháte vlastní bylinné směsi určené na přípravu léčivých čajů, mezi bylinky klidně přimíchejte i zahřívací koření.

Například hřebíček a skořice působí i proti bakteriím, takže se budou perfektně hodit jako podpůrný lék při zimních nemocech.

Mezi ideální zimní byliny ze zahrady nebo volné přírody patří v každém případě kopřiva, mateřídouška, která bravurně léčí záněty horních cest dýchacích, kořen třapatkovky na podporu imunity, květ lípy nebo bezu černého.

Lípa a bez skvěle fungují jako potopudné byliny, takže snižují teplotu. Využijete je tedy jako podpůrný lék na snižování horečky. A pokud si budete chtít vylepšit bylinkový čaj ovocnou chutí, přidejte sušené plody růže šípkové nebo rakytníku. Vitaminu C totiž není nikdy dost.

Co všechno umí kysané zelí?

Kdo si jednou na vlastní zahradě vypěstuje zelí, naloží si ho do kameninového soudku a poprvé ochutná výsledek své práce, už nebude chtít nikdy jiné zelí než to svoje domácí.

Kromě toho, že to je jedna z nejlepších kuchyňských surovin, je to také úžasný přírodní lék, který si poradí s mnoha neduhy.

Pro lepší imunitu

➜ Výrazně kyselá chuť a pořádné grády, i tak by se dala charakterizovat specifická chuť poctivého světlého zelí s cibulí, solí a kmínem.

Jenže zelí si nezamilujete jen kvůli chuti, je to také spolehlivý zdroj vitaminu C. A právě tento vitamin je v sychravé zimě potřeba nejvíc.

➜ Vitamin C je ale ve velkém obsažen i v čerstvých zelných hlávkách, a protože jsme na konzumaci zelí dlouhodobě navyklí, je pro nás toto „céčko“ velmi dobře přijatelné.

➜ Žvýkání kysaného zelí je ideální prevencí parodontózy. Kvůli vysokému obsahu vitaminů skupiny B je vhodné i pro osoby vystavené velké stresové zátěži.

➜ Aby toho ale nebylo málo, zelná šťáva i samotné zelí mají pozitivní vliv i na trávení. V trávicím traktu dokáže hojit vředy i různé druhy zánětů.

➜ Díky procesu kvašení údajně v zelí vznikají látky s protirakovinným účinkem. Zelí je tedy v každém případě vhodné zařadit do jídelníčku.

