Krémy s ochranným faktorem jsou v létě nutné. Ale v zimě? Snad jen na horách, řeknete si. Možná se budete divit, ale SPF je dobré používat celoročně.
Sluneční UV záření k nám proniká neustále, a to i v chladném období. I když slunce nemá svou letní sílu, a nehrozí tak spálení, právě toto záření působí na pokožku negativně a může způsobovat stárnutí kůže a vznik vrásek a pigmentových skvrn.
Proto je potřeba poskytnout pokožce ochranu i v zimě. Díky tomu, že se v běžných podmínkách v zimě nespálíme, nemusíme sahat po vysokém ochranném faktoru 50 ani 30.
Jaký zvolit faktor?
Při běžném dni, kdy jsme venku třeba i jen cestou do práce nebo za nákupy, si zcela vystačíte s pleťovými krémy, BB krémy nebo make-upy, které SPF obsahují.
V zimě obvykle v těchto podmínkách zcela postačí ochranný faktor 15–20. Jiné je to samozřejmě ve vyšších nadmořských výškách, kde mají sluneční paprsky intenzitu jako u moře – tam se vyplatí používat přes den i faktor 50.
Jak je používat?
Důležitým krokem k perfektní ochraně je použití potřebného množství přípravku s ochrannným faktorem. Aby krém či make-up poskytl uvedenou úroveň ochrany, je potřeba ho nanést na pokožku v dokonalé vrstvě.
Pokud použijete krém i make-up, kdy krém má SPF např. 15 a make-up 20, tyto hodnoty se nesčítají. Ale vždy je lepší použít tyto dvě vrstvy, protože tak minimalizujete riziko nezakrytých míst na pleti.
Samozřejmě můžete na obyčejný krém bez SPF použít i klasický opalovací krém. Množství o velikosti zhruba jedné čajové lžičky pak roztírejte po obličeji, krku a uších, dokud se krém do pokožky úplně nevstřebá. Před dalším krokem počkejte alespoň 5 minut.