Během zimy se ho ale snažte jíst i jen tak, bez většího vaření, perfektně totiž nabudí imunitu i zlepší vám náladu během krátkých dnů.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
sdílejte článek
Související články
Udělejte si lapače snů jako od skutečného šamana. Kouzlo spočívá v tom, že budete sbírat materiály, které pro vás něco znamenají. Nechte se inspirovat! Lapač snů je vlastně takový amulet, který má zahánět špatné sny a zlé myšlenky a navozovat klidný spánek. Své místo by měl zaujímat nad postelí, pověsit ho ale můžete i na okno […]
Bytové dekorace ve stylu Provence se v posledních letech těší velké oblibě. Nemusíte mít v tomto stylu vybavený celý domov, stačí do něj zařadit několik doplňků, a hned uvidíte velký rozdíl! Hlavním prvkem při tvoření je bezpochyby levandule. Její výhodou je to, že váš domov nejen ozdobí, ale hlavně krásně provoní. Závěsný levandulový košík Budete potřebovat: 2 svazky […]
Příjemná vůně sušených květin je to pravé nejen pro romantické chvíle. Vytvořte si z nich úžasné voňavé svíčky, které zpestří večerní posezení na terase, relaxační koupel nebo večeři ve dvou. A.  Vytvořit si vlastní svíčku je jednoduchá záležitost. Zabere vám to asi půl hodinky času, ale výsledek vás bude těšit mnohonásobně déle. Budete potřebovat teplu odolné nádobky, […]
V předsíni může vás i vaše hosty vítat věšák na klíče s originálními motivy nebo z netradičních materiálů. K jeho výrobě stačí jen trocha zručnosti a kreativity. Veselý věšák s domečky 1. Potřebujete pilku, dřevěnou brusnou houbičku či smirkový papír, štětce a barvy. Nejprve si na laťku předkreslete tužkou různě široké a vysoké domky. Pak pilkou vyřízněte jejich reliéf. 2.   Lepší je […]
reklama
Partnerské vztahy
Proč se druhá manželství rozpadají?
Důvodem, proč druhá manželství často selhávají, bývá i složitý vztah s nevlastními dětmi. Je náročné skloubit dvě různé rodiny, chce to spoustu trpělivosti. Lidé se rozcházejí, scházejí, navazují nové vztahy. Je to ovšem daleko složitější, když v tom jsou zakomponované děti či vnoučata. Tehdy daleko víc přemýšlíte, zda si do života někoho pustit. A není to snadné. Důležité je ujasnit […]
Čas bez partnera vám prospěje!
I když máte skvělého partnera, není na škodu vyrazit někam na pár dnů sama a prožít jistý čas bez něj. Konec léta je na to ideální. Zkuste to, může to být jedna z vašich nejlepších dovolených. Také patříte k párům, které každý rok řeší, kam pojedou na dovolenou, a obvykle se v tom rozcházejí? Zatímco muže to často táhne za dobrodružstvím, u nás žen mnohdy vyhrává odpočinková dovolená u moře, ideálně s wellness […]
Má vás v moci syndrom velké sestry?
Jaké to je být nejstarší sestrou ze všech sourozenců? Jak moc vám to ovlivnilo život i vaše partnerské vztahy a jak dalece v dobrém či spíše v neblahém smyslu? Velké sestry jsou obvykle ty odpovědnější a neustále pečují o druhé a nabízejí svou pomoc kdekoli. Nejdůležitější formování osobnosti se děje v dětství, takže si vyvíjíme svá […]
Říct to, nebo mlčet?
Vaše dospělé dítě si našlo partnera, který vám nesedí. Nadšení z objektu jeho zájmu nesdílíte ani trochu. Co dělat, nebo nedělat, když se vám volba potomka nezdá? Nemyslíme tím, že má nový přítel vaší dcery až moc potetované tělo, a tak vypadá, jako by vyšel z vězení, nebo že partnerka vašeho syna nosí umaštěné dredy, a […]
Cestování
Nejlepší chorvatské ostrovy
Kouzelných ostrůvků kolem dalmáckého pobřeží je mnoho. Na všech objevíte bohatou historii, krásnou přírodu a milé domorodce, kteří se vám budou ochotně věnovat. Olivové háje a zálivy Ostrov Korčula je úžasné místo v Jaderském moři, známé svou malebnou krajinou a bohatou historií. Hlavní město Korčulu najdete na východní straně ostrova. Je centrem všeho dění, má krásné pláže i středověkou architekturu. […]
Země tulipánů – Nizozemsko
Výlet do Nizozemska vám může přinést zážitek na celý život. Připravili jsme si pro vás šest míst, která byste při cestě do Země tulipánů rozhodně neměli zapomenout navštívit. Zaanse schans Každého návštěvníka Zaanse schans nejprve přivítají velké větrné mlýny, které sem byly svezeny z celé země. Je jich celkem šest a jsou stále v chodu. Za drobný poplatek […]
Zatopené lomy lákají ke koupání
Jejich popularita roste. Nebývá tu mnoho lidí a okolní příroda je nádherná. Navíc tu nemusíte většinou platit žádný vstup. Filmaři je milují Lom v Hřiměždicích na Příbramsku je oblíbené rekreační místo, kde můžete skákat do vody z výšky až deseti metrů nebo se slunit na molu. V minulosti se tu těžila žula, potom býval lom používán jako speciální výcvikové […]
Okouzlující a fascinující Maroko
Maroko je fascinující země plná kontrastů, přírodních krás, islámské architektury a přátelských lidí. Vychutnáte si zde exotické chutě a vůně, užijete si romantické procházky po nekonečných písčitých plážích a noci strávené s beduíny v poušti. Kromě nádherného koupání vás překvapí zasněžené vrcholky čtyřtisícovek. Marocké království leží v severní Africe, na severu od Španělska ho odděluje Gibraltar, na jihu jej obklopuje Sahara. […]
Krása a zdraví
Kazí vám ostruha radost z chůze? Zatočte s ní!
Mnohdy až nesnesitelná bolest, která se s každým krokem jen stupňuje. Patní ostruha se může ozvat kdykoli a většinou za ní stojí nevhodná obuv, obezita, dlouhodobý tlak a přetěžování. Každodenní zátěž nohou si dříve či později vybere svou daň, ať už se jedná o otoky, křečové žíly, nebo různé výrůstky. Patní ostruha se ale řadí mezi ty nejvíc nepříjemné. […]
Odstřihněte si pár let
S přibývajícími roky se kvalita vlasů mění. Proto je vhodné účes čas od času osvěžit a dodat mu modernější vzhled. Jaký střih si zvolíte vy? Jaký vybrat účes, aby zapůsobil jako elixír mládí? Nechte se jednoduše inspirovat našimi tipy. Asymetrické mikádo Mikádo je oblíbené více než sto let a sluší ženám každého věku. Zkuste jeho asymetrickou verzi, která […]
Depilace pro začátečníky i pokročilé
Ačkoli se poslední dobou vrací do módy přirozenost, přece jen si nedovedeme představit, že bychom vyšly ven s trsy v podpaží nebo měly nohy zarostlé jako medvědice. Jenže s žiletkami je to otrava… A není se čemu divit, pracně strávíte několik minut ve sprše v domnění, že jste dostatečně „odchlupená“, a ani se nenadějete, a už začínají chloupky zase rašit. Tak proč […]
Peeling pokožky podpoří růst vlasů!
Že jste ještě nevyzkoušela peeling na vlasy? Pak to napravte! Vaší hřívě navrátí přirozený zdravý vzhled a ochrání ji před nepříznivými vnějšími vlivy. Peeling vlasové pokožky odstraní odumřelé kožní buňky a nečistoty, a také zbaví pokožku hlavy lupů. Navíc ji skvěle prokrví a při pravidelném používání podpoří růst vlasů. Vlasy dostanou krásný lesk, objem a budou vypadat zdravě. Peeling je […]
Magický svět
Přičarujte si štěstí, peníze i lásku
Zdroj energie a moudrosti, to je příroda. Pokud chcete změnit svůj život snadno k lepšímu, její sílu byste rozhodně neměli podceňovat! Ať už toužíte naplnit svou peněženku, přitáhnout si tu pravou lásku, nebo jen očistit energetické pole, aby se vám znovu dařilo. Přírodní síly umějí zázraky na počkání, tak si držte klobouky! Kouzelný sáček s bazalkou […]
Jaký živel vám vládne?
Už v dávných dobách se astrologové začali domnívat, že za povahu člověka mohou nejen hvězdy, ale také živel, který byl jejich příchodu na svět nakloněn. Víte, o jaký typ živlu šlo ve vašem případě? Je to tak prastará záležitost jako lidstvo samo. Přírodní živly se dělí do čtyř skupin: oheň, voda, země a vzduch. Odhalte, jaký element je ten váš, a zjistíte, […]
Jeden obraz nás vysával, druhý naopak léčil
Strýc říkával, že ten starý obraz je prokletý. Časem jsem sama pochopila, proč. Vysával naši rodinu jako upír a přinášel všem jen samé neštěstí. Do důchodu mi scházelo jen několik let, když moje stará teta zemřela a odkázala mi několik hezkých věcí. Mezi nimi byl i obraz, který jsem milovala. Vždycky, když jsem byla u ní, tak jsem se […]
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otevřený minimalismus Diablo House
rezidenceonline.cz
Otevřený minimalismus Diablo House
Kancelář Terry & Terry Architecture představila zdařilý projekt v podobě přístavby obytného křídla ke stávajícímu jednopodlažnímu domu. Nový dvoupatrový objem, napojený na původní objekt pod ostrým úhlem, začleňuje obytný prostor do okolí a těží z dalekých výhledů na přilehlé kopce a údolí. Jádro domu, jež zaujímá celkovou plochu 613 čtverečních metrů, je v aktuálním uspořádání
Stará láska mezi Jeřábkem a Vejvodovou nerezaví?
nasehvezdy.cz
Stará láska mezi Jeřábkem a Vejvodovou nerezaví?
Proslýchá se, že manželství herců Tomáše Jeřábka (49) ze seriálu Jedna rodina a Halky Třešňákové (52) moc neklape. Tentokrát však možná ne proto, že herec umí být někdy nesnesitelný mamánek, který
Chtěli mi zabít syna
skutecnepribehy.cz
Chtěli mi zabít syna
Kuba jen sedí a kouká před sebe. Bývalý sportovec, a nyní se trápí na vozíčku. Stačilo jen pár minut. Kubík byl vždy veselé dítě. Jedináček, který byl i trochu vymodlený. Vždy jsem se snažila, aby byl slušně vychovaný. Aby byl úspěšný ve škole, životě, aby pomáhal druhým. Špatně jsem mu vysvětlovala, že když se jiné děti
Něco extra: zmrzlina z avokáda
panidomu.cz
Něco extra: zmrzlina z avokáda
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
21stoleti.cz
Mobilní telefony nevyvolávají rakovinu mozku
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Po
Využívali krutí Avaři Slovany jako živé štíty?
historyplus.cz
Využívali krutí Avaři Slovany jako živé štíty?
Dlouhé vlasy spletené do dvou copů létají kolem mužských hlav. Zdobené spony se lesknou v záři slunce. Banda urostlých mužů na koních se vřítí do osady na jihu dnešní Moravy. „Schovejte ženy!“ vykřikne někdo. Avaři si ale stejně vezmou, co chtějí.   Bojovné avarské jezdce pronásledují turkičtí povstalci. Podle současného švýcarského historika Christopha Baumera Avaři pocházejí
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
epochaplus.cz
Na český trůn pomohli Habsburkům až Turci
Hned dvakrát v rané historii českých zemí mají Habsburkové český trůn nadosah. Pokaždé ale člen jejich rodu vládne jen krátce a poté náhle zemře na úplavici. A tak si musejí počkat až do roku 1526, kdy po bitvě s Turky u Moháče padne poslední Jagellonec na českém trůnu, Ludvík, aby se na něj konečně mohli posadit. Pak
Smaragdová deska: Poklad egyptských mágů
enigmaplus.cz
Smaragdová deska: Poklad egyptských mágů
Magický dokument trvale ovlivnil dějiny evropské kultury. Je v něm prý zachyceno všechno vědění kosmu. Originál je ale ztracený. Pro středověké alchymisty je originál Smaragdové desky něco jako sva
Mauritius: Ostrovy obřích želv
epochanacestach.cz
Mauritius: Ostrovy obřích želv
Ztracen v Indickém oceánu je Mauritius jen zdánlivě. Milovníci exotické turistiky ho znají jako jeden ze ztracených rájů. Britové mu udělili nezávislost v roce 1968 a od té doby jde o nejbohatší a nejkrásnější stát Afriky. Pojďte se s námi zasnít a vydat se na cestu na exotické ostrovy. Maličký ostrovní stát Mauritius má vlastní aerolinky Air Mauritius, asi
Asijská kuřecí polévka
tisicereceptu.cz
Asijská kuřecí polévka
Asijská jednoduchá polévka vás rozhodně zahřeje a potěšující navíc je, že ingredience máte vlastně téměř vždy doma. Ingredience rostlinný olej 750 ml kuřecího vývaru 3 mrkve 1 menší pórek 10
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
iluxus.cz
Station Anděl na pražském Smíchově právě otevřel
Novinka roku se právě otevřela. Station Anděl na pražském Smíchově láká svou autentickou newyorskou atmosférou, kde chutě neznají mezí evropského kontinentu. Americké receptury, které odpovídají návšt
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
epochalnisvet.cz
Havajská technika Ho´oponopono: Klíč k dosažení všeho?
Nejrůznější alternativní metody určené k osobnímu rozvoji obvykle vychází z východních hinduistických či buddhistických tradic. Ovšem i v jiných koutech světa najdeme postupy, které mají do našeho života přitáhnout pozitivitu a štěstí. Havajská metoda s trochu zvláštním názvem Ho´oponopono je jednou z nich. Skutečně má až zázračné výsledky?   Na terase typického havajského domku sedí muž v bílé košili. Má zavřené
0
Would love your thoughts, please comment.